Sklepy online stają się coraz popularniejsze. W sieci da się znaleźć już praktycznie wszystko. Które platformy zakupowe cieszą się największą popularnością w Polsce?
Już blisko 80% internautów w 2021 roku dokonało choć raz zakupów w sklepie internetowym. Chociaż my z własnego otoczenia, nie znamy nikogo, kto tego nie zrobił :) E-commerce zyskują na popularności. W sieci można kupić niemal wszystko. Poniżej przedstawiamy subiektywne zestawienie 22 najpopularniejszych platform sprzedażowych w Polsce. Część z nich kieruje ofertę do klientów indywidualnych. Inne natomiast specjalizują się w handlu B2B. Które z nich znasz?
AirBnb.pl – dla miłośników podróży
Popularny serwis, pozwalający na wynajem lokum od osoby prywatnej, krótko- lub długoterminowo. Swoje oferty zamieszczają tam gospodarze z całego świata. Podróżującym służbowo udostępniono konto AirBnb dla Firm.
Aleo.com – serwis dla przedsiębiorstw
Internetowa platforma, przeznaczona dla firm. To ogromna baza biznesów z licznych sektorów. Dostępna jest w wersji darmowej oraz płatnych planów. Posiadanie konta w Aleo pozwala na tworzenie aukcji zakupowych i zapytań ofertowych.
AliExpress.com: chiński gigant w e-commerce
Platforma użytkowana już przez miliony Polaków. Nie sprzedaje bezpośrednio, jednak tworzy sieć pomiędzy chińskimi firmami a międzynarodowymi przedsiębiorstwami. W Polsce, w Łodzi, powstaje już centrum logistyczne AliExpress – ma ruszyć w 2022 r. W serwisie można kupować produkty w wielu kategoriach: od odzieży, poprzez elektronikę, po produkty i akcesoria do domu.
Allegro.pl – nie tylko aukcje
Znana wszystkim, ogromna platforma handlu internetowego. Można tu kupić niemal wszystko. Początkowo ceniona szczególnie przez kolekcjonerów (C2C), z czasem rozwinęła się do innych typów sprzedaży. Na Allegro da się nabywać przedmioty zarówno w opcji zakupu natychmiastowego, jak i poprzez mechanizmy aukcyjne. Kupujący mogą oczywiście oceniać sprzedawców i wystawiać im recenzje po zakupie.
Amazon.pl: sklep online dla każdego
Polska wersja sklepu internetowego, należącego do amerykańskiego, potężnego przedsiębiorstwa. Sama firma ma w Polsce kilka centrów logistycznych. Online da się tu kupić m.in. elektronikę, narzędzia do ogrodu, dekoracje do domu, książki, ubrania czy akcesoria sportowe. Firmy mają możliwość założenia konta Amazon Business.
Arena.pl – internetowy sklep z ochroną kupujących
Platforma e-handlu, umożliwiająca zakup milionów produktów w wielu kategoriach. Jak podaje portal, pochodzą one tylko od sprawdzonych kontrahentów. Serwis realizuje Program Ochrony Kupujących. Wyróżnikiem jest sprawna wysyłka zamówionych towarów.
Booking.com: noclegi w dobrej cenie
Potężny serwis, pozwalający na rezerwowanie noclegów w wielu krajach świata. Znajdziesz tam zarówno luksusowe hotele, jak i pensjonaty lub aparthotele. Stali użytkownicy mogą liczyć na dodatkowe rabaty. Wygodna porównywarka cen i mapa lokalizacji ułatwiają wyszukiwanie. Płatność za noclegi zostaje zwykle pobrana z karty lub jest realizowana już w obiekcie. Dla wielu miejsc możliwa jest anulacja rezerwacji.
Carrefour.pl – sklep internetowy, gdy nie chcesz spacerować po markecie
Platforma online popularnej w Polsce sieci hipermarketów. Można tu zrealizować zakupy spożywcze i inne z dostawą do domu. Asortyment jest bogaty, a firma dba o bezpieczeństwo zamówionych produktów i ich świeżość. Wygodna wyszukiwarka ułatwia proces zakupowy. To świetna alternatywa dla osób, które nie mają czasu lub ochoty chodzić osobiście po alejkach sklepowych.
Domodi.pl – hity modowe dla każdego
Jeden z popularnych serwisów, związanych z modą. Należy do GRUPY DOMODI. Pozwala użytkownikom znaleźć odzież i buty czołowych producentów w atrakcyjnych cenach. Sklepy zaś publikują tam swoje najlepsze oferty, co zwiększa konwersję. Internauta, chcąc kupić, jest bowiem przekierowywany do konkretnego sklepu online.
Doz.pl – nie tylko leki
Portal o zdrowiu, a jednocześnie miejsce, gdzie kupisz leki, suplementy i kosmetyki. W przypadku leków na receptę zamówienie odbiera się w aptece stacjonarnej DOZ. Dla innych produktów realizowana jest sprzedaż wysyłkowa. Serwis udostępnia ponadto bezpłatne porady farmaceutyczne. Możliwa jest ocena interakcji substancji w przepisanych specyfikach. Pacjentom udostępniono także aplikację m.in. z funkcją przypominania o zażyciu leków.
Empik.com: odwiedź salon książkowy online
Jedna z największych krajowych platform e-commerce. Użytkownicy mogą wybierać z około 3 mln produktów takich jak książki papierowe, e-booki i audiobooki, zabawki, akcesoria papiernicze i inne. Aktywacja Empik Premium pozwala uzyskać zniżki na sporą część asortymentu. Zamówienia da się odbierać stacjonarnie, w salonach. Dostępne są też oczywiście opcje dostawy do domu. Przygotowano ponadto ofertę dla klientów biznesowych.
