Tworzenie własnych testów A/B na stronie. Poznaj możliwości Google Optimize

Strony internetowe

Prowadzenie skutecznych działań marketingowych wymaga stosowania testów A/B, czyli porównywania dwóch wariantów elementów strony internetowej tj. nagłówki, obrazy, przyciski i tym podobne. Dzięki temu określimy, co działa lepiej, a w ten sposób będziemy mogli w łatwy sposób zmaksymalizować konwersję. Jednym z narzędzi pozwalających przeprowadzać skuteczne testy A/B jest Google Optimize. To bezpłatne rozwiązanie umożliwiające porównywanie porównywanie poszczególnych wariantów oraz mierzenie efektywności testów. W dzisiejszym artykule określimy, jakie są możliwość Google Optimize - również pod kątem tworzenia testów A/B! Miłej lektury.

Tworzenie własnych testów A/B na stronie. Poznaj możliwości Google Optimize

Google Optimize - do czego można wykorzystać to narzędzie?

Google Optimize jest narzędziem wspierającym aspekt UX (ang. User Experience) odpowiadający za doświadczenia użytkowników. Wykorzystuje się je do testowania A/B oraz wielowariantowego (MVT). Przy pomocy omawianego instrumentu można zoptymalizować serwis w taki sposób, aby był przyjazny dla potencjalnych klientów. Dzięki temu zmniejszeniu ulegnie wskaźnik odrzuceń (tzw. bounce rate), a dodatkowo poprawi się współczynnik konwersji (np. w postaci większej szansy na zakup produktu, skorzystania z usługi lub wypełnienia newslettera).Google Optimize można wykorzystać do m.in.:

 • testowania różnych wersji stron,
 • przycisków,
 • formularzy,
 • treści,
 • oraz innych elementów strony internetowej, które są istotne pod kątem doświadczeń użytkowników (np. wezwania do działania).

To także bardzo dobre rozwiązanie w przypadku personalizacji doświadczeń użytkowników związanych z wyświetlaniem treści w zależności od lokalizacji, preferencji językowych oraz innych czynników demograficznych.

Ogólnie rzecz biorąc, Google Optimize jest przydatnym narzędziem dla przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć efektywność strony internetowej poprzez poprawę doświadczeń użytkowników.

Jakie rodzaje testów warto przeprowadzać za pomocą Google Optimize?

Google Optimize to narzędzie do optymalizacji konwersji, umożliwiające przeprowadzanie różnych rodzajów testów, m.in.:

 • Test A/B - pozwala na porównanie dwóch wersji strony internetowej lub jej elementów (np. nagłówka, przycisków) i zidentyfikowanie, które rozwiązanie jest bardziej skuteczne w przyciąganiu użytkowników i generowaniu konwersji.
 • Test wielowymiarowy - pozwala porównać więcej niż dwie wersje strony (lub elementy), z wykorzystaniem różnych zmiennych, takich jak lokalizacja użytkownika, godzina, urządzenie, na którym internauta korzysta z witryny, czy też źródło ruchu.
 • Test przekierowania - pozwala na porównanie co najmniej dwóch różnych stron docelowych dla tego samego linku, aby zidentyfikować, który serwis generuje więcej konwersji lub lepiej odpowiada potrzebom użytkowników.

Wszystkie wymienione rodzaje testów mogą pomóc w optymalizacji konwersji i poprawie skuteczności Twojej strony internetowej (lub sklepu e-commerce).

W jaki sposób testować efektywność strony przy wykorzystaniu Google Optimize?

Google Optimize to narzędzie pozwalające testować różne wersje strony internetowej w celu sprawdzenia, która z nich działa najlepiej. Aby przetestować efektywność serwisu przy użyciu omawianego instrumentu, powinieneś wykonać poniższe kroki:

 1. Utwórz konto Google Optimize i podłącz je do konta Google Analytics.
 2. Wybierz wersję strony, którą chcesz przetestować i utwórz wersję alternatywną ze zmierzonymi elementami (weź pod uwagę szczególnie najbardziej priorytetowe).
 3. Skonfiguruj cel, czyli to, co chcesz zmierzyć za pomocą testu. Na przykład, jeśli zależy Ci na weryfikacji liczby kliknięć przycisku "Kup teraz" - ustaw to jako cel testu.
 4. Utwórz eksperyment i wskaż wersje oryginalną i alternatywną strony.
 5. Skonfiguruj opcje eksperymentu, takie jak procent użytkowników, którzy powinni zobaczyć alternatywną wersję strony.
 6. Uruchom eksperyment i pozostaw aktywny przez wystarczająco długi czas, aby uzyskać wystarczającą liczbę danych.
 7. Sprawdź wyniki eksperymentu w Google Optimize i Google Analytics 4.

