[NAJWIĘKSZE PORÓWNANIE] Systemy płatności e-commerce w Polsce - TOP 18

Sklepy online

Według najnowszego raportu eizba.pl internauci za zakupy w sklepach internetowych płacą najczęściej kartami płatniczymi (47% respondentów). Drugim powszechnym rozwiązaniem jest wykorzystanie konta bankowego z aktywnym dostępem przez Internet - korzysta z tego aż 40% Polaków. Podium umiejętnie "zamyka" 25% respondentów, którzy wymienili konto bankowe bez dostępu do sieci.

[NAJWIĘKSZE PORÓWNANIE] Systemy płatności e-commerce w Polsce - TOP 18

Na czwartym miejscu jest bardziej nowoczesna forma transakcyjna, czyli aplikacja mobilna banku. W tym przypadku 23% ankietowanych płaci BLIK-iem oraz zbliżeniowo telefonem (płatności HCE). Piąte miejsce zajmują pozostałe aplikacje mobilne. Aż 16% respondentów zadeklarowało, że wykorzystuje takie rozwiązania, jak SkyCash, mPay, moBILET, Twisto, Revolut oraz N26.

Jednym z produktów transakcyjnych zgrupowanych przez serwis eizba.pl są także płatności zbliżeniowe, m.in.:

 • Apple Pay,
 • Google Pay,
 • Garmin Pay,
 • Fitbit Pay.

Za pomocą smartfonów i smartwatchy przy wykorzystaniu powyższych aplikacji zakupów dokonuje 11% ankietowanych.

Istnieją jeszcze dwa dodatkowe produkty transakcyjne, skutecznie dopełniające tę listę, czyli konto w serwisie Visa (9% ankietowanych) oraz konto w MasterPass (7% respondentów).

Systemy płatności w Polsce

Zdj 1. Raport PDF dot. wykorzystania systemów płatności w e-commerce od eizba.pl. Źródło: eizba.pl/wp-content/uploads/2020/12/Raport-Platnosci-cyfrowe-2020-10.12.2020.pdf

Metody płatności wg podziału urządzenia używanego do robienia zakupów

Warto również wspomnieć, że trzema najpopularniejszymi metodami płatności online przy pomocy smartfonów i tabletów są Przelewy24 (27%), BLIK (27%) oraz Przelew tradycyjny (25%). W przypadku płatności online, wykorzystując laptopy i komputery, statystyki przedstawiają się następująco: Przelewy24 (35%), BLIK (26%) oraz Przelew tradycyjne (22%).

 

W sklepach stacjonarnych natomiast 63% respondentów płaci gotówką, 53% klientów kartą zbliżeniową, a 18% BLIK-iem. Jeżeli zainteresowały Cię podane statystyki - koniecznie przeczytaj ten artykuł i sprawdź największe porównanie systemów płatności e-commerce w Polsce!

Przelew tradycyjny w systemach płatności odnosi się do standardowej metody przekazywania pieniędzy z jednego konta bankowego na inne. Jest to forma płatności, która nie jest natychmiastowa i zwykle wymaga pewnego czasu na przetworzenie i zaksięgowanie transakcji. 

Zdj 2. Raport PDF dotyczący TOP 3 metod płatności poprzez urządzenia mobilne, desktopy oraz w formie stacjonarnej.

Źródło: eizba.pl/wp-content/uploads/2020/12/Raport-Platnosci-cyfrowe-2020-10.12.2020.pdf

Top 3 metody płatności przy użyciu komputera

1. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Karta płatnicza

Karta płatnicza to fizyczna plastikowa karta wydana przez bank umożliwiająca dokonywanie płatności elektronicznych w sklepach internetowych. Po wprowadzeniu niezbędnych danych takich jak numer karty, data ważności i kod CVV, płatność jest autoryzowana, natomiast środki są transferowane z konta bankowego właściciela karty na konto sprzedawcy.

Karta płatnicza wyróżnia się prostotą i powszechnym użyciem, umożliwiając klientom wygodne i szybkie dokonywanie płatności online.

Karta płatnicza - dla kogo?

Karta płatnicza jest dedykowana wszystkim osobom posiadającym konto bankowe i preferującym wygodne oraz powszechne metody płatności online. Stanowi popularne rozwiązanie płatnościowe w e-commerce. Wyróżnia się szeroką akceptowalnością przez sklepy internetowe oraz platformy handlowe.

2. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Konto bankowe z aktywnym dostępem przez Internet

Konto bankowe z aktywnym dostępem przez Internet to usługa oferowana przez banki umożliwiająca klientom zarządzanie swoimi finansami za pośrednictwem internetu. Dzięki temu, użytkownicy mogą m.in.:

 • wykonywać płatności online,
 • sprawdzać stan konta,
 • dokonywać przelewów,
 • oraz korzystać z innych usług bankowych za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego.

To rozwiązanie wyróżnia się elastycznością i wygodą, pozwalając klientom na pełną kontrolę nad swoimi finansami w dowolnym miejscu i czasie.

Konto bankowe z aktywnym dostępem przez Internet - dla kogo?

Konto bankowe z aktywnym dostępem przez Internet jest dedykowane osobom preferującym samodzielne zarządzanie swoimi finansami online, które cenią sobie wygodę i elastyczność. To rozwiązanie okazuje się szczególnie atrakcyjne dla osób aktywnie korzystających z e-commerce oraz dokonujących częstych transakcji finansowych za pośrednictwem Internetu.

3. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Konto bankowe bez aktywnego dostępu przez Internet

Konto bankowe bez aktywnego dostępu przez Internet to tradycyjna forma konta bankowego, która nie obejmuje możliwości zarządzania finansami online. Posiadacz takiego konta może dokonywać transakcji za pośrednictwem placówek bankowych, bankomatów, czeków lub tradycyjnych przelewów, ale nie ma dostępu do platformy internetowej lub aplikacji mobilnej banku. To rozwiązanie wyróżnia się prostotą i brakiem związanego z nim ryzyka ataków hackerskich.

Konto bankowe bez aktywnego dostępu przez Internet - dla kogo?

Konto bankowe bez aktywnego dostępu przez Internet jest dedykowane osobom, które preferują tradycyjne metody obsługi finansowej i nie są zainteresowane korzystaniem z usług online. Tego rodzaju konto może być atrakcyjne dla osób starszych, czujących się bardziej komfortowo z tradycyjnymi formami płatności.

4. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności BLIK

BLIK to system płatności mobilnych pozwalający klientom na dokonywanie płatności za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. Po zeskanowaniu kodu BLIK generowanego przez sprzedawcę, klient autoryzuje płatność, a środki są pobierane z połączonego z aplikacją konta bankowego. Płatności BLIK wyróżniają się wygodą, szybkością i bezpieczeństwem, umożliwiając klientom dokonywanie płatności bez konieczności posiadania fizycznej karty płatniczej.

Płatności BLIK - dla kogo?

BLIK jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób preferujących korzystanie z płatności mobilnych za pomocą smartfona. System ten okazuje się szczególnie atrakcyjny dla osób, które często dokonują płatności online i cenią sobie wygodę oraz bezpieczeństwo transakcji.

5. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności HCE

Płatności HCE (Host Card Emulation) to technologia umożliwiająca realizację płatności mobilnych za pomocą smartfona wyposażonego w technologię NFC (Near Field Communication). Dzięki HCE, smartfon może pełnić funkcję wirtualnej karty płatniczej. Płatności w tym przypadku są autoryzowane i przetwarzane bezpośrednio na urządzeniu.

Płatności HCE - dla kogo?

Płatności HCE są dedykowane osobom, które chcą korzystać z wygody płatności mobilnych za pomocą smartfona. Jest to szczególnie atrakcyjne dla klientów, którzy preferują wygodne i bezpieczne rozwiązania płatnicze oraz posiadają odpowiednio wyposażony smartfon.

6. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Konto w serwisie PayPal

Konto w serwisie PayPal to internetowe konto płatnicze pozwalające klientom na dokonywanie płatności online w sklepach internetowych oraz przesyłanie i odbieranie środków pieniężnych. Konsumenci powiązują swoje konto bankowe lub kartę płatniczą z kontem PayPal, a następnie mogą korzystać z szybkich i bezpiecznych płatności, gdzie dane finansowe są przechowywane tylko przez PayPal (bez ujawniania sprzedawcom). PayPal wyróżnia się powszechnością, akceptacją w wielu sklepach internetowych i globalnym zasięgiem.

Konto w serwisie PayPal - dla kogo?

Konto w serwisie PayPal jest dedykowane wszystkim klientom, którzy chcą korzystać z wygodnych i bezpiecznych płatności online w sklepach internetowych. Okazuje się szczególnie atrakcyjne dla klientów dokonujących międzynarodowych transakcji e-commerce lub posiadających konta bankowe, które nie są powszechnie akceptowane w danym kraju.

7. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności SkyCash

Płatności SkyCash to system mobilnych płatności umożliwiający klientom dokonywanie płatności za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. SkyCash integruje różne metody transakcyjne w jednym miejscu, m.in.:

 • karty płatnicze,
 • przelewy bankowe,
 • bony,
 • bilety

Dzięki temu klienci mogą wygodnie i bezpiecznie dokonywać płatności w sklepach internetowych oraz korzystać z innych usług (np. zakup biletów komunikacji miejskiej). SkyCash wyróżnia się wszechstronnością i możliwością korzystania z różnych metod płatności za pośrednictwem jednej aplikacji.

Płatności SkyCash - dla kogo?

Płatności SkyCash są dedykowane klientom, którzy preferują korzystanie z płatności mobilnych za pomocą smartfona oraz cenią sobie wygodę i wszechstronność płatności. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób często korzystających z różnych usług (w tym zakupy online i komunikacja miejska), które chcą mieć możliwość płacenia za nie w jednej aplikacji.

8. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności mPay

Płatności mPay to system płatności mobilnych pozwalający klientom na dokonywanie płatności za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. Użytkownicy w tym przypadku mogą powiązać swoje konto bankowe lub kartę płatniczą z aplikacją mPay i korzystać z niej do dokonywania płatności w sklepach internetowych oraz na terminalach POS. Płatności mPay wyróżniają się wygodą, bezpieczeństwem i elastycznością, umożliwiając klientom płacenie za pomocą telefonu komórkowego.

Płatności mPay - dla kogo?

Płatności mPay są dedykowane klientom, którzy preferują korzystanie z płatności mobilnych za pomocą smartfona. Ciekawostką jest to, że mPay oferuje również funkcję przesyłania pieniędzy pomiędzy użytkownikami aplikacji, co może być atrakcyjne dla osób potrzebujących wygodnie i szybko przekazywać środki swoim znajomym czy rodzinie.

9. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności moBILET

Płatności moBILET to system płatności mobilnych skoncentrowany głównie na obszarze transportu publicznego. Klienci mogą korzystać z aplikacji moBILET, aby zakupić bilety komunikacji miejskiej oraz dokonywać płatności w sklepach internetowych. Płatności moBILET wyróżniają się swoją specjalizacją w transakcjach związanych z transportem, zapewniając klientom wygodę i szybkość w zakupie biletów.

Płatności moBILET - dla kogo?

Płatności moBILET są szczególnie atrakcyjne dla osób korzystających z transportu publicznego (np. mieszkańcy miast lub turyści). Unikalną grupą osób, dla których płatności moBILET mogą być interesujące, są także miłośnicy nowoczesnych rozwiązań i technologii, preferujący wygodne i zautomatyzowane sposoby opłacania przejazdów komunikacją miejską.

10. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności Twisto

Płatności Twisto to system płatności oparty na kredycie konsumenckim. Klienci mogą skorzystać z aplikacji Twisto umożliwiającej dokonywanie płatności online oraz rozbicie kosztów na raty. Płatności Twisto wyróżniają się elastycznością i możliwością korzystania z kredytu, co daje klientom większą swobodę w finansowaniu swoich zakupów.

Płatności Twisto - dla kogo?

Płatności Twisto są dedykowane klientom, którzy chcą mieć możliwość dokonywania płatności online z opcją podziału kosztów na raty. Unikalną grupą, dla których płatności Twisto mogą być atrakcyjne, są osoby szukające alternatywnych sposobów finansowania i rozłożenia kosztów większych zakupów na dogodne raty.

11. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności Revolut

Płatności Revolut to system płatności i usługi bankowe oferowane przez Revolut, cyfrowy bank i platformę finansową. Klienci mogą korzystać z aplikacji Revolut na smartfonie. Umożliwia ona płatności online i w sklepach, przekazy pieniężne oraz opłacalną wymianę walut. Płatności Revolut wyróżniają się niskimi kosztami transakcyjnymi, szybkością przetwarzania płatności oraz dostępem do różnych funkcji finansowych w jednym miejscu.

Płatności Revolut - dla kogo?

Płatności Revolut są szczególnie atrakcyjne dla osób ceniących niskie koszty transakcyjne, często podróżujących za granicę i korzystających z walut obcych. To także doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań finansowych. Unikalną grupą konsumentów, dla których płatności Revolut mogą być interesujące, są także osoby preferujące korzystanie z technologii mobilnej, ceniące elastyczne i łatwe w obsłudze narzędzia płatnicze.

12. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności N26

Płatności N26 to system płatności i usługi bankowe oferowane przez N26, cyfrowy bank działający w Europie. Klienci mogą korzystać z aplikacji N26 na smartfonie umożliwiającej dokonywanie płatności online i w sklepach, zarządzanie finansami, przelewy i inne usługi bankowe. Płatności N26 wyróżniają się prostotą i wygodą użytkowania, przejrzystym interfejsem aplikacji oraz nowoczesnymi rozwiązaniami finansowymi.

Płatności N26 - dla kogo?

Płatności N26 są dedykowane klientom ceniącym nowoczesne rozwiązania bankowe, prostotę obsługi i wygodę korzystania z usług finansowych przez smartfon. Unikalną grupą osób, dla których płatności N26 mogą być atrakcyjne, są młodzi i aktywni cyfrowo konsumenci, którzy preferują elastyczność, mobilność i innowacyjne podejście do finansów.

13. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności Apple Pay

Płatności Apple Pay to system płatności mobilnych oferowany przez Apple. Klienci mogą korzystać z funkcji Apple Pay na każdym urządzeniu Apple (np. iPhone, iPad czy Apple Watch), aby dokonywać płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych. Płatności Apple Pay wyróżniają się bezpieczeństwem i prywatnością, prostotą korzystania oraz możliwością przechowywania różnych kart płatniczych w jednym miejscu.

Płatności Apple Pay - dla kogo?

Płatności Apple Pay są dedykowane posiadaczom urządzeń Apple, takich jak iPhone, iPad czy Apple Watch. Unikalną grupą osób, dla których płatności Apple Pay mogą być atrakcyjne, są miłośnicy technologii Apple, doceniający wygodę, bezpieczeństwo i integrację swojego urządzenia z różnymi usługami (w tym płatnościami online).

14. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności Google Pay

Płatności Google Pay to system płatności mobilnych oferowany przez Google. Klienci mogą korzystać z funkcji Google Pay na swoim smartfonie z systemem Android, aby dokonywać płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych. Płatności Google Pay wyróżniają się prostotą i wygodą korzystania, szybkością przetwarzania płatności oraz możliwością przechowywania różnych kart płatniczych i programów lojalnościowych w jednym miejscu.

Płatności Google Pay - dla kogo?

Płatności Google Pay są dedykowane posiadaczom smartfonów z systemem Android. Unikalną grupą osób, dla których płatności Google Pay mogą być atrakcyjne, są użytkownicy korzystający z ekosystemu Google, ceniący sobie wygodę, integrację usług Google i możliwość płacenia za pomocą swojego urządzenia mobilnego.

15. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności Garmin Pay

Płatności Garmin Pay to system płatności mobilnych oferowany przez Garmin, producenta urządzeń wearable. Użytkownicy zegarków Garmin, które posiadają funkcję NFC, mogą korzystać z Garmin Pay, aby dokonywać płatności zbliżeniowych w sklepach i punktach usługowych. Płatności Garmin Pay wyróżniają się wygodą korzystania z zegarka jako narzędzia płatniczego oraz integracją z innymi funkcjami sportowymi i monitorowaniem aktywności fizycznej oferowanymi przez urządzenia Garmin.

Płatności Garmin Pay - dla kogo?

Płatności Garmin Pay są dedykowane osobom, które noszą zegarki Garmin i cenią sobie wygodę płacenia zbliżeniowego za pomocą swojego urządzenia wearable. Unikalną grupą osób, dla których płatności Garmin Pay mogą być interesujące, są aktywni fizycznie entuzjaści sportów, dysponujący zegarkami Garmin do monitorowania swojej aktywności, którzy chcieliby mieć również możliwość dokonywania płatności bez konieczności noszenia dodatkowej karty płatniczej.

16. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Płatności Fitbit Pay

Płatności Fitbit Pay to system płatności mobilnych oferowany przez Fitbit, producenta urządzeń do monitorowania aktywności fizycznej. Użytkownicy zegarków Fitbit z NFC mogą korzystać z Fitbit Pay, w celu dokonywania płatności zbliżeniowych w sklepach i punktach usługowych. Płatności Fitbit Pay wyróżniają się połączeniem funkcji monitorowania aktywności fizycznej i płatności, umożliwiając klientom wygodne korzystanie z jednego urządzenia do różnych celów.

