Przegląd silników sklepów internetowych: jak zbudować sklep online?

Sklepy online

Jakie są rodzaje sklepów online? Zobacz nasz przewodnik po tym zagadnieniu!

Przegląd silników sklepów internetowych: jak zbudować sklep online?

Sprzedaż online otwiera zupełnie nowe możliwości. Skuteczne sposoby promocji sklepu internetowego przekładają się na wzrost zysków ich właścicieli. W jaki sposób założyć taką platformę zakupową? Jakie są rodzaje sklepów online? Zobacz nasz przewodnik po tym zagadnieniu!

Przegląd silników sklepów internetowych: jak zbudować sklep online?

Realizujesz sprzedaż stacjonarną, ale chcesz pójść o krok dalej i sprzedawać online? A może masz pomysł na zarabianie na swoich produktach fizycznych lub cyfrowych wyłącznie w sieci? W obydwu przypadkach potrzebny Ci będzie bezpieczny, zoptymalizowany i przyjazny dla użytkowników sklep internetowy. Gdzie go założyć? Jakie rozwiązania są do dyspozycji? Zapraszamy do lektury!

Sprzedaż online – dlaczego warto?

Każdego dnia w sieci powstają liczne sklepy online. Sprzedaż masowo przenosi się do internetu. Nic dziwnego – daje to bowiem spore możliwości pozyskania nowych klientów i dotarcia do nich w sposób, często wymagający mniej wysiłku niż tradycyjna reklama. Coś, co dotychczas dało się sprzedawać tylko lokalnie, obecnie można dystrybuować na całą Polskę – a także poza jej granice. Ponadto sklep internetowy pozwala zarabiać niemal bez przerwy. Ciebie i Twoich klientów nie ograniczają wówczas godziny otwarcia. Każdy może zamówić wybraną rzecz o dowolnej porze, siedząc wygodnie w domu.

Online kupimy dziś niemal wszystko. Jak zatem przebić się ze swoim sklepem na tym już dość nasyconym rynku? Trzeba zadbać o odpowiednie jego pozycjonowanie. Dodatkowo można rozważyć inne formy promocji, takie jak chociażby reklama Google Ads. Zanim jednak to nastąpi, koniecznie jest samo stworzenie sklepu w internecie i zapełnienie go oferowanymi produktami. W jaki sposób to zrobić?

Sklepy oparte na oprogramowaniu open source

Pierwszą grupę stanowią platformy e-commerce, bazujące na powszechnie dostępnym, darmowym oprogramowaniu. Każdy może pobrać odpowiednie pliki i zainstalować je na swoim serwerze, a następnie wprowadzać do tak utworzonego sklepu swoje produkty. Konieczne jest tutaj wykupienie hostingu oraz posiadanie domeny internetowej. Rozwiązanie takie ma sporo zalet:

  • uruchomiony sklep daje dużo możliwości, jeśli chodzi o personalizację działania – choćby dzięki zainstalowaniu dodatkowych rozszerzeń i wtyczek,
  • istnieje opcja zmiany ustawień wizualnych witryny ze sklepem,
  • nietrudno uzyskać pomoc techniczną online – wszystko dzięki sporej społeczności, zgromadzonej wokół takich rozwiązań,
  • brak tutaj regularnych, abonamentowych opłat za utrzymanie sklepu (płacisz tylko za hosting i domenę),
  • tego typu oprogramowanie jest popularne i powszechnie stosowane,
  • można modyfikować kod źródłowy, co daje jeszcze większe pole do ulepszeń i dostosowania sklepu do osobistych wymagań,
  • oprogramowanie jest przygotowywane tak, aby wspierane były działania SEO, a tym samym dało się łatwo promować sklep (np. poprzez podpięty do niego blog).

WooCommerce czy PrestaShop?

Decydując się na sklep open source, wiele osób waha się pomiędzy tymi dwoma produktami. Czym się one różnią i który z nich wybrać? Wszystko zależy od specyfiki Twojego sklepu i Twoich osobistych wymagań.


