Skuteczne pozycjonowanie

Pozycjonowanie

Osoby choć trochę orientujące się w zagadnieniach związanych ze światem IT zapewne niejednokrotnie słyszały o SEO (search engine optimization), czyli, używając polskiego określenia- o pozycjonowaniu. Każdy, kto planuje stworzenie strony internetowej, a dotychczas unikał tematu jak ognia, prędzej czy później będzie musiał zaznajomić się z tematem. Dlaczego? Otóż skuteczne pozycjonowanie jest warunkiem sukcesu strony internetowej w sieci.

Skuteczne pozycjonowanie

Jak zwartość i budowa wpływają na pozycjonowanie strony internetowej

O ile „SEO” laikom może mówić niewiele, o tyle „pozycjonowanie” jest zagadnieniem, z którym najprawdopodobniej już się spotkali. Pozycjonowanie strony internetowej powinno być jednym z priorytetów osób, które poważnie podchodzą do promocji swojej firmy w sieci. Pomaga ono wypromować stronę w rankingach Google, aby w efekcie więcej osób trafiło na taką stronę. W dzisiejszym wpisie, opartym na artykule umieszczonym na portalu Search Engine Land, przybliżymy czynniki, które wpływają na skuteczne pozycjonowanie strony internetowej oraz wskażemy, co uniemożliwia skuteczną promocję strony w sieci. 

Treść

Jakość: Planując stronę internetową zastanawiamy się nad tym, jak chcemy zaprezentować firmę. Szukamy zdjęć bądź umawiamy sesję u profesjonalnego fotografa, zastanawiamy się nad kolorystyką strony- niektórzy nawet zgłębiają psychologię barw, by skutecznie kreować wizerunek. W końcu piszemy bądź zlecamy przygotowanie treści na stronę. Jest to jeden z kluczowych elementów. Pisząc treść na stronę internetową musimy wziąć pod uwagę jej jakość. Wystarczy uzmysłowić sobie, że firma, która próbuje sprzedać produkt hasłem czy też nawet opisem z błędami ortograficznymi i literówkami, szybko straci na wizerunku w oczach klienta.  

Słowa kluczowe: Przeważnie jest tak, że zanim internauta trafi na konkretną stronę, musi wcześniej ją znaleźć. Robi to wpisując w wyszukiwarkę frazy, które według niego prowadzić będą do strony jaka go interesuje. Czyli Kowalski wybierający się na długi weekend do Kołobrzegu zapyta Google o „Kołobrzeg hotel”, a jego sąsiad będzie bardziej precyzyjny i wpisze w wyszukiwarce frazę „nocleg Kołobrzeg Podczele ”. W obu przypadkach użytkownicy wykorzystali słowa kluczowe, po jakich przeważnie szukane są konkretne obiekty czy usługi- w tym przypadku nocleg. Ustalając słowa kluczowe, po jakich internauci mogą wyszukiwać naszą stronę, powinniśmy na chwile wejść w rolę osoby poszukującej usług, jakie oferujemy. Warto zapytać znajomych, po jakich frazach oni wyszukują podobne usługi- w końcu do internautów, takich jak oni, chcemy trafić ze swoją ofertą.

Aktywność: Odwiedzając jakąś stronę, internauci chcą widzieć, że coś się na niej dzieje. Strony z przedawnioną treścią mogą np. sugerować, że biznes już nie istnieje albo być odebrane jako brak zaangażowania właściciela strony w aktywny rozwój własnej firmy.  Poza tym, jeżeli chcemy przyciągać nowych użytkowników, musimy zaoferować im świeżą treść. W zależności od branży, możemy uprzedzić zapytania internautów i umieścić odpowiedzi na ich pytania- jako eksperci w danej dziedzinie pokażmy, że jesteśmy na bieżąco. Osoba prowadząca salon fryzjerski może umieścić artykuł ze zdjęciami pokazującymi najnowsze trendy, zdać relację z odbytych szkoleń, czy pochwalić się nowym wystrojem salonu. Za kolejny przykład może posłużyć mały salon optyczny, który wiedząc o nowatorskim rozwiązaniu umieści na swojej stronie artykuł o nim. Wówczas, osoby chcące dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania, po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę, mogą trafić właśnie na stronę naszego optyka- znajdując odpowiedź będzie miał okazję zapoznać się także z ofertą.