Płatności Fitbit Pay - dla kogo?

Płatności Fitbit Pay są dedykowane osobom noszącym zegarki Fitbit, które cenią sobie wygodę płacenia zbliżeniowego za pomocą swojego urządzenia wearable. Unikalną grupą osób, dla których płatności Fitbit Pay mogą być interesujące, są aktywni fizycznie i świadomi klienci, chcący łączyć monitorowanie swojej aktywności z płatnościami bez konieczności noszenia dodatkowej karty płatniczej.

17. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Konto w serwisie Visa

Konto w serwisie Visa to internetowe konto płatnicze, umożliwiające klientom dokonywanie płatności online i w sklepach za pomocą kart Visa lub danych wybranego konta. Visa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i akceptowanych na świecie systemów kart płatniczych. Klienci w tym przypadku mogą korzystać z możliwości płatności międzynarodowych, bezpieczeństwa i ochrony danych oferowanych przez system Visa.

Konto w serwisie Visa  - dla kogo?

Konto w serwisie Visa jest dedykowane klientom, którzy chcą mieć dostęp do globalnej sieci akceptacji płatności Visa i wygodnie dokonywać płatności online i w sklepach. Unikalną grupą konsumentów, dla których konto w serwisie Visa może być interesujące, są międzynarodowi podróżnicy, często korzystający z płatności międzynarodowych.

18. Systemy płatności e-commerce w Polsce: Konto w serwisie MasterPass

Konto w serwisie MasterPass to internetowe konto płatnicze pozwalające klientom na dokonywanie płatności online i w sklepach za pomocą kart MasterCard lub danych konta MasterCard. MasterPass jest platformą płatności cyfrowych oferowaną przez MasterCard, która zapewnia wygodę i bezpieczeństwo transakcji. Klienci mogą przechowywać swoje dane płatnicze w koncie MasterPass i korzystać z nich podczas dokonywania płatności.

Konto w serwisie MasterPass - dla kogo?

Konto w serwisie MasterPass jest dedykowane klientom, którzy chcą mieć wygodny sposób dokonywania płatności online (np. w sklepach e-commerce), korzystając z kart MasterCard. Unikalną grupą osób, dla których Konto w serwisie MasterPass może być interesujące, są klienci posiadający karty MasterCard i preferujący jedno centralne miejsce do przechowywania oraz korzystania z danych płatniczych podczas różnych transakcji online.

Podsumowanie

W Idea4me wdrażamy bramki płatności tworząc sklepy internetowe. Najczęstszym rozwiązaniem, jakie stosujemy jest Tpay, natomiast każdą opcję możemy dostosować do indywidualnych preferencji i oczekiwań naszych klientów. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

 

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [Systemy płatności e-commerce w Polsce]

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat systemów płatności e-commerce w Polsce - największe porównanie.

1. Jakie są najpopularniejsze systemy płatności e-commerce w Polsce?

W Polsce najpopularniejszymi systemami płatności e-commerce są karty płatnicze, takie jak Visa i MasterCard, oraz płatności mobilne (np. BLIK, Google Pay i Apple Pay). Oprócz tego istnieją również inne popularne systemy typu PayPal, mPay, SkyCash, Revolut i wiele innych.

2. Dla kogo polecane są płatności e-commerce w systemie płatności mobilne?

Płatności mobilne są polecane dla klientów preferujących wygodę płatności za pomocą smartfonów lub innych urządzeń mobilnych. Są one szczególnie atrakcyjne dla osób aktywnie korzystających z technologii mobilnych, podróżujących lub chcących mieć dostęp do dodatkowych funkcji (np. przechowywanie kart lojalnościowych czy przesyłanie pieniędzy).

3. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu płatności e-commerce?

Przy wyborze systemu płatności e-commerce warto wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. opłaty transakcyjne i abonamentowe, dostępność obsługiwanych metod płatności, zabezpieczenia przed oszustwami, jakość obsługi klienta, łatwość integracji z platformą sklepu internetowego oraz opinie i rekomendacje innych użytkowników.

4. Jakie metody płatności są obsługiwane przez systemy e-commerce?

Systemy płatności e-commerce w Polsce obsługują różnorodne metody płatności, w tym karty kredytowe i debetowe (Visa, MasterCard), przelewy bankowe, płatności online (PayPal), płatności mobilne (Apple Pay, Google Pay) i czasami również płatności za pobraniem.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x