Wordpress - za i przeciw (o tym dlaczego tak często w diagnostyce wychodzi masa błędów)

Strony internetowe

Liczba stron, budowanych na WordPressie, ciągle rośnie. Obecnie aż 40% witryn jest oparta o ten CMS!

Wordpress - za i przeciw (o tym dlaczego tak często w diagnostyce wychodzi masa błędów)

Czy warto tworzyć witrynę na WP? Jakie są plusy i mankamenty tego popularnego oprogramowania? Zobacz, jeśli planujesz niedługo startować ze swoją stroną internetową!

Obecnie ponad 40% wszystkich stron internetowych bazuje na systemie WordPress. Witryny te są responsywne, estetyczne i wygodne w nawigowaniu. Ze względu na sporą popularność i prostotę obsługi wielu początkujących właścicieli stron sięga właśnie po ten CMS. Wahasz się, czy dołączyć do społeczności WordPressa? Chcesz wiedzieć, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania? Zapraszamy do lektury!

Zalety WordPressa – czemu jest tak szeroko stosowany?

O licznych walorach tego systemu zarządzania treścią (CMS) napisano już niejedno. Dlatego tutaj zrobimy krótkie podsumowanie najważniejszych zalet, jakie ma to oprogramowanie.

Łatwość instalacji i nawigacji w panelu

Na pewno jednym z największych atutów WordPressa jest prostota obsługi. Począwszy od instalacji, poprzez dostosowanie do indywidualnych wymagań, po obsługę gotowej strony – wszystko jest tutaj intuicyjne. Panel, w którym wykonuje się wszelkie działania takie jak:

  • zamieszczanie kolejnych wpisów blogowych,
  • tworzenie nowych podstron,
  • instalacja niezbędnych wtyczek,
  • aktualizacje systemu i rozszerzeń,
  • zarządzanie komentarzami odbiorców treści

– jest przejrzysty i łatwy do nawigowania w nim. Dodatkowo prawie wszystko można tu mieć w języku polskim. To ułatwia korzystanie z tego darmowego CMS, a więc obsługę strony internetowej czy bloga.

Bogactwo motywów i wtyczek oraz spore zaplecze techniczne

Gdy już ma się zainstalowanego WP, czas na dostosowanie go do własnych potrzeb. Służą do tego m.in. bezpłatne i płatne rozszerzenia. Z ich pomocą można chociażby stworzyć prosty formularz kontaktowy (Contact Form 7), ułatwić sobie prace optymalizacyjne i pozycjonowanie strony (Yoast SEO) czy wykonać kopię zapasową całości strony, postawionej na WordPressie (BackWPup). Wiele osób decyduje się także na rozbudowę takiej witryny o sklep internetowy. Służy do tego moduł WooCommerce – równie intuicyjny jak sam CMS.

Warto wspomnieć również o tym, że w sieci da się znaleźć liczne motywy na WordPress. Odpowiadają one za wygląd strony. Są zarówno takie uniwersalne, jak i te, przeznaczone dla konkretnych branż – np. dla pisarzy, wedding plannerów, pośredników w wynajmie nieruchomości czy firm technologicznych.

Ogromnym plusem WordPressa jest to, że istnieje wokół niego spora grupa twórców oraz osób współpracujących przy rozbudowie silnika i dodatków. Organizowane są zdalne i stacjonarne konferencje, na których można dowiedzieć się ciekawych informacji o nowościach w systemie. Co więcej, nie brakuje forów i grup online, gdzie profesjonaliści i pasjonaci chętnie pomogą bądź doradzą w razie pytań czy wątpliwości. Dlatego nietrudno o uzyskanie pomocy technicznej z tego zakresu.

Wsparcie SEO

Kolejny kluczowy aspekt to fakt, iż strony internetowe zbudowane na WordPressie dobrze się pozycjonują. Kod jest tak przygotowany, aby wspierać osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Motywy nowoczesnych witryn zapewniają responsywność. Witryna prawidłowo wyświetla się na dowolnym urządzeniu. Ponadto odpowiednia optymalizacja kodu sprawia, że strony ładują się szybko. A jak wiadomo, obecnie wskaźniki prędkości ładowania contentu są jednym z czynników rankingowych, jeśli chodzi o ocenę witryny przez roboty wyszukiwarek.

Użytkownicy WordPressa mają do dyspozycji również specjalne rozszerzenia, pozwalające jeszcze lepiej wpływać na osiąganie pozycji w TOP 10. Jednym z nich jest właśnie wspomniane Yoast SEO. Dzięki wtyczce można sprawdzić, czy dana treść została przygotowana zgodnie z obecnymi wymogami wyszukiwarek. Narzędzie umożliwia także ustawienie meta description, title, sprawdza linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne oraz zagęszczenie wybranego słowa kluczowego. Nie jest to oczywiście ścisły wyznacznik, ale na pewno praktyczna pomoc dla twórców contentu w WP.

napis-wordpress-pokazany-przez-lupe

Mankamenty znanego CMS: na co uważać?

