Strona internetowa działa zbyt wolno? Sprawdź, jak to zmienić

Strony internetowe

Gdy strona internetowa działa zbyt wolno, przestaje być użyteczna dla odwiedzających. Zdarza się również, że taka strona www jest dużo niżej pozycjonowana w wyszukiwarce. Jak tego uniknąć?

Strona internetowa działa zbyt wolno? Sprawdź, jak to zmienić

Dlaczego strona internetowa działa zbyt wolno?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Przyczyną może być mały błąd lub istotna przeszkoda w postaci źle dobranego hostingu. Jeśli problemy pojawiły się po wprowadzeniu zmian, przyczynę można szybko zdiagnozować. Jeśli nie - konieczne jest przeprowadzenie analizy. Odnalezienie przyczyny to najważniejszy krok w stronę rozwiązania problemu zbyt długo ładującej się strony internetowej.

Jedną z najpopularniejszych przyczyn zbyt wolnego działania strony www sa zbyt duże pliki graficzne i pliki video. Jeśli w ostatnim czasie postanowiłeś zastosować tło w formie filmu lub dodałeś na stronę nowe zdjęcia w dużej rozdzielczości i o dużym rozmiarze, to prawie pewne, że właśnie ta decyzja jest przyczyną. Przed dodaniem grafiki na stronę internetową należy zmniejszyć jej rozmiar do maksymalnie 5 MB, a najlepiej poniżej 2MB. Im mniejszy rozmiar, tym szybciej grafika się „załaduje”. Zaleca się stosowanie plików graficznych w formacie png lub jpg. Warto zadecydować, które ze zdjęć, grafik i filmów muszą wyświetlać się w jakości HD, a które niekoniecznie.

Problem mogą powodować także zastosowane na witrynie wtyczki do zewnętrznych stron czy serwisów. Nieodpowiednie funkcjonowanie lub zwyczajne przeciążenie serwera strony zewnętrznej może spowodować opóźnienia w ładowaniu strony, która dane pobiera, przetwarza i wyświetla.

Serfowanie po stronach

Jak rozwiązać problem zbyt wolno działającej strony www? 

W powyżej wymienionych przypadkach, rozwiązanie problemu jest proste. Wystarczy wyeliminować nadmiar plików i widgetów. Trudniejsze może okazać się rozwiązanie problemu z bazą danych, serwerem czy działaniem robotów:

  •  przyczyną może być nadmierne wykorzystanie transferu. Na jego wpływ ma między innymi liczba pobieranych z witryny danych, w tym również częste indeksowanie witryny przez roboty. Problem ten występuje zwykle w przypadku popularnych stron www. Rozwiązaniem jest stworzenie pliku robots.txt, który ograniczy „odwiedziny” robotów.
  • powodem trudności w ładowaniu strony może być także obciążenie serwera zbyt wieloma zapytaniami. Jest to spowodowane pewnego rodzaju „komunikacją” z serwerem, która musi odbywać się za każdym razem, gdy odwiedzający przeglądają znajdujące się na stronie pliki graficzne, ale także pliki CSS czy Java Script. Należy więc ograniczyć ich ilość, biorąc pod uwagę, które z nich są rzeczywiście niezbędne. Ten problem może pojawić się nawet wtedy, gdy pliki są zoptymalizowane i ich rozmiar został dostosowany. Konkretną przyczynę można określić analizując bazę danych witryny.
  • warto zwrócić uwagę także na wydolność serwera, zwłaszcza gdy strona internetowa wymaga zastosowania sporego transferu. W niektórych przypadkach powinno się zrezygnować z pokusy taniego hostingu. Gdy wiele stron www korzysta z jednego serwera mogą pojawić się trudności. Warto więc w takiej sytuacji przemyśleć hosting dedykowany.
  • zbyt małe zasoby strony internetowej także bywają przyczyną, lecz na szczęście łatwą do rozwiązania. Jeśli ograniczenie zasobów nie jest możliwe, należy je zwiększyć. W takim wypadku poprawa powinna nastąpić szybko.
  • zbyt częste odwiedziny i zbyt duża ich ilość zwykle bywają powodem do zadowolenia, lecz nierzadko mogą obciążyć stronę. Dotyczy to nie tylko stron służących do pobierania plików czy oglądania filmów. Możesz spotkać się z tym problemem również wtedy, gdy prowadzisz popularny sklep internetowy lub inną lubianą stronę www.
  • do niedawna częstą przyczyną wolnego działania strony internetowej był również niezoptymalizowany kod witryny. Obecnie jednak taki problem zdarza się rzadko. Na wszelki wypadek warto jednak wcześniej sprawdzić działanie kodu z odpowiednim obciążeniem. Jeżeli kod nie został odpowiednio przetestowany, a pozostałe przyczyny wyeliminowano, warto poprosić specjalistów o sprawdzenie kodu z zastosowaniem opcji error log.

Gdy trudno jest zdiagnozować problem, warto sięgnąć po narzędzia takie jak GT Metrix. Jeśli analiza wykaże nieprawidłowości, należy skorzystać z pomocy web developera strony internetowej.  Z kolei Google proponuje narzędzie Page Speed Insight, dzięki któremu dowiesz się, w czym tkwi problem i jak go rozwiązać. Dotyczy to zarówno stron www w wersji na komputer, jak też tych w odsłonie mobilnej.

Jeśli poszukujesz firmy, która stworzy dla Ciebie stronę www - lepiej trafić nie mogłeś :) 

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x