Czy linkowanie wewnętrzne ma wpływ na pozycjonowanie strony www?

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie strony internetowej to proces dużo bardziej złożony niż sądzi większość osób. Dlatego strony, które w teorii są odpowiednio pozycjonowane, często giną w gąszczu innych propozycji. Sytuację może uratować między innymi linkowanie wewnętrzne.

Czy linkowanie wewnętrzne ma wpływ na pozycjonowanie strony www?

Linkowanie wewnętrzne sekretem dobrego pozycjonowania

Strony www zajmujące wysokie pozycje w Google często nie wyróżniają się niczym niezwykłym. Warto jednak zauważyć, że ich struktura jest przemyślana, a niemal każdy wpis na witrynie jest uzupełniany o linki wewnętrzne. Natomiast zdecydowana większość właścicieli stron stawia raczej na linki zewnętrzne i treściwe w słowa kluczowe teksty. Oba te aspekty są bardzo istotne i nie można z nich rezygnować. Należy je jednak dopełnić!

Linkowanie wewnętrzne to dobry sposób na przekazanie robotom informacji o treściach poruszanych na stronie. Dzięki ich zastosowaniu strona jest dużo szybciej indeksowana przez Google. Jednocześnie, intuicyjna nawigacja jest doceniana przez odwiedzających. To kolejny przykład na to, że wartościowa, pełna dobrze opracowanych treści i łatwa w obsłudze strona www spełnia wszelkie warunki wyszukiwarki.

Dlatego do pozycjonowania nie zawsze należy podchodzić w sposób strategiczny. Pomyśl o swojej stronie internetowej, jak o miejscu maksymalnie przyjaznym dla użytkowników, cieszącym się popularnością w sieci, często linkowanym ze względu na użyteczność. To jest najważniejsze!

Książka SEO

Jak wprowadzić linkowanie wewnętrzne, aby osiągnąć dobry efekt?

Sama obecność linków nie wystarczy. Linki wewnętrzne muszą spełnić szereg warunków. Kwestia ta wydaje się być bardzo złożona, lecz w rzeczywistości chodzi o intuicyjność. Wystarczy, że zadbasz o kilka aspektów:

  • linki wewnętrzne najczęściej stosowane są w formie anchorów tekstowych. Wybrany tekst należy więc wykorzystać jako hiperłącze. Taką opcję umożliwia każdy edytor tekstowy. Alternatywą dla anchorów tekstowych są pełne linki odsyłające, lecz te znajdują zastosowanie głównie w przypadku linkowania zewnętrznego. Absolutnie zakazane jest natomiast ukrywanie rzeczywistej tematyki strony docelowej, z zastosowaniem sztucznie brzmiących słów.
  • sztuczność nie spodoba się zarówno czytającym, jak i robotom. Wyrażenia „kliknij”, „sprawdź link”, „znajdziesz tutaj” nie kojarzą się pozytywnie i nie informują robotów o treści obecnej na stronie docelowej.
  • anchory muszą znaleźć się w tekście w sposób naturalny. Treść linku powinna odnosić się bezpośrednio do tematyki strony docelowej, dlatego najczęściej zawiera w sobie słowo kluczowe. To również ukłon w stronę klienta, dla którego treść strony nie powinna być zaskoczeniem. Link wewnętrzny może być zastosowany z użyciem jednego wyrazu, lecz także dłuższego wyrażenia, które stanowi często dość szczegółowy opis. Najlepiej, aby słowa kluczowe były odmienione i świetnie komponowały się w zdaniu.
  • linki wewnętrzne powinny odsyłać do treści istotnych z punktu widzenia odwiedzających, jak też z perspektywy marketingowej. Dlatego najczęściej linki wewnętrzne dotyczą poszczególnych kategorii usług lub produktów. Im bardziej rozbudowana jest strona, tym więcej tekstów z linkami wewnętrznymi powinno się na niej znaleźć.
  • anchory to dobra metoda na zwiększenie sprzedaży! Przykładem są sklepy online z bogatym asortymentem. W takim wypadku linki wewnętrzne przyczynią się do wzmocnienia pozycji w wyszukiwarce, a jednocześnie posłużą jako sposób pozyskiwania klientów. Dzięki ich zastosowaniu można z powodzeniem tworzyć artykuły reklamowe na własnej witrynie, np. w formie bloga poradnikowego.
  • to również sposób na walkę z tak zwaną kanibalizacją słów kluczowych - sytuacją, gdy po zastosowaniu podobnych słów kluczowych poszczególne podstrony witryny osiągają naprzemiennie skrajnie różne wyniki w wyszukiwarce.

Warto podkreślić, że słowa kluczowe i inne wyrażenia potrzebne do stworzenia anchorów stosowane są w tekstach bez ustanku. Trudno byłoby nie wykorzystać tak prostej i zupełnie bezpłatnej opcji pozycjonowania strony internetowej. Dodatkowo, odpowiednio zastosowane linkowanie wewnętrzne przyczynia się do zmniejszenia współczynnika odrzuceń.

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x