Odpowiedź na pytania: Chcąc wypozycjonować stronę internetowa, ważne jest, aby w treści strony zawarte były odpowiedzi na częste pytania internautów. Jeżeli nasz przykładowy Kowalski zapyta Google „Jak dojechać z dworca głównego do hotelu X”, a na naszej stronie znajdzie się tekst o następującej treści: „Wysiadając na dworcu głównym, do hotelu X można dojechać tramwajem nr 4, autobusem nr 100 lub taksówką (postój taksówek z tyłu dworca głównego na ul. Gdańskiej 5)”, wówczas zawarte w tym fragmencie  informacje traktowane są jako odpowiedź na pytanie internauty.

Zdjęcia, filmy, aktualności: Warto jest zaangażować użytkownika strony przez umieszczenie ciekawych zdjęć i filmów nawiązujących do tematyki wpisu. Poszukiwany przez Kowalskiego hotel, oprócz galerii zdjęć pokazujących pokoje i udogodnienia obiektu, może umieścić kalendarium lokalnych imprez i film promocyjny pokazujący np. pokoje, okolice hotelu, uśmiechniętą kadrę i gości. Osoba odwiedzająca stronę zostanie na niej dłużej i, być może, zdecyduje się na ofertę usługodawcy, a strona podskoczy w rankingach Google.

Czego unikać?

Osoba chcąca wypromować swoją stronę w rankingach Google nie może pozwolić na to, aby na jej stronie znalazły się treści niskiej jakości. Jest to np. skopiowana treść z istniejącej już strony. Może wydawać się to kuszące, zwłaszcza, gdy za wzór stawiamy sobie dużą firmę odnoszącą sukcesy. Google jednak patrzy na skopiowaną treść jak na zbędny i nic nie wnoszący duplikat. Oczywiście, już zdrowy rozsądek powinien podpowiadać, że kopiowanie czyjegoś tekstu to plagiat- tym bardziej odradzamy takie praktyki. Zadbaj o to, by tekst zawierał wiedzę specjalistyczną, z której internauta faktycznie będzie mógł skorzystać.

Struktura strony www

Wpuść roboty: Jeżeli strona internetowa ma w ogóle być pozycjonowana, to muszą przez nią przejść roboty, które indeksują strony, robiąc ich kopie przechowywane później przez Google. Każdej stronie przyznawany jest dzienny budżet czasowy, który roboty wykorzystują na indeksowanie. Po co? Kiedy wpisujemy jakąś frazę w wyszukiwarce, to właśnie googlowskie roboty robią dla nas selekcję. Problemy z indeksowaniem stron przez roboty występują rzadko, jednak żeby takich problemów uniknąć warto utworzyć plik z mapą strony zapisaną w formacie XML, po to, żeby ułatwić robotom zadanie.

Wersja mobilna: Google przychylniej patrzy na strony przystosowane do urządzeń mobilnych. Coraz częściej korzystamy z Internetu za pomocą telefonów, czy tabletów. W związku z tym, jeśli Twoja strona nadal nie jest przystosowana do urządzeń mobilnych, to nie tylko zniechęca internautów, ale także spada w rankingach Google. Mobilne wersje stron internetowych do dziś standard, jednak jeśli Twoja strona była zakładana kilka lat temu, to zalecamy jej przebudowę tak, aby również mogła czerpać korzyści dostępnych dla stron mobilnych.