WooCommerce to bezpłatna wtyczka (rozszerzenie) do popularnego systemu zarządzania treścią – WordPressa. Jej instalacja jest prosta i niezbyt czasochłonna. Nie wymaga też znajomości skomplikowanych zagadnień technicznych. Wiele instytucji i firm z Polski (około 39%; dane z 2019 roku korzysta z tego właśnie oprogramowania. Warto na nie postawić, zwłaszcza gdy masz już doświadczenie w użytkowaniu tego wszechstronnego CMS-a, jakim jest WP. To świetna opcja dla początkujących, którzy pragną ruszyć z niewielkim sklepem ze stosunkowo małą liczbą produktów. Wówczas serwer nie będzie obciążony. Jeżeli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu tej platformy zakupowej, trzeba liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. Zauważ jednak, że płacisz raz – nie ma tu regularnych opłat. Warto natomiast pamiętać o regularnych aktualizacjach oprogramowania, bo to gwarantuje m.in. bezpieczeństwo i stabilne działanie sklepu. WooCommerce jest zintegrowany z szybkimi płatnościami oraz obsługą firm kurierskich. W razie potrzeby system można rozbudować, korzystając z płatnych rozszerzeń.

PrestaShop to z kolei osobny, bezpłatny system, tym razem już bardziej rozbudowany. Również instaluje się go na serwerze. Zajmuje on więcej miejsca niż opisana wyżej wtyczka, ale też daje nieco inne możliwości. Pozwala tworzyć większe sklepy internetowe. Wspiera marketing, oferując bogatą gamę narzędzi: program partnerski, kody rabatowe itd. Problematyczny może być natomiast sam wygląd platformy. Aby go spersonalizować, trzeba będzie zapewne ponieść dodatkowe koszty. Założony sklep jest jednak intuicyjny i wygodny w obsłudze. Tutaj także da się dostosowywać do własnych potrzeb metody płatności, koszty wysyłki towaru, rejony przesyłania. Jeśli chodzi o pozycjonowanie, PrestaShop jest wyposażony we wspierające ten proces funkcje. Podobnie jak w WooCommerce, i tutaj warto dbać o regularne aktualizacje oraz śledzić kwestie bezpieczeństwa systemu. Platforma jest dobrze dostosowana do polskiego rynku online.

Zrzut ekaranu z www.prestashop.com

Inne systemy open source dla sklepów online… i wady tych rozwiązań

Oczywiście WooCommerce i PrestaShop nie są jedynymi systemami, dostępnymi w wersji bezpłatnej – do zainstalowania na serwerze. Wielu użytkowników chwali sobie zaawansowaną platformę Magento, obecnie będącą pod opieką Adobe. Decydują się na nią właściciele dużych, bogatych w wiele różnorodnych produktów sklepów. Dostępna jest ona w dwóch wersjach, z czego podstawowa (Community Edition) jest bezpłatna. Z końcem roku 2020 około 10% sklepów online działało w oparciu o tę platformę. Jej wadą jest to, że może dość mocno obciążać serwer – potrzeba zatem do niej naprawdę sprawdzonego, mocnego hostingu.

A co innymi z wadami sklepów, bazujących na programach open source? Niektórzy za mankament uznają konieczność pamiętania o regularnych aktualizacjach. Warto mieć na uwadze, że o ile samo zainstalowanie oprogramowania jest darmowe (poza kosztami serwera i domeny), to już rozszerzenia i dodatki mogą być płatne. Spersonalizowanie całości wymaga pewnej wiedzy programistycznej i ingerencji w kod, co często wiąże się z koniecznością zlecenia prac specjaliście.

Silniki typu SaaS (Software as a Service)

Drugi typ platform sprzedażowych to te, oparte o model płatności abonamentowej. Tutaj nie trzeba mieć wykupionego miejsca na serwerze. Dbałość o aktualizację oprogramowania, jego bezpieczeństwo i działanie leży po stronie firmy, udostępniającej je. Aby móc założyć swoje miejsce sprzedaży, trzeba wykupić abonament. Płatność najczęściej jest comiesięczna lub realizowana raz do roku. Po opłaceniu firma udostępnia sklep w chmurze. Wystarczy więc po prostu założyć konto i już można wprowadzać odpowiednie produkty. Uruchomienie internetowej sprzedaży jest tutaj proste i szybkie. Nie trzeba też zatrudniać programisty ani samodzielnie zdobywać skomplikowanej wiedzy. Dostawca platformy zakupowej zapewnia pełne wsparcie techniczne. Udostępnia narzędzia, pozwalające zintegrować dane miejsce zakupowe z serwisami aukcyjnymi i z kurierami, a niekiedy również z oprogramowaniem do księgowania faktur. Poniżej przedstawimy trzy przykłady takiego rozwiązania.

