Czym jest marketing afiliacyjny? Przykłady kampanii afiliacyjnych

Marketing i promocja

Marketing afiliacyjny to wielomodelowa struktura biznesowa, na której korzystają zarówno reklamodawcy, użytkownicy, jak i wydawcy. Tego typu rozwiązania umożliwiają zwiększenie widoczności w sieci, maksymalizację sprzedaży produktów oraz usług, a także zbudowanie renomy marki i wypracowanie przewagi konkurencyjnej. Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z tzw. afiliacjami i zaczniesz zarabiać spore pieniądze, zapoznaj się z dzisiejszym artykułem. Sprawdzisz, czym właściwie jest ten model biznesowy, a także poznasz najpopularniejsze sposoby afiliacji umożliwiające skalowanie swojego biznesu! Miłej lektury.

Czym jest marketing afiliacyjny? Przykłady kampanii afiliacyjnych

Marketing afiliacyjny - co to jest?

Marketing afiliacyjny to jeden z najpopularniejszych modeli biznesowych w Internecie. Polega on na tym, że sprzedawca (tzw. merchant) zleca promocję swoich produktów lub usług partnerom (tzw. afilliate), którzy w zamian za sprowadzenie klientów do sklepu, ewentualnie dokonanie innej formy aktywności (np. rejestracji na stronie, subskrypcji lub wypełnienia formularza kontaktowego) otrzymują prowizję od sprzedaży, albo wynagrodzenie za konkretną akcję.

Skrótowy przykład: Tomasz, biegacz górski, prowadzi bloga związanego z szeroko pojętą aktywnością sportową, recenzuje produkty, w tym między innymi buty, których używa podczas treningów. Szczerze poleca buty marki X i udostępnia link do ich zakupu. Do linku dołączony jest specjalny kod, dzięki któremu producent wie, że dany klient trafił na stronie właśnie dzięki biegaczowi Tomkowi. Tomasz orzyma od producenta wynagrodzenie w formie prowizji wg ustalonych reguł.

W ostatnich latach marketing afiliacyjny zyskał na popularności, ponieważ pozwala osiągać spore zyski bez konieczności inwestowania dużej ilości czasu oraz środków w tworzenie i promowanie własnych produktów lub usług. W ten sposób zarówno sprzedawcy oraz partnerzy mogą zwiększyć swoje zyski i poszerzyć portfolio.

Kto może skorzystać na marketingu afiliacyjnym?

Na marketingu afiliacyjnym mogą skorzystać trzy główne persony: reklamodawcy, użytkownicy oraz wydawcy.

Reklamodawcy

Reklamodawcy traktują marketing afiliacyjny jako skuteczne narzędzie do promocji swoich produktów lub usług, osiągając większą widoczność i generując zdecydowanie wyższy ruch w wybranym serwisie. Dzięki programom afiliacyjnym, reklamodawcy mają możliwość dotarcia do nowych grup docelowych, co skutkuje zazwyczaj zwiększeniem sprzedaży.

Użytkownicy

Użytkownicy, którzy klikają linki afiliacyjne mogą korzystać z różnych udogodnień, m.in.:

 • specjalne oferty,

 • rabaty,

 • dostęp do wyjątkowych treści.

Ponadto dla użytkowników, którzy są zainteresowani danym produktem lub usługą, marketing afiliacyjny może być źródłem informacji oraz inspiracji.

Wydawcy

Wydawcy odpowiedzialni za promowanie produktów lub usług na swoich stronach internetowych, mogą w łatwy sposób zwiększyć przychody, otrzymując prowizję za każde udane przekierowanie lub sprzedaż. Marketing afiliacyjny jest popularny wśród blogerów, recenzentów, a także właścicieli stron internetowych marzących o monetyzacji swojej działalności w sektorze online.

