Darmowe banki zdjęć – TOP 30 stron z bezpłatnymi stockami

Marketing i promocja

Subiektywna lista 30 najlepszych stron z darmowymi zdjęciami i projektami graficznymi. Sprawdź, których stron nie znałeś!

Darmowe banki zdjęć – TOP 30 stron z bezpłatnymi stockami

Przygotowaliśmy dla Was subiektywną listę stron zawierających przede wszystkim zdjęcia stockowe, które mogą okazać się dla Was cennym źródłem obrazów. Na niektórych witrynach znajdują się także inne materiały, w tym między innymi grafiki, wektory czy fonty.  Część z nich jest w całości bezpłatna, część ma podział na użytkowników standardowych i premium, ale mimo wszystko w dalszym ciągu są atrakcyjną pozycją.

Ilość dostępnego w internecie materiału z dnia na dzień się powiększa. Znalezienie obrazu, który będzie odzwierciedlał to, czego szukamy, może wywołać zawrót głowy. A żeby obraz ten był jeszcze darmowym materiałem? To nie lada wyzwanie.

Zdjęcia bez praw autorskich?  

Wiele z tych fotografii jest wolnych od ograniczeń związanych z prawami autorskimi lub objęte są licencją w ramach dedykowanej domeny publicznej Creative Commons. Oznacza to, że możecie kopiować, modyfikować, rozpowszechniać i wykonywać na nich pracę, nawet w celach komercyjnych, bez pytania o pozwolenie.

Niektóre zdjęcia mogą wymagać podania autorstwa. W treści staraliśmy się zawrzeć komentarze odnośnie licencji i sposobu wykorzystania zdjęć, jednak radzimy to wtórnie zweryfikować. Sposób korzystania mógł się zmienić pod upływem czasu i na to niestety nie mamy wpływu.

O co chodzi z tymi licencjami zdjęć?

Zanim przejdziemy do listy banków zdjęć, poruszymy kwestię licencji, a raczej podziału, z którym spotkacie się w internecie. Darmowe banki najczęściej wykorzystują licencje CC - Creative Commons. Polega ona na tym, że twórca zdjęcia mimo dzielenia się swoim dorobkiem twórczym (kopiowanie, rozpowszechnianie)  dalej ma w posiadaniu prawa autorskie. 

Wśród najbardziej popularnych licencji, z którymi możemy się spotkać podczas poszukiwania zdjęć to:

  • CC0 - zdjęcia przechodzą do domeny publicznej i bez problemu mogą być przez nas kopiowane, modyfikowane i powielane. Nie mamy obowiązku wspominania o autorze. Kolokwialnie można rzec, że jest to pozbycie się prawa autorskiego przez autora.
  • CC-BY - zdjęcia moga być bez problemu rozpowszechniane do celów prywatnych i komercyjnych, jednak przy ich wykorzystywaniu powinniśmy wspomnieć o autorze zdjęcia. 
  • CC-NC pobrane zdjęcia nie mogą zostać wykorzystywane do komercyjnych celów.
  • CC BY-ND - czyli prace bez utworów zależnych.

Licencje w obszarze CC

Wszystkie licencje w obszarze CC mogą składać się z 4 elementów oznaczonych tymi tajemniczymi skrótami:

  • BY to uznanie autorstwa - nie zapominamy o oznaczeniu twórcy zdjęcia!
  • NC to użycie tylko do celów prywatnych, nie komercyjnych
  • ND to użycie bez utworów zależnych, czyli żadne modyfikacje i przeróbki zdjęć nie wchodzą w grę
  • SA - na tych samych warunkach. Wydaje się być najtrudniejszy do wyjaśnienia. Jednostki korzystające z utworu muszą licencjonować go na takiej samej zasadzie jak twórca.

Jeśli ktoś jest mocno zainteresowany tematem odsyłamy do źródła - licencje common creative 

Po krótkim i niezbędnym wstępie przechodzimy do sedna artykułu. Przeszukaliśmy i zaktualizowaliśmy dostępne listy stockowych stron i dzięki temu powstała lista 30 banków zdjęć. 

Darmowe banki zdjęć

Barn images https://barnimages.com

Zdjęcia przede wszystkim budynków, ścian i elewacji przemieszane z pięknymi widokami. Zdjęcia nie są na licencji CC0, jednak można używać do celów prywatnych i komercyjnych z uwzględnieniem praw własności.

 

BURST https://burst.shopify.com

Burst to bezpłatna platforma zdjęć stockowych obsługiwana przez Shopify. Biblioteka zawiera tysiące bezpłatnych obrazów w wysokiej rozdzielczości. Strona została stworzona w celu wsparcia klientów, aby mogli jak najbardziej uatrakcyjnić swoje strony internetowe opartne na silniku shopify. Podanie autorstwa nie jest to obowiązkowe w ramach licencji na obrazy.