Shoper

Produkt z rodzimego rynku, cieszący się w Polsce sporą popularnością. Użytkownik chcący zbudować swój sklep może wybrać jeden z czterech pakietów cenowych. Obecnie najpopularniejszy wariant – Platynowy – pozwala prowadzić sprzedaż wielokanałową. Umożliwia ponadto zintegrowanie sklepu z serwisem Allegro w dwie strony. Z kolei już w najtańszym wariancie można wprowadzić do 10 000 produktów. Dodatkowa zaleta to możliwość bezpłatnego testowania oprogramowania przez dwa tygodnie. Warto śledzić stronę firmy, bo jakiś czas Shoper oferuje atrakcyjne promocje dla nowych klientów.

Zrzut ekaranu z www.shoper.pl

Shopify

Świetna międzynarodowa platforma, mniej znana i rzadziej używana przez rodzimych sprzedawców. Sprawdzi się wtedy, gdy planujesz sprzedaż towarów poza Polskę i chcesz mieć sklep z opisami produktów w j. angielskim. Tutaj podobnie jak wyżej, możliwe jest testowanie przez 14 dni bez żadnych opłat. Następnie do wyboru masz trzy pakiety cenowe. Droższe z nich dają możliwość wykreowania większej liczby kont dla obsługi sklepu, dostęp do raportów oraz wycenę międzynarodową. Shopify spełnia standardy UX. Dostarcza platformy zakupowe, dobrze prezentujące się na urządzeniach mobilnych. Dodatkowo klienci mają dostęp do wsparcia technicznego 24 godziny na dobę.

Zrzut ekaranu z www.shopify.com

Shoplo

Trzeci system udostępnia swoim klientom cztery opcje rozliczeniowe. W podstawowej można dodać do 20 wariantów produktów, jest to więc propozycja dla najmniejszych sklepików. Droższe pakiety pozwalają m.in. zyskać dostęp do:

  • innych wersji językowych,
  • raportów sprzedażowych,
  • odzyskiwania porzuconych przez odwiedzających koszyków zakupowych.

Klienci platformy zyskują też dostęp do bezpłatnych szablonów i do kreatora własnych motywów. Shoplo można testować przez 15 dni bez żadnych opłat.

Sklepy tworzone na zamówienie

Trzeci typ zakupowych platform online stanowią te, tworzone ściśle dla określonego podmiotu. To opcja dla szczególnie wymagających klientów, którzy nie chcą korzystać z prostszych, gotowych i schematycznych rozwiązań. Zaletą jest uzyskanie unikalnego designu i sklepu dostosowanego ściśle do Twoich wymagań. Pamiętaj jednak, że wykonanie takiej platformy od zera będzie wiązać się z większymi kosztami – jednorazowo. Możesz jednak mieć pewność, że oprogramowanie stworzą doświadczeni specjaliści. Zoptymalizują je, a w razie potrzeby będą wprowadzać dodatkowe poprawki i ulepszenia.

Czy warto zatem zdecydować się na to rozwiązanie? Czy zrezygnować z dedykowanych platform, oferujących wsparcie 24/7 i gwarantujących bezpieczeństwo oprogramowania? Tak, jeżeli masz jasno sprecyzowane oczekiwania w sprawie Twojego sklepu. Być może wiesz już, co nie odpowiada Ci w innych platformach. W takiej sytuacji skontaktuj się z nami, a chętnie stworzymy dla Ciebie spersonalizowany, w pełni funkcjonalny i atrakcyjny graficznie sklep internetowy. W idea4me.pl zrealizowaliśmy już wiele takich projektów dla naszych klientów.

Aby wystartować ze sprzedażą w sieci, trzeba najpierw wybrać odpowiednią platformę zakupową. Do wyboru masz oprogramowanie instalowane na własnym serwerze, sklep w chmurze lub dedykowane, szyte na miarę rozwiązanie, stworzone przez specjalistów. Mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu masz już pomysł na swój sklep online. Którą z tych opcji wybierzesz, aby zacząć zarabiać w internecie?

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x