Marketing afiliacyjny - metody rozliczania

Osoby trzymające fragmenty puzzli są metaforą współpracy w marketingu afiliacyjnym

Spośród najpopularniejszych metod rozliczania w marketingu afiliacyjnym możemy wymienić m.in.:

CPS (ang. Cost Per Sale) - rozliczenie za sprzedaż

Partner otrzymuje prowizję za każdą sprzedaż, która została zrealizowana dzięki jego działaniom marketingowym. 

Marketing afiliacyjny - przykład rozliczenia za sprzedaż

Wyznaczona osoba promuje produkty na swojej stronie internetowej, a potencjalni klienci klikają linki prowadzące do sklepu i dokonują zakupów, gwarantując prowizję w określonej kwocie.

CPL (ang. Cost Per Lead) - rozliczenie za pozyskanie potencjalnego klienta

Partner otrzymuje prowizję za każdego użytkownika, który dokonał określonej akcji (np. wypełnił formularz kontaktowy, zarejestrował się na stronie, udostępnił treść w social mediach).

Marketing afiliacyjny - przykład rozliczenia za pozyskanie potencjalnego klienta

Wyznaczona osoba reklamuje kursy online i otrzymuje prowizję za użytkownika, który wyraził zainteresowanie kursem (np. dokonanie internetowej rezerwacji lub wykonanie połączenia telefonicznego).

CPC (ang. Cost Per Click) - rozliczenie za kliknięcie

Partner otrzymuje prowizję za każde kliknięcie linku jego afiliacyjnego. 

Marketing afiliacyjny - przykład rozliczenia za kliknięcie

Wyznaczona osoba umieszcza linki prowadzące do sklepu na swojej stronie internetowej lub blogu i otrzymuje prowizję za kliknięcie wybranego linku.

COD (ang. Cash on Delivery) - rozliczenie za płatność przy odbiorze

Partner otrzymuje prowizję za każde zamówienie, które zostało opłacone przy odbiorze przez klienta. 

Marketing afiliacyjny - przykład rozliczenia za płatność przy odbiorze

Wyznaczona osoba reklamuje produkty na swojej stronie internetowej, w social mediach lub na kanale YouTube i otrzymuje prowizję za każde zamówienie, które zostało opłacone przy odbiorze.

CPA (ang. Cost Per Action) - rozliczenie za określoną akcję

Partner otrzymuje prowizję za wykonanie określonej akcji przez użytkownika (np. dokonanie zakupu, zapisanie się do newslettera lub pobranie pliku). 

Marketing afiliacyjny - przykład rozliczenia za określoną akcję

Wyznaczona osoba reklamuje programy partnerskie na swojej stronie internetowej lub innym wartościowym źródle ruchu (przykładowo na Facebookowych grupach) i otrzymuje prowizję za każde zrealizowane zamówienie z jego linka afiliacyjnego.

Przykłady kampanii afiliacyjnych - 5 najpopularniejszych propozycji

Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych propozycji kampanii afiliacyjnych.

 1. Banery reklamowe - kampania afiliacyjna z wykorzystaniem banerów reklamowych polega na umieszczeniu specjalnego linku afiliacyjnego w banerze reklamowym. Partnerzy umieszczają ten baner na swoich stronach internetowych lub w innych miejscach (np. w sieci reklamowej Google AdWords). Jeśli użytkownik kliknie baner i dokona zakupu lub innej pożądanej akcji, partner afiliacyjny otrzyma prowizję za transakcję.

 2. Rankingi ofert - kampania afiliacyjna z wykorzystaniem rankingów ofert polega na stworzeniu listy ofertowej związanej z danym tematem. Na tej liście umieszczane są produkty lub usługi, które mają najlepsze opinie lub adekwatny stosunek jakości do ceny. Partnerzy otrzymują specjalny link afiliacyjny, który mogą umieścić na swoich stronach internetowych, a gdy użytkownik kliknie ten link i dokona zakupu lub innej pożądanej akcji, partner afiliacyjny otrzyma prowizję za transakcję.