 

Flickr Commons https://www.flickr.com/commons

Aby znaleźć darmowe zdjęcia na Flickr: szukajcie zdjęć, które fotografowie oznaczyli licencją „Creative Commons” lub po prostu zajrzyjcie do Flickr Commons. Głównym celem The Commons jest dzielenie się ukrytymi skarbami z ogólnoświatowych archiwów fotografii publicznej.

 

Foca https://focastock.com

Foca to zbiór zdjęć autorstwa Jeffreya Bettsa. Jeffrey specjalizuje się w zdjęciach miejsc pracy i przyrody. Wszystkie zdjęcia są udostępniane na licencji Creative Commons CC0.

 

Foodiesfeed https://www.foodiesfeed.com

FoodiesFeed oferuje tysiące bezpłatnych zdjęć jedzenia w wysokiej rozdzielczości. To idealna witryna ze zdjęciami stockowymi dla blogerów kulinarnych. Dość wąski podział na zdrowie, mięso, pizzę, kawę i top zdjęcia. Jest możliwość wyszukiwania własnego po frazach.

 

Free Nature Stock https://freenaturestock.com

Jak sama nazwa sugeruje znajdziemy tutaj zdjęcia i wideo natury. Możemy wykorzystać wewnętrzą wyszukiwarkę lub przygotowane tagi jak kwiaty, góry, zachody słońca, czy droga mleczna. Licencja CC0

 

FreeImages PL https://www.freeimages.com/pl

Bogaty katalog zdjęć umożliwiający wyszukiwanie zdjęć na podstawie kilku filtrów: wg popularności obrazów, fotgrafów, czy kategorii.

FreeImages-strona z darmowymi zdjęciai

Freely https://www.freelyphotos.com

Freely Photos to hobbystyczna strona internetowa, która pomaga mniejszym kościołom i ministerstwom. Wszystkie zdjęcia o charakterze kościelnym, chrześcijańskim.

 

Freepik https://www.freepik.com/

Zasoby wersji bezpłatnej są ograniczone i posiadają nałożony limit dzienny pobrań. Oprócz zdjęć znajduje się pokaźny bank wektorów, ilustracji, plików psd, ikon i innych. Większość darmowych plików wymaga oznaczenia autora pracy. Licencja - własne ustalenia.

 

Freestocks https://freestocks.org

Zdjęcia na licencji CC0 pogrupowane na 7 kategorii: zwierzęta, architektura, moda, jedzenie, natura, technologia oraz ludzie. Strona bardzo uproszczona, bliskość zdjęć może nieco przytłaczać. Licencja CC0

 

Glyphs https://glyphs.co

Zbiór zdjęć i ikon na licencji CC0, zbiór ponad 10000 tysięcy obrazów, które można wyszukać według tagów, kategorii lub koloru. Osadzenie obrazu na swojej stronie jednym kliknięciem, a jego modyfikacja obywa się na jednym urlu. Należy założyć bezpłatne konto, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji.

 

Gratisography https://gratisography.com

Z pewnością zwrócimy uwagę na dość fantazyjną szatę graficzną strony. Fotografie pogrupowane są w 9 kategorii głównych. Oprócz zdjęć dostępnych jest również wiele ilustracji. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione przez Ryana McGuire z Bells Design. Darmowe pobieranie zdjęć bez zrzeczenia się prawa o autorstwie. Licencja własna

 

Kaboom Pics https://kaboompics.com

Zdjęcia mogą być wykorzystywane do celów komercyjnych, ale nie mogą być sprzedawane ani rozpowszechniane. Ciekawą funkcją jest opcja wyszukiwanie obrazów paletą kolorystyczną.

 

Life of pix https://www.lifeofpix.com

Life of Pix to zasób stworzony przez agencję kreatywną LEEROY, oferujący bezpłatne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości bez ograniczeń związanych z prawami autorskimi. Kategorie związane z lifestylem: ludzie, przedmioty, architektura, pojazdy i inne - łącznie koło 3000 zasobów na chwilę tworzenia artykułu.

 

MorgueFile https://morguefile.com

Ponad 400 tysięcy darmowych zdjęć do użytku komercyjnego. Strona ma nieco przestarzały interfejs, jednak baza jest całkiem pokaźna.

Morguefile

Nappy https://nappy.co

Nappy zawiera tylko zdjęcia ciemnoskórych modeli. Pobieranie bezpłatne do użytku prywatnego i komercyjnego.

 

Negative Space https://negativespace.co

Gratisography, Możecie subskrybować stronę, aby otrzymywać powiadomienia o nowych obrazach. Negative Space ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, więc większość zdjęć przedstawia brytyjskie miejsca. Udostępniane na licencji Creative Commons CC0.

