Optymalna strona internetowa

Strony internetowe

Projektując swoją stronę internetową, wiele osób skupia się wyłącznie na efekcie wizualnym. To prawda, że aby przyciągnąć uwagę internauty i zachęcić go do powrotu na stronę, musi ona mieć wiele do zaoferowania. W dzisiejszych czasach użytkownicy są obyci w trendach i mają duże oczekiwania względem odwiedzanej strony. Jednak projektując profesjonalną stronę internetową, poza szeregiem aspektów wizualnych, należy mieć także na uwadze właściwości, których nie widać gołych okiem, a które przekładają się na jakość jej użytkowania oraz pozycjonowanie. Przedstawiamy cechy optymalnej strony internetowej wpisującej się w obecne trendy i spełniającej oczekiwania internautów.

Optymalna strona internetowa

Dobra strona internetowa to dziś mało: w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Stworzyć stronę internetową może dziś niemal każdy. Dostępna jest cała masa narzędzi umożliwiających zaistnienie w Internecie. Wszelkie szablony, kreatory stron www i poradniki umożliwiają postawienie prostej strony internetowej w ciągu maksymalnie kilku dni. Jednak już sama łatwa dostępność i świadomość jak wiele jest stron w sieci powinna budzić wątpliwości. Rodzi się bowiem pytanie, czy  taka łatwość i dostępność przekłada się na jakość. W dzisiejszych czasach nie wystarczy wyłącznie „być” w sieci. Co powinno znaleźć się na Twojej stronie, aby zwiększyć jej atrakcyjność w oczach użytkowników? O czym należy pamiętać przy jej projektowaniu i programowaniu, aby miała szansę na wysoką pozycję w rankingach Google?

Kiedy mniej znaczy więcej, czyli minimalistyczny design

Niektóre strony przytłaczają ogromem informacji, ikon, GIFów i obrazków już na wejściu. Wchodząc na taką stronę nie wiemy co jest najważniejsze (widocznie według autora strony WSZYSTKO było ważne) ani gdzie szukać interesujących nas informacji. Biała, niezapełniona przestrzeń jest naprawdę przyjazna dla oka. Kolejną zaletą strony niezapełnionej w zupełności tekstem i zdjęciami jest łatwość nawigacji. Tutaj warto też wspomnieć o cesze optymalnej strony internetowej, którą jest intuicyjność w poruszaniu się po niej. Internauci raczej niechętnie poświęcają swój czas na przeszukiwanie strony, która wzbudziła w nich negatywne odczucie- a tak się stanie, jeśli znalezienie podstawowych informacji zacznie zamieniać się w łamigłówkę. Przy tak dużej konkurencji najzwyczajniej opuszczą Twoją stronę i przejdą do kolejnej.

Nie bój się trendów

Są trendy w tworzeniu stron internetowych, które przyciągną młodszych i nie zniechęcą starszych użytkowników. Większość z nas lubi, w mniejszym lub większym stopniu, podążać za nowościami. Nie wszystkie się wybronią czy przejdą próbę czasu, jednak warto przyjrzeć się „bezpiecznym” trendom- w końcu nie chcemy, by wizyta na naszej stronie wywołała u użytkownika tęsknotę za latami 90-tymi. Takim bezpiecznym trendem jest na przykład tzw. flat design. W języku angielskim słowo „flat” oznacza „płaski” i w pewnym sensie daje nam to obraz tego stylu. Nie znajdziemy tu modyfikacji dekoracyjnych elementów graficznych, takich jak np. cienie i to właśnie daje „płaski” efekt. Styl ten cechują widoczne, duże nagłówki, proste kształty oraz typografia, kolorystyka jest często żywa. Jest to poniekąd kolejne odwołanie do, jakże pożądanego obecnie, minimalizmu. Tutaj https://www.rj-investments.co.uk/ można zobaczyć jak wygląda przykładowa strona wpisująca się w ten styl. Nie jest ona nudna, a pochwalić można jej przejrzystość i profesjonalną prezentację.  

Świetnie prezentującym się rozwiązaniem są tzw. ghost buttons, nazywane w sieci także przyciskami widmo. Są to proste, przezroczyste guziki z delikatnym obramowaniem, eksponujące tło, na jakim są umieszczone. Ich zaletą jest właśnie prostota. Są zintegrowaną częścią strony internetowej i nie odciągają uwagi od przyjętego punktu centralnego strony. Ich prostota i uniwersalność pozwala na zaadaptowanie takiego rozwiązania na każdej stronie internetowej. Trzeba jednak cały czas mieć na uwadze bardzo ważną cechę strony internetowej, jaką jest czytelność i przejrzystość, dlatego przycisk nie może zgubić się na tle strony.

Optymalna strona internetowa jest dostosowana do urządzeń mobilnych

Mobilna strona internetowa

Strona w wersji mobilnej to dziś standard. O cechach mobilnych stron internetowych pisaliśmy już wcześniej. Należy pamiętać, co w takiej wersji strony jest priorytetem. Postaw przede wszystkim na ułatwiony kontakt z Twoim sklepem/firmą. Zadbaj o to, aby w witrynie znalazł się przycisk umożliwiający bezpośrednie połączenie telefoniczne z Twoją firmą. Formularz kontaktowy nie powinien wymagać od użytkownika wypełniania wielu pól- postaw na niezbędne minimum. Kolejnym ważnym aspektem jest koordynacja z mapami Google, co pozwoli przybliżyć potencjalnego klienta do Twojej firmy o kolejny krok .

Tempo ładowania ma ogromne znaczenie

Szybka strona internetowa w pewnym stopniu przekłada się na sukces Twojej firmy. Żeby mieć szansę zaprezentować się użytkownikowi, musisz skusić go do pozostania na Twojej stronie. Jeżeli internauta nie będzie miał szansy przyjrzeć się Twojej stronie, ponieważ jej ładowanie będzie trwało zbyt długo- z pewnością ją opuści. Może warto więc np. zrezygnować z ciężkich filmów na stronie startowej. Jeżeli nadal nie jesteś przekonany do nowoczesnych, nienarzucających się, lecz przyciągających uwagę stron internetowych, to może argument o szybkości ładowania skłoni Cię ku prostemu rozwiązaniu.

Optymalizacja strony internetowej drogą do sukcesu

To, co tworzy rdzeń Twojej strony jest niewidoczne dla użytkownika. Twojej stronie przyglądają się także roboty Google, które w swej ocenie bywają bardziej bezwzględne od internautów. Jeśli strona nie spełnia wymagań technicznych- np. dlatego, że jej zawartość to treści niskiej jakości, ciężko będzie wypromować ją w rankingach Google. Chcąc posiadać optymalną stronę internetową, musisz pamiętać także o jej pozycjonowaniu. Inaczej cały wysiłek związany z planowaniem tego, jak strona ma wyglądać pójdzie na marne, ponieważ zginie ona na którejś z kolejnych stron Google i niewiele osób ją zobaczy. Nie potrzeba tu wielu kompromisów- wystarczy fachowa pomoc. Nawet jeśli już masz stronę internetową, warto sprawdzić jak radzi sobie ona w sieci. Możesz się tego dowiedzieć zgłaszając się do nas na bezpłatny audyt techniczny Twojej strony.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x