Czy agencja interaktywna i marketingowa jest tym samym? Rodzaje agencji marketingowych!

Marketing i promocja

Firmy coraz częściej zwracają się do profesjonalnych agencji marketingowych w celu zaplanowania i realizacji swoich strategii promocyjnych. Jednak często można spotkać się z terminami "agencja interaktywna" oraz "agencja marketingowa" i wydaje się, że mają one podobne znaczenie. Czy jednak te dwa terminy są tożsame? W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom agencji marketingowych oraz wyjaśnimy, czym tak naprawdę różnią się agencje interaktywne od agencji marketingowych. Zachęcamy do przeczytania!

Czy agencja interaktywna i marketingowa jest tym samym? Rodzaje agencji marketingowych!

Agencja reklamowa - co to jest i czym się zajmuje?

Agencja reklamowa to firma specjalizująca się w tworzeniu i zarządzaniu kampaniami reklamowymi dla swoich klientów. Jej głównym celem jest promowanie produktów, usług lub marek poprzez różnorodne kanały komunikacji.

Agencje reklamowe oferują szeroki zakres usług obejmujących m.in.:

 • Strategie reklamowe - pomagają klientom opracować strategię promocji, określając cele, grupę docelową, przekaz reklamowy i plan działania.
 • Koncepcje kreatywne - tworzą oryginalne i atrakcyjne pomysły reklamowe, które przyciągają uwagę odbiorców i efektywnie komunikują przekaz reklamodawcy.
 • Projektowanie graficzne - zajmują się projektowaniem i opracowywaniem materiałów reklamowych (np. plakaty, ulotki, banery, opakowania, strony internetowe, materiały do mediów społecznościowych).
 • Produkcja reklam - organizują sesje zdjęciowe, nagrywają reklamy wideo i audio oraz zarządzają procesem produkcji materiałów reklamowych.
 • Media planning i zakup mediów - doradzają klientom, które kanały reklamowe będą najbardziej efektywne w dotarciu do ich grupy docelowej. Następnie negocjują i kupują miejsca reklamowe w telewizji, radiu, prasie, internecie i innych mediach.
 • Marketing internetowy - specjalizują się w reklamie online obejmującej reklamy w wyszukiwarkach, kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, marketing treści, e-mail marketing oraz remarketing.
 • Public relations - pomagają klientom w budowaniu i utrzymywaniu pozytywnego wizerunku marki poprzez relacje z mediami, organizację wydarzeń prasowych oraz zarządzanie kryzysowe.
 • Analiza i raportowanie - monitorują skuteczność kampanii reklamowych, zbierając dane, analizując wyniki i dostarczając klientom raporty, które pomagają ocenić zwrot z inwestycji.

Agencje reklamowe często współpracują z klientami na zasadzie długotrwałych relacji i angażują się we wszystkie etapy procesu reklamowego, od koncepcji i strategii po wykonanie i ocenę rezultatów.

Pojęcie "agencja reklamowa" jest stosunkowo szerokie i może obejmować wiele różnych dziedzin i usług związanych z reklamą. To może prowadzić do rozmycia granic między agencjami reklamowymi a innymi firmami oferującymi usługi reklamowe. Dlatego też często można spotkać się z tym, że na frazę agencja reklamowa wyświetli się dość sporo stron drukarni poligraficznych, które zajmują się wydrukami wielkoformatowymi lub brandowaniem gadżetów firmowych. 

Agencja interaktywna - kompleksowa charakterystyka usług

Agencja interaktywna (inaczej nazywana agencją digitalową lub cyfrową) to firma specjalizująca się w projektowaniu, tworzeniu i zarządzaniu interaktywnymi rozwiązaniami cyfrowymi. Jej głównym celem jest wykorzystanie technologii i mediów cyfrowych do budowania marki, angażowania odbiorców i tworzenia wartościowych interakcji.

Co wchodzi w zakres usług agencji reklamowej

Kompleksowa charakterystyka usług agencji interaktywnej:

Tworzenie stron internetowych i aplikacji

Agencje interaktywne projektują i rozwijają atrakcyjne, intuicyjne i responsywne strony internetowe oraz aplikacje mobilne. Zajmują się również optymalizacją witryn pod kątem SEO (Search Engine Optimization) i UX (User Experience), aby zapewnić jak najlepsze wrażenia użytkownikom.