 

New old stock https://nos.twnsnd.co

Zdjęcia z archiwów publicznych wolne od znanych ograniczeń praw autorskich. Strona jest dość nieczytelna, po przewinięciu na dół można przejść do kolejnej strony, jednak nie ma nigdzie informacji ile obrazów mieści się w zbiorze.  Możliwość wyszukiwania frazami

 

Old Book Illustrations https://www.oldbookillustrations.com

Ciekawa pozycja na liście. Strona udostępnia książkowe ilustracje, przede wszystkim w stylu wiktoriańskim i francuskim romantyzmem. Oprócz grafik dodawane są artykuły, biografie oraz publikacje. Jeśli chodzi o licencje - przed użyciem należy zapoznać się dokładnie z wytycznymi wykorzystywanego zasobu.

 

Pexels PL https://www.pexels.com/pl-pl/

Pexels dostarcza wysokiej jakości i całkowicie darmowe zdjęcia stockowe na licencji Creative Commons Zero (CC0). Wszystkie zdjęcia są ładnie otagowane, można je przeszukiwać, a także łatwo je znaleźć na ich stronach odkrywania. Brak jasnego podziału na kategorie, jest za to tabela z rankingiem fotografów, którzy uzyskali największą liczbę wyświetleń w określonym czasie.

 

Pic Melon http://picmelon.com

Zdjęcia na licencji CC0. Kategorie zdjęć: zwierzęta, abstrakcja, architektura, jedzenie, ludzie, natura, technologia, wakacje oraz pozostałe wyżej niepasujące. Po zapisaniu się do newslettera co tydzień otrzymamy na maila paczkę z darmowymi zdjęciami.

 

Picjumbo https://picjumbo.com

Codziennie dodawane są nowe zdjęcia z różnych kategorii, w tym abstrakcji, mody, przyrody, technologii i wielu innych. Jako członek premium otrzymujemy dostęp do większej ilości obrazów, niedostępnych dla standardowych użytkowników kategorii. Niektóre darmowe zdjęcia nie mają zgody na rozpowszechnianie wizerunku osoby lub nieruchomości oraz mogą być chronione prawem autorskim.

 

Pickupimage https://pickupimage.com

Zdjęcia pogrupowane na hiking, camping, spływy kajakowe, lodowe, wodospady, żołnierzy, kobiety oraz cosplay. Wysoka jakość na bezpłatnej licencji.

 

Picography https://picography.co

Picography zawiera piękne darmowe zdjęcia stockowe podzielone na ponad 20 kategorii. Wszystkie udostępniane są na licencji Creative Commons CC0.

 

Picspree https://picspree.com/pl

Picspree jest wspierany przez witrynę Getty Images, która zapewnia duży wybór wysokiej jakości zdjęć bez tantiem. Dzięki łatwemu wyszukiwaniu i bezproblemowemu pobieraniu Picspree jest doskonałym źródłem informacji dla małych firm i profesjonalistów internetowych bez obaw o licencje. W języku polskim oraz z licencją CC0

 

Pikwizard https://pikwizard.com

Na stronie znajdują się zdjęcia oraz filmy, jednak w liście wyszukiwań wplecionych jest dużo płatnych grafik, które przekierowują do innych stron. Licencja CC0

Pikwizard

 

 

Pixabay https://pixabay.com

Pixabay oferuje dużą kolekcję bezpłatnych zdjęć stockowych, wektorów, ilustracji oraz efektów dźwiękowych. Wszystkie zdjęcia są udostępniane na licencji Creative Commons CC0.

 

RawPixel https://www.rawpixel.com

Abu otrzymać dostęp do bazy darmowych zdjęć należy założyć konto. Na stronie znajduje się dość bogata kolekcja zdjęć z domeny publicznej, premium kolekcja elementów w rozszerzeniu png, a nawet darmowe czcionki. Co prawda jest ich kilka, ale być może kolekcja będzie powiększana w przyszłości. Licencja CC0

 Rawpixel

 

Realistic Shots https://realisticshots.com

Na stronie znajdziemy przede wszystkim obrazy ze smartfonami, ludzi trzymających się za ręce. pań w kapeluszach oraz dużo plaż, zwierząt i kaw. Dużo kobiet w kapeluszach plażowych. To skarbnica zdjęć stockowych! Co tydzień dodawanych jest 7 kolejnych zdjęć.

 

Refe https://getrefe.com/downloads/category/free/

Aby pobrać darmowe zdjęcia należy dodać je do koszyka, a następnie wpisać swój adres mailowy z imieniem i nazwiskiem.