Duplikat strony: Może się zdarzyć, że roboty indeksujące stronę, natrafią na kilka takich samych (w ich rozumieniu) stron internetowych. Dzieje się tak dlatego, że np. stara wersja strony miała w adresie www poprzedzające nazwę domeny. Innym przykładem może być sklep internetowy, który zezwala przeglądarkom na indeksowanie stron z paginacją. Aby tego uniknąć, należy zadbać o przekierowanie 301, dzięki któremu strony zostaną ze sobą powiązane.

Szybkość strony: Z zapewnień Google wynika, że szybkie strony internetowe mają nieznaczną przewagę w pozycjonowaniu nad stronami wolniejszymi. Co prawda robiąc nawet ultraszybką stronę, nie możemy oczekiwać, że zapewni jej to miejsce w pierwszej dziesiątce, jednak szybkość ładowania to ogromna zaleta, która ułatwi poruszanie się po stronie internetowej, a zatem pozytywnie wpłynie na odbiór strony przez użytkowników.

Opisowy adres URL: Jeżeli w adresie URL strony znajdują się słowa, po jakich ma ona być wyszukiwana, wtedy jej pozycjonowanie jest łatwiejsze. Należy wziąć to pod uwagę w trakcie planowania strony internetowej.

Https: Google dba o to, żeby coraz więcej stron zapewniało bezpieczeństwo w użytkowaniu. Na zachętę, strony z certyfikatem SSL uzyskują niewielką przewagę w rankingach Google nad pozostałymi. Certyfikat SSL jest ważnym elementem, potwierdzającym wiarygodność domeny i jej bezpieczeństwo, dzięki czemu internauta może mieć pewność, że wprowadzane przez niego dane są szyfrowane, a komunikacja- poufna. 

Język znaczników HTML

html

Pod oprawą graficzną każdej strony internetowej kryje się skrupulatnie rozpisany przez programistę kod HTML. Roboty pobierają z kodu odpowiednie dane, z których robią użytek tak, aby stronie łatwiej jest trafić do odbiorców.

Tag: Jest to najważniejszy element kodu HTML, dzięki któremu wyszukiwarki rozumieją co znajduje się na stronie internetowej. Co powinno się znaleźć w takim tytule? Zastanów się, po jakich frazach Twoja strona ma być wyszukiwana i stwórz unikatowy, opisowy tytuł dla każdej z podstron.  

Tag Meta Description: Kiedy wpiszemy daną frazę w wyszukiwarce, pojawiają się linki do różnych stron wraz z krótkimi opisami. Te krótkie opisy to właśnie meta description, czyli opis meta. Jego zadaniem jest zachęcenie użytkownika do wejścia na stronę. Aby tak się stało, w tym krótkim tekście muszą znaleźć się frazy kluczowe dla strony, a tekst ma być jej najlepszą reklamą. Zastanów się, co zachęci internautę do wyboru właśnie Twojej strony spośród wielu wyników. 

Tag Header: Tagi header, czyli nagłówki, odzwierciedlają strukturę strony. Tytuł tego artykułu to h1, kolejne nagłówki to h2 czy h3, w zależności od budowy tekstu. Dzięki nim roboty wiedzą o czym jest tekst. W związku z tym, jeśli w nagłówkach umieszczone są frazy, po jakich strona ma być wyszukiwana, wówczas zwiększają się szanse na wyższą pozycje w rankingach Google.

Czego unikać?

Znając sposoby na wypozycjonowanie strony, takie jak użycie fraz w nagłówkach czy w tekście, może pojawić się pokusa nadużywania słów kluczowych na stronie. W tym przypadku jednak należy zachować balans, ponieważ tekst wypełniony frazami może brzmieć sztucznie. Podobnie z ukrywaniem fraz na stronie przy użyciu maskujących kolorów- Googloowskie roboty są na tyle inteligentne, że rozpoznają taki zabieg i uznają go za nieprzyjazny dla użytkownika.