 3. Blog - kampania afiliacyjna z wykorzystaniem bloga polega na pisaniu artykułów lub postów związanych z danym tematem i umieszczaniu w nich linków afiliacyjnych do produktów, lub usług. Partnerzy otrzymują specjalny link afiliacyjny, który mogą umieścić w tekście, a gdy użytkownik kliknie ten link i dokona zakupu lub innej pożądanej akcji, partner afiliacyjny otrzyma prowizję za transakcję.

 4. Media społecznościowe - kampania afiliacyjna z wykorzystaniem mediów społecznościowych polega na umieszczaniu linków w postach na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Partnerzy otrzymują specjalny link afiliacyjny, który mogą umieścić w poście lub reklamie, a gdy użytkownik kliknie ten link i dokona zakupu lub innej pożądanej akcji, partner afiliacyjny otrzyma prowizję za transakcję.

 5. Mailing - kampania afiliacyjna z wykorzystaniem mailingów polega na wysyłaniu wiadomości e-mail z linkami afiliacyjnymi do produktów lub usług. Partnerzy otrzymują specjalny link afiliacyjny, który mogą umieścić w treści maila, a gdy odbiorca kliknie ten link i dokona zakupu lub innej pożądanej akcji, partner afiliacyjny otrzyma prowizję za transakcję. 

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych krajach obowiązują restrykcyjne regulacje dotyczące wysyłania maili marketingowych, dlatego przed rozpoczęciem kampanii warto dokładnie sprawdzić prawo w danej jurysdykcji i przestrzegać wymogów. Dodatkowo kampania mailingowa powinna być zgodna z zasadami dobrego tonu i nie należy nadużywać swoich praw (wówczas można zostać uznanym za spamera). Przypominamy, aby dbać o jakość treści maila i dostosować ją do grupy odbiorców, w celu zwiększenia skuteczności kampanii afiliacyjnej.

Przykłady kampanii afiliacyjnych na podstawie popularnych marek - jak to wygląda w praktyce?

Wartościowymi przykładami kampanii afiliacyjnych mogą pochwalić się firmy tj. Amazon, Booking, Uber, TripAdvisor oraz Nike.

Przykład kampanii afiliacyjnej - Amazon

Zrzut strony internetowej Amazonassociates, która opisuje możliwości współpracy

Program afiliacyjny Amazon Associates umożliwia blogerom i właścicielom witryn internetowych promowanie produktów firmy Amazon i otrzymywanie prowizji za każdą sprzedaż dokonaną za pośrednictwem ich linków afiliacyjnych.

Przykład kampanii afiliacyjnej - Booking

Zrzut strony booking.com, która oferuje dołączenie do programu partnerskiego na zasadzie marketingu afiliacyjnego

Booking.com to popularna strona rezerwacyjna oferująca program afiliacyjny dla partnerów. Osoby zarejestrowane w programie Booking.com mogą umieścić linki afiliacyjne na swoich stronach internetowych i otrzymywać prowizję za każdą rezerwację dokonaną przez klienta, który kliknął ich link.

Przykład kampanii afiliacyjnej - Uber

Uber oferuje program afiliacyjny dla swoich kierowców promujących aplikację Uber i zachęcających innych do korzystania z usług firmy. Kierowcy otrzymują prowizję za każdego nowego użytkownika, który dokona rejestracji i rozpocznie korzystanie z usług Ubera.

Przykład kampanii afiliacyjnej - TripAdvisor

Zrzut strony internetowej tripadvisor zachęcającej do podjęcia współpracy przy działaniach afiliacyjnych

TripAdvisor oferuje program afiliacyjny dla blogerów i właścicieli witryn internetowych, którzy mogą umieszczać linki afiliacyjne do ofert noclegów, atrakcji turystycznych i restauracji na swoich stronach internetowych. Partner otrzymuje prowizję za każdą rezerwację dokonaną przez klienta (za pośrednictwem linku afiliacyjnego).