 

RESHOT https://www.reshot.com

Reshot to ogromna biblioteka unikalnych darmowych zdjęć stockowych, których nie znajdziecie na pozostałych stronach. Obecnie mają ponad 40 tysięcy ikon, 1500 ilustracji i ponad 25000 zdjęć. Licencja CC0

 Reshot - darmowy bank zdjęć

 

 

Skitterphoto https://skitterphoto.com

SkitterPhoto oferuje szeroki wybór darmowych zdjęć stockowych. Udostępnianie na licencji Creative Commons CC0.

 

Splitshire https://www.splitshire.com

Nie musimy się logować na stronie, aby móc pobierać zdjęcia - to jest na pewno duży plus. Zdjęcia podzielone na katdgorie, możliwe również wyszukiwanie po frazach. Licencja CC0

 

Stocksnap https://stocksnap.io

Na stronie StockSnap.io jest duży wybór pięknych darmowych zdjęć stockowych i obrazów w wysokiej rozdzielczości. Witryna posiada funkcję wyszukiwania, która ułatwia przeglądanie tysięcy dostępnych obrazów. Ponadto witryna śledzi wyświetlenia i pobrania, dzięki czemu możesz znaleźć najpopularniejsze dostępne zdjęcia. StockSnap codziennie dodaje setki obrazów, a wszystkie zdjęcia są publikowane w domenie publicznej Creative Commons – nie jest wymagane przypisanie autorstwa. Brak wyboru języka polskiego.

 

Stockvault https://www.stockvault.net

Ponad 138 000 darmowych zdjęć stockowych z nowymi obrazami dodawanymi co tydzień. Oprócz nich znajdziemy również układy stron internetowych, logo, wektory, pędzsle czy tekstury do programów graficznych.

 

StyledStock https://styledstock.co

StyledStock oferuje ponad 400 kobiecych zdjęć stockowych. Kolekcja jest całkowicie bezpłatna dla prac komercyjnych i osobistych.

 

Travelcoffebook https://travelcoffeebook.com

Wszystkie zdjęcia na licencji CC0 przedstawiające ujęcia z podróży. Stock idealny dla osób poszukujących zdjęcia krajobrazów z całego świata.

 

Unsplash https://unsplash.com

Zdjęcia od profesjonalnych i półprofesjonalnych fotografów. Jest mniej obrazów niż np. na Pixabay, ale jakość jest bardziej spójna. Licencja Unsplash jest w tym samym duchu co licencja CC0 — różnica polega na tym, że licencja Unsplash nie obejmuje prawa do kompilowania zdjęć z Unsplash w celu kopiowania, duplikowania konkurencyjnych usług.

 

Vecteezy https://www.vecteezy.com

Licencja własne ustalenia

Vecteezy ma ponad milion bezpłatnych zdjęć stockowych i zespół, który ręcznie sprawdza każdy obraz przesłany do witryny. Opcje wyszukiwanie są potężne – możecie filtrować wyniki obrazów między innymi według koloru,, stylu, liczby osób, ich wieku. Vecteezy wymaga podania autorstwa, ilość pobrań w darmowej wersji również jest ograniczona.

Stworzony dla startupów, freelancerów i twórców, którzy mają dość tandetnych zdjęć stockowych. Do bezpłatnego użytku komercyjnego i redakcyjnego – nie jest wymagane przypisanie autorstwa.

 Vecteezy - bank zdjęć

 

Legalne pobieranie zdjęć

Wiele firm (zwłaszcza tych mniejszych) nie biorą pod uwagę tego, że ich działania w każdym aspekcie prowadzenia działalności powinny być przede wszystkim legalne. Nie wiedzą także lub nie chcą wiedzieć, że każde działanie biznesowe należy rozważyć pod kątem zgodności z prawem. Takim działaniem jest również niezgodne wykorzystywanie zdjęć do tworzonych materiałów firmowych.

Powszechnym problemem jest nieodpowiednie korzystanie z możliwości jakie daje nam internet. Wyszukujemy coś i kopiujemy... Mało kto zwraca uwagę na to, że grafika, zdjęcie, czy tekst nie należy do nas.

Teraz Wy, jako użytkownicy internetu zadajcie sobie pytanie: czy bezprawne wykorzystywanie zdjęć dotyczy również Was? Warto bowiem czytać regulaminy, polityki prywatności przeglądanych stron (m.in. od strony praw autorskich czy legalnej reklamy).

Stworzona przez nas lista ułatwia nieco sprawę – nie musicie przeszukiwać wielu stron SERPów w celu znalezienia banków zdjęć, z których w większości możecie korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz oznaczania autorów. Zachęcamy jednak do zapoznania się z postanowieniami na każdej stronie, gdyż nie są to ustalenia stałe i w każdej chwili mogą się zmienić!

 

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x