Czynniki zewnętrzne mające wływ na pozycjonowanie strony internetowej

Zaufanie

Próbując wypozycjonować stronę internetową martwimy się głównie o budowę strony i jej odbiór przez Googlowskie roboty. Wydawać by się mogło, że w swojej zaciętej analizie kodu HTML, wyczytywaniu fraz z nagłówków i analizowaniu treści pod kątem jakości , nie biorą pod uwagę takich czynników jak to, czy dana strona internetowa jest zaufanym źródłem informacji.  Z założenia, strony internetowe mają służyć użytkownikom i to oni, poprzez dużą liczbę wyświetleń, powrotów, kliknięć, decydują, czy strona zostanie uznana za zaufaną. Co przekłada się na zaufanie odbiorców?

Autorytet: Czy Twoja strona zdobyła rangę zaufanego źródła informacji? Za autorytet uznawana jest strona-lider w danej dziedzinie; jest ona często linkowana i odnotowuje dużo kliknięć. Taka strona jest też często przekazywana w mediach społecznościowych, oczywiście przez zaufane profile.

Zaangażowanie: Interakcja z użytkownikami też ma znaczenie. Zaangażowanie internautów mierzone jest na różne sposoby. Pod uwagę brany jest czas, jaki spędzili na stronie- czy zostali na niej trochę dłużej, czy może weszli na nią i po chwili uciekli. Kolejnym odzwierciedleniem zaangażowania użytkowników jest ilość udostępnień czy komentarzy  pozostawionych na stronie. Jeżeli strona nie jest w stanie zatrzymać użytkowników, to dla robotów jest to znak, że jej treść nie jest w ogóle angażująca.

Historia: Roboty na bieżąco przeszukują Twoją stronę, więc dobrze znają jej schematy. Jeżeli prowadzisz stronę związaną z budownictwem i nagle pojawi się na niej jakiś przepis, roboty z pewnością to wyłapią. Nie zawsze musi to działać na niekorzyść, jednak może wzbudzić podejrzenia.

Czego unikać

Nawet jeśli pozycjonowanie staje się naszym priorytetem, musimy pamiętać, że po drugiej stronie jest zawsze odbiorca. Jeżeli osoba odwiedzająca stronę internetową zostanie zaatakowana mnóstwem reklam, to trudniej będzie znaleźć jej informacje, po które tę stronę odwiedziła- o ile nie porzuci poszukiwań zniechęcona nachalnymi reklamami. Sama treść też musi coś wnosić i zachęcić użytkownika do pozostania a na stronie, a jej zawartość nie może być piracka. 

Linki zwrotne

backlinks

Z pozytywnie wpływających na pozycjonowanie czynników spoza strony, warto jest podkreślić istotę linków. Według Search Engline Land, linki, na równi z treścią strony, są najważniejszym sygnałem zewnętrznym dla Googlowskich rankingów.

Jakość linków: Mimo że każdy link zewnętrzny jest brany pod uwagę przez googlowskie roboty, to przypisuje się im inna wagę w zależności od  źródła. Jak zapewne się domyślasz, jeżeli link wychodzi z dużej strony uznanej przez Google za godną zaufania, to ranga takiego linku jest o wiele wyższa niż w sytuacji, gdy link do strony wychodzi z komentarza pozostawionego na jakimś blogu.

Anchor text: Jeżeli ktoś linkuje do Twojej strony, a w tekście linku pojawi się np. słowo „kosiarki”, to osoba klikająca w link spodziewa się, że zostaje skierowana do sprzedawcy bądź eksperta w dziedzinie. Dla robotów Google tekst linku działa jak słowo kluczowe- fraza, po jakiej można znaleźć stronę w sieci. Takie linki mają ogromne znaczenie przy pozycjonowaniu. Choć często nie masz kontroli nad tym, jaką frazą zostanie opisany link kierujący do Twojej strony, z pewnością możesz zadbać o to, aby pojawiły się też te właściwe.

Ilość linków:  Im więcej linków zewnętrznych prowadzi do strony, tym lepiej jest ona pozycjonowana. Jednak ważne żeby były to linki z różnych źródeł. Kiedyś ważna była ilość linków, a obecnie setki linków z tej samej strony nie będzie miało takiej wagi, jak ta sama ilość linków z różnych źródeł. Po raz kolejny lepiej jest postawić na jakość. Może się okazać, że zakup linków wcale nie wywinduje pozycji strony w rankingach. Kiepską taktyką będą także spamerskie wpisy na forach czy komentarze na blogach. 