Przykład kampanii afiliacyjnej - Nike

Nike oferuje program afiliacyjny dla partnerów, którzy mogą umieszczać linki afiliacyjne do produktów Nike na swoich stronach internetowych. Partnerzy otrzymują prowizję za każdą sprzedaż dokonaną przez klienta za pośrednictwem linku afiliacyjnego.

Ile można zarobić na marketingu afiliacyjnym?

obrazek przedstawiający sprzedaż w internecie za pomocą marketingu inflacyjnego

Zarobki z marketingu afiliacyjnego są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak:

 • Program partnerski - prowadzący program partnerski określa prowizję dla swoich partnerów w zależności od promowanego produktu lub usługi.

 • Źródła ruchu - ilość i jakość ruchu, który przyciągasz na swoje strony internetowe lub kanały social media ma bezpośredni wpływ na Twoje zarobki.

 • Konwersje - liczba osób dokonujących zakupów poprzez Twój link afiliacyjny może znacząco wpłynąć na dochód w danym okresie.

 • Nisza - niektóre nisze są bardziej dochodowe niż inne. Na przykład, nisza finansowa lub zdrowotna może generować wyższe prowizje niż branża rozrywkowa. Nie stanowi to jednak reguły.

Przykładowo, prowizja z programu partnerskiego może wynosić od kilku procent do nawet kilkudziesięciu procent wartości produktu lub usługi. Zarobki na marketingu afiliacyjnym są uzależnione od Twojego zaangażowania i pracy. Niektórzy zarabiają kilkadziesiąt złotych miesięcznie, podczas gdy inni mogą zarobić kilka tysięcy złotych miesięcznie (lub więcej).

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce marketingu afiliacyjnego?

1. Czym jest marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny to rodzaj marketingu internetowego, w którym przedsiębiorcy płacą prowizję afiliantom (czyli osobom, które promują ich produkty lub usługi) za każde udane przekierowanie lub sprzedaż.

2. Jak działa marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny działa na zasadzie partnerstwa, gdzie przedsiębiorcy współpracują z afiliantami, którzy promują ich produkty lub usługi. Afilianci otrzymują specjalny link, który promują na swojej stronie lub w social media. Jeśli ktoś kliknie ten link i dokona zakupu, afiliant otrzymuje prowizję.

3. Jak znaleźć programy partnerskie?

Programy partnerskie można znaleźć na specjalnych platformach, takich jak np. Commission Junction, ShareASale, czy Amazon Associates. Wyszukiwarki internetowe mogą również skutecznie pomóc w znalezieniu programów partnerskich.

4. Jakie są najlepsze programy partnerskie?

Najlepsze programy partnerskie oferują wysokie prowizje, jakościowe narzędzia marketingowe i mają dobrą reputację w branży.

5. Czy potrzebuję własnej strony internetowej, aby zarabiać w marketingu afiliacyjnym?

Niekoniecznie. Można również korzystać z social media, e-mail marketingu, reklam bannerowych i innych metod reklamy. Jednak posiadanie własnej strony internetowej zwiększa szanse na sukces w marketingu afiliacyjnym.

6. Jakie są najskuteczniejsze strategie w marketingu afiliacyjnym?

Najskuteczniejsze strategie w marketingu afiliacyjnym to m.in. tworzenie wartościowych treści, promowanie produktów zgodnych z tematyką strony oraz korzystanie z list mailingowych, reklam Google AdWords czy też kampanii remarketingowych.

7. Jakie są najczęstsze błędy popełniane w marketingu afiliacyjnym?

Najczęstsze błędy popełniane w marketingu afiliacyjnym wiążą się najczęściej z wybieraniem zbyt niszowych produktów lub usług, niewłaściwym pozycjonowaniem linków, spamowaniem mailami w kierunku nieprecyzyjnie dobranej grupy odbiorców oraz niezgodnością promowanych produktów z tematyką Twojej strony internetowej. Kluczowym mankamentem większości osób, które zajmują się afiliacjami jest również brak dostatecznej wiedzy o programie partnerskim.

 

 

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x