Podczas analizowania wyników eksperymentu należy zwrócić uwagę na statystyki wyników (zgodnie z naszymi priorytetami) oraz warianty strony, które osiągnęły lepsze wyniki. Po wykonaniu testu możesz podjąć decyzję na temat wdrożenia konkretnej wersji strony.

Google Optimize - dlaczego warto z tego skorzystać?

Google Optimize to opcja pomocna na wielu płaszczyznach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety tego narzędzia.

Optymalizacja konwersji
Google Optimize umożliwia testowanie różnych wersji strony internetowej. Dzięki temu możemy znaleźć optymalną opcję pod kątem UX pozwalającą zmaksymalizować konwersję.
Bezproblemowe i łatwe użytkowanie
Google Optimize jest łatwy w użyciu, a wtyczka Google Tag Manager zdecydowanie upraszcza implementację.
Integracja z Google Analytics 4
Google Optimize integruje się z Google Analytics 4, co umożliwia łatwe śledzenie wyników testów i analizę zachowań użytkowników. Korzystając z GA4 zmierzymy również makro oraz mikro konwersje - wchodząc w "Zdarzenia" lub "Cele".
Brak konieczności płacenia za korzystanie z Google Optimize
Podstawowa wersja Google Optimize jest darmowa, co pozwala w łatwy sposób przetestować działanie tego narzędzia i wstępnie zoptymalizować swój serwis zgodnie z nowoczesnymi zasadami SXO (ang. Search Engine Optimization).

Google Optimize - podsumowanie

Google Optimize to bardzo przydatne narzędzie dla firm, które chcą zoptymalizować swoje strony internetowe i zwiększyć skuteczność działań marketingowych. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania można przeprowadzać skuteczne testy A/B, porównywać różne wersje elementów strony i analizować ich wpływ na konwersję. Co więcej, Google Optimize integruje się z Google Analytics 4 i, pozwalając dokładnie śledzić wyniki testów i analizować zachowania użytkowników. 

Warto podkreślić, że Google Optimize wyróżnia się łatwą obsługą, a podstawowa wersja jest darmowa, co pozwala wstępnie przetestować działanie tego narzędzia bez ponoszenia kosztów. Dlatego, jeżeli chcesz zoptymalizować swój serwis i zwiększyć jego efektywność, warto rozważyć korzystanie z Google Optimize.

Jeżeli masz problem z konfiguracją - specjaliści Idea4me chętnie pomogą! Wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość lub zadzwonisz. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni.

 Tworzenie testów A/B przy użyciu Google Optimize

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [Google Optimize]

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce Google Optimize?

1. Co to jest Google Optimize?

Google Optimize to narzędzie do testowania A/B (w formacie wielowariantowym) i personalizacji stron internetowych. Pozwala porównać różne wersje serwisu oraz zmierzyć, która z nich działa najlepiej.

2. Jak rozpocząć pracę z Google Optimize?

Aby rozpocząć pracę z Google Optimize, musisz utworzyć konto Google Optimize i zintegrować je z Google Analytics. Następnie należy zaimplementować kod śledzenia na swoją stronę internetową.

3. Jakie rodzaje testów można przeprowadzić za pomocą Google Optimize?

Google Optimize umożliwia przeprowadzanie wielowariantowych testów A/B, a także personalizowanie stron na podstawie segmentów publiczności.

4. Jakie rodzaje raportów dostępne są w Google Optimize?

Google Optimize udostępnia raporty dot. publiczności oraz konwersji.

5. Jakie są korzyści korzystania z Google Optimize?

Korzyści związane z wykorzystaniem Google Optimize to przede wszystkim maksymalizacja konwersji, zwiększenie przychodów w Twoim biznesie oraz dostęp do "bogatych" danych analitycznych, które pomagają podejmować właściwe decyzje biznesowe.

6. Czy Google Optimize jest płatne?

Google Optimize oferuje darmową oraz płatną wersję z dodatkowymi funkcjami. Wersja płatna jest często wykorzystywana przez większe firmy, które potrzebują bardziej zaawansowanych funkcji.

7. Jak długo trwają testy w Google Optimize?

Czas trwania testów w Google Optimize zależy od wielu czynników, m.in. poziom zaawansowania danej próby oraz stopień zróżnicowania wersji serwisu. Testy zazwyczaj trwają od kilku dni do kilku tygodni.

 

 

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x