Personalizacja

W przeciwieństwie do tego, jak było kilka lat temu, obecnie każdy użytkownik otrzymuje nieco inne wyniki wyszukiwania w Google. Wszystko dzięki dążeniu do personalizacji doświadczeń użytkowników. Oczywiście, nie jest tak, że wyniki wyszukiwania diametralnie się różnią, jednak istnieją czynniki wpływające na to, co pojawi się w wyszukiwarce poza wynikami organicznymi.

Kraj: Jednym z czynników mających wpływ na to, co zobaczy internauta po wpisaniu danej frazy, jest kraj w jakim obecnie się znajduje. Jeżeli więc do pozycjonowania strony używamy frazy, którą roboty przypiszą do konkretnego kraju, wówczas nasza strona może nie pojawić się użytkownikom w innym państwie.

Region: Spersonalizowane wyniki potrafią być zawężone nawet co do lokalności frazy. Wiedzę tę można wykorzystać przy pozycjonowaniu jeżeli chcemy, by nasza strona była odwiedzana szczególnie przez lokalnych użytkowników. Należy wtedy zadbać o to, by strona odnosiła się w treści do miasta czy regionu.

Historia:  Klikając w konkretne wyniki po wpisaniu frazy w wyszukiwarce bądź odwiedzając jakieś strony regularnie, użytkownik zostawia informacje, które Google następnie wykorzystuje do spersonalizowania wyników przy kolejnych wyszukiwaniach. W tym przypadku Ty, jako właściciel strony, nie masz większego wpływu na personalizację wyników, jednak powinieneś zadbać o to, aby pierwsze wrażenie, jakie Twoja strona wywrze na internaucie, było pozytywne i aby strona wzbudzała w nim zaufanie i zachęciła do powrotu. Przy podobnym wyszukiwaniu w przyszłości istnieją ogromne szanse, że ten sam użytkownik kliknie w Twoją stronę, nawet jeśli pokaże się ona na którejś z kolejnych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Interakcja

Istota linkowania do strony została już omówiona, jednak warto powrócić na chwilę do tej kwestii. Linki mają swoją wagę w zależności od źródła i tego w jaki sposób zostały pozyskane. Jeżeli zależy nam na większej ilości wartościowych linków, linki do strony powinny wychodzić także z mediów społecznościowych. Facebook, Instagram, Tweeter i pozostałe „społecznościówki” to doskonała platforma pomagająca wywindować pozycję strony w rankingach.

Reputacja: Jeżeli jakiś profil w mediach społecznościowych ma linkować do Twojej strony, to zadbaj o to, aby ten profil był prawdziwy. Tzw. „fejkowe” konta i tak mają niewielkie znaczenie dla Googlowskich robotów. Załóż też profil swojej firmy i udzielaj się. Autentyczność i profesjonalizm ma znaczenie, więc zadbaj o wizerunek swojej marki w mediach społecznościowych.

Udostępnianie:  Tworząc profil marki w mediach społecznościowych, dajemy sobie szanse na udostępnianie naszych postów przez innych użytkowników. W efekcie trafimy do szerszego grona odbiorców, nawiązujemy nowe kontakty i promujemy markę, a w międzyczasie roboty wykonują swoją robotę. Same zalety!

Podsumowując, sukces Twojej strony internetowej w sieci zależy od czynników wewnętrznych, takich jak budowa strony i zawarte w niej treści oraz czynniki zewnętrzne, wynikające z interakcji z innymi użytkownikami. Jeżeli zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu strony internetowej zgłoś się do specjalistów. Profesjonalne agencje interaktywne wykonają dla Ciebie audyt strony i zalecą, co możesz zrobić, aby Twoja strona była optymalna zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x