Etsy.com – dla koneserów piękna
Międzynarodowy serwis dla osób, ceniących sobie unikatowe i ładne przedmioty. Prawdziwy wirtualny raj dla kolekcjonerów niezwykłych, ręcznie robionych rzeczy. Dla twórców jest to z kolei platforma, ułatwiająca rozwój kreatywnego, opartego na wyjątkowym rękodziele biznesu.
Mercateo.com.pl – sklep internetowy z zaopatrzeniem dla biznesu
Ten niemiecki portal zakupowy dla przedsiębiorców obecnie ma siedziby w 15 krajach europejskich. Umożliwia optymalizację skomplikowanych zamówień dla firm, zarządzanie katalogami dostawców i nadzorowanie własnych pracowników. Sprzedawcom oferuje dwa modele współpracy: Spotmarket i BusinessShop.
Morele.net: elektronika i nie tylko
Powszechnie znany sklep z elektroniką użytkową z Krakowa. W ofercie są też produkty codziennego użytku: narzędzia, meble, sprzęt sportowy, kosmetyki, książki i inne. Ma własną aplikację mobilną. Klienci mogą ponadto przeczytać blogi poradnikowe i wejść na popularny kanał YouTube. Od 2019 r. posiada własny marketplace, w ramach którego oferuje również towar od producentów współpracujących. Oznacza to możliwość integracji morele.net z zewnętrznym sklepem.
Okazje.info: sprawdź, gdzie najtaniej
To jedna z największych w Polsce porównywarek produktów. Skupia ponad 2500 miejsc w sieci. Pozwala przeglądać, filtrować i sortować produkty tak, jak gdyby była to pojedyncza platforma zakupowa. Przekierowuje na zewnętrzną stronę w momencie kliknięcia danego przedmiotu. Integracja sklepu następuje dzięki specjalnemu plikowi XML, który można wygenerować w kilkudziesięciu najpopularniejszych platformach sklepowych.
OLX.pl – ogłoszenia wszelakie
To bardzo popularny serwis na ogłoszenia drobne – zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Korzystanie jest bezpłatne, a kategorie obejmują produkty, usługi, noclegi, ogłoszenia o pracę, handel wymienny i oddanie za darmo. Należy do Grupy OLX, która działa w krajach na całym świecie i ma też oddział w Polsce.
Showroom.pl – trendy modowe w jednym miejscu
Polski sklep internetowy z odzieżą premium, wykupiony w 2019 r. przez duńską grupę Miinto. Oferuje ubrania i dodatki mnóstwa europejskich marek. Współpracuje z szeregiem butików, dzięki czemu ułatwia zakupy modowe. Klient może porównywać produkty od wielu firm, nie męcząc się przebywaniem w galerii handlowej.
Spartoo.pl – kupuj ulubione buty online
Ma siedzibę we Francji, lecz działa w wielu krajach Europy oraz w Chinach. Zaczynał jako sklep obuwniczy i do dziś to właśnie buty stanowią znakomitą większość oferty. W ramach swojego Marketplace współpracuje z partnerskimi firmami z branży, aby wystawiać ich produkty.
Useme.com: oferty pracy zdalnej + faktury
To serwis polskiego pochodzenia, choć prowadzi działalność również za granicą. Nie jest to sklep ani platforma aukcyjna, lecz pośrednik pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą. Jego zadaniem jest organizacja formalności. Useme umożliwia łatwe wystawianie faktur i rozliczanie się z freelancerami. Można w nim zamieścić swoją ofertę lub zlecenie wykonania konkretnej pracy.
Vinted.pl: używana odzież, czyli w zgodzie z ideą zero waste
To założony w 2008 litewski serwis z odzieżą używaną. Znacznie ułatwia on handel tzw. odzieżą pre-owned, za odpowiednią prowizją. Zarówno sprzedający, jak i kupujący są chronieni dzięki wewnętrznemu systemowi płatności, tzw. portfelowi Vinted. Od kilku lat najwięcej ruchu generuje aplikacja mobilna.
Zalando.pl: ubrania na każdą kieszeń
Ten berliński sklep wysyłkowy z odzieżą, obuwiem i akcesoriami działa w 23 europejskich krajach. Oferuje nie tylko odzież drogich marek, ale też tę cenowo przystępną dla każdego. W ramach swojego programu partnerskiego współpracuje z tysiącami firm i sprzedawców.
Zentrada.pl – hurtownia niemalże wszystkiego
To pochodząca z Niemiec wielka platforma zakupowa, służąca wyłącznie do handlu hurtowego. Posiada narzędzia do optymalizacji dostaw dla przedsiębiorców, np. mix-koszyk, który łączy kilka zamówień od różnych producentów w jedno. Współpracę z serwisem można nawiązać zarówno jako kupiec, jak i jako sprzedawca.
Mało jest takich rzeczy, których nie dałoby się dziś kupić online. Sklepy internetowe to wygodna alternatywa dla tradycyjnych zakupów. Od produktów spożywczych, poprzez odzież, po upominki i rezerwacje noclegów… a także zaopatrzenie dla firm. Wszystko to można realizować zdalnie. A jeżeli chcesz założyć własną platformę zakupową, idea4me.pl pomoże Ci w jej wdrożeniu. Zapraszamy do współpracy!