Trzeba pamiętać, że żaden system nie jest idealny i pozbawiony wad. WordPress, choć popularny i ceniony na całym świecie, ma też swoje niedoskonałości. Na szczęście wiele z nich da się wyeliminować. Warto jednak mieć na uwadze kilka czynników.

Ryzyko długu technologicznego

Korzystając z WordPressa, nietrudno ulec pokusie sięgnięcia po gotowe, pozornie prosto wyglądające i dobrze działające rozwiązanie. Kolejna wtyczka, polecane rozszerzenie, darmowy motyw… Jednak niekiedy po czasie okazuje się, że nie był to dobry pomysł.

Firmowa strona internetowa ewoluuje. Zmieniają się oczekiwania i wymogi – np. potrzebna jest większa baza danych czy niestandardowa funkcjonalność. Po kilku latach niezbędne staje się wprowadzenie nowego, wydajniejszego czy lepszego w obsłudze rozwiązania. Wówczas pracy może być dużo więcej niż na samym początku, gdy sklep internetowy dopiero był w fazie rozwoju lub strona właśnie wchodziła do sieci. Rosną również koszty wdrożenia systemu, zwłaszcza gdy w grę wchodzi spora personalizacja. Dlatego dobrze od razu zastanowić się, jak w perspektywie ma rozwijać się witryna lub miejsce sprzedaży w sieci. Być może lepiej na starcie skorzystać z profesjonalnego wsparcia, by oszczędzić sobie kłopotów (i nadmiarowych kosztów) w przyszłości.

Jak z tym bezpieczeństwem?

Być może do Twoich uszu dotarły kiedyś przestrogi przed WordPressem w aspekcie bezpieczeństwa. Cóż, ten CMS jest na tyle popularny, że może być celem ataków hakerów z całego świata. Dlatego właśnie kluczowe jest pamiętanie o regularnych aktualizacjach:

  • samego WP,
  • używanego motywu (dodatkowo dobrze jest mieć stworzony tzw. motyw potomny),
  • zainstalowanych wtyczek.

To, czy aktualizacje są dostępne, da się sprawdzić z poziomu panelu administracyjnego WordPressa.

Oprócz tego każda nowoczesna, przyjazna odbiorcom strona powinna być zabezpieczona certyfikatem SSL. To również kwestia ważna dla pozycjonowania. Wprawdzie trudno ze stuprocentową pewnością powiedzieć, czy takie szyfrowanie znacząco poprawia pozycję w wyszukiwarce. Na pewno jednak Google przychylniej patrzy na witryny, które są bezpieczne dla użytkowników. Wdrożenie SSL jest istotne zwłaszcza tam, gdzie gromadzi się liczne dane – np. hasła logowania się do sklepu internetowego i inne poufne informacje nt. klientów.

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to częste wykonywanie kopii zapasowych strony. Pliki z kopią pozwolą w razie kłopotów odzyskać poprzednią wersję witryny. Można ten proces zautomatyzować za pomocą odpowiedniej wtyczki. A skoro o wtyczkach mowa – pamiętaj, aby nie pobierać rozszerzeń z niepewnych źródeł. Warto zawsze upewnić się, czy dane narzędzie jest popularne. W tym celu można zobaczyć aktualną liczbę aktywnych instalacji wybranego rozszerzenia. Dobrze jest instalować je bezpośrednio z poziomu panelu WP.

Znajomość technologii a obsługa strony internetowej na WordPressie

Wiele mówi się o tym, że w celu zbudowania i obsługiwania strony w tym CMS nie trzeba znać technologii programowania i innych języków kodowania. Jest w tym sporo prawdy. Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy np. trzeba lepiej spersonalizować motyw czy wdrożyć niestandardową, akurat potrzebną funkcjonalność. Do niektórych takich działań – jak chociażby zmiany wizualne – może być niezbędna znajomość HTML i CSS. Do bardziej zaawansowanych poprawek przyda się natomiast wiedza z zakresu PHP oraz JavaScript. Oczywiście nie oznacza to konieczności podjęcia studiów informatycznych czy robienia kursów. Zawsze można skorzystać ze wsparcia specjalistów z agencji interaktywnej czy kogoś, kto ma opanowane te technologie.

WordPress – wybierać czy nie?

Łatwość instalacji i zarządzania stroną, tysiące motywów do wyboru, wiele rozszerzeń ułatwiających pracę… A do tego wsparcie SEO i nowoczesny wygląd witryny. Wszystko to sprawia, że strona na WordPressie to świetny wybór – zwłaszcza dla początkujących. Witryny wykonane w tym CMS cieszą się sporą popularnością zarówno wśród odbiorców, jak i w „oczach” wyszukiwarek. Trzeba jednak pamiętać o aspektach, które wpływają na bezpieczeństwo witryny. A w razie potrzeby – być otwartym na wsparcie specjalistów i miłośników tego systemu. Możesz je uzyskać na tematycznych forach albo kontaktując się z idea4me.pl. Mamy nadzieję, że już niedługo Twoja strona internetowa będzie zyskiwać popularność i wyląduje na pierwszej stronie wyników wyszukiwania!

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x