Projektowanie interfejsów użytkownika (UI)

Agencje interaktywne skupiają się na projektowaniu interfejsów, które są estetyczne, funkcjonalne i łatwe w obsłudze. Zajmują się zarówno projektowaniem graficznym, jak i prototypowaniem interakcji między użytkownikiem a systemem.

E-commerce

Agencje interaktywne pomagają klientom w budowaniu i rozwijaniu platform e-commerce. Projektują i implementują sklepy internetowe, integrują systemy płatności, zarządzają bazami danych produktów oraz optymalizują procesy zakupowe.

Kreacja treści

Agencje interaktywne tworzą różnorodne treści cyfrowe, w tym m.in. teksty, grafiki, wideo, multimedia. Dopasowują content do specyfiki kanałów dystrybucji, dbając o atrakcyjność, wartość merytoryczną i spójność z marką.

Marketing cyfrowy

Agencje interaktywne zajmują się planowaniem, realizacją i optymalizacją kampanii marketingowych w internecie. Wykorzystują rozwiązania takie jak:

 • reklama w wyszukiwarkach (SEM),
 • reklama w mediach społecznościowych,
 • kampanie e-mail marketingowe,
 • content marketing,
 • remarketing.

Dzięki temu docierają do odpowiednich grup docelowych niskim kosztem.

Social media

Agencje interaktywne zarządzają profilami klientów w mediach społecznościowych, tworząc spójną strategię, planując treści, monitorując interakcje, analizując wyniki i angażując społeczność (np. poprzez inicjowanie dialogów pod postami).

Optymalizacja i analiza danych

Agencje interaktywne wykorzystują narzędzia analityczne do monitorowania ruchu na stronach internetowych, śledzenia konwersji, badania zachowań użytkowników i identyfikowania obszarów do optymalizacji. Analizują dane, dostarczają raporty oraz rekomendacje w celu poprawy wyników działań

Innowacje technologiczne

Agencje interaktywne śledzą trendy i nowości technologiczne, m.in.: sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość (AR), wirtualna rzeczywistość (VR), Internet rzeczy (IoT). Robią to w celu wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w działaniach swoich klientów.

Warto wiedzieć!

Agencje interaktywne dążą do ścisłej współpracy z klientami, aby zrozumieć ich cele biznesowe i dostarczyć rozwiązania cyfrowe, które są zgodne z ich marką i przynoszą wartość dla ich odbiorców.

Podsumowując to, co napisaliśmy powyżej, postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym różni się agencja marketingowa od reklamowej?

To dwie różne kategorie firm zajmujących się usługami marketingowymi i reklamą. Oto główne różnice między nimi:

 1. Zakres usług:

  • Agencja reklamowa: Agencje reklamowe skupiają się na tradycyjnych formach reklamy, takich jak reklamy telewizyjne, radiowe, drukowane, outdoorowe (np. billboardy), a także kampanie reklamowe w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Oferują usługi związane z tworzeniem kreatywnych treści reklamowych, planowaniem mediów, strategią reklamową oraz analizą efektywności kampanii reklamowych.
  • Agencja interaktywna: Agencje interaktywne skupiają się na interaktywnych i cyfrowych aspektach reklamy i marketingu. Oferują usługi związane z projektowaniem i tworzeniem stron internetowych, aplikacji mobilnych, marketingiem internetowym, e-commerce, content marketingiem, SEO (optymalizacją pod kątem wyszukiwarek), SEM (marketingiem w wyszukiwarkach), e-mail marketingiem i innymi formami reklamy online. Ich celem jest tworzenie interaktywnych doświadczeń dla użytkowników.
 2. Medium i narzędzia:

  • Agencja reklamowa: Skupia się głównie na tradycyjnych mediach i narzędziach reklamowych, takich jak telewizja, radio, gazety, czasopisma, plakaty, a także kampanie reklamowe w mediach społecznościowych i na stronach internetowych.
  • Agencja interaktywna: Koncentruje się na środkach cyfrowych i interaktywnych, takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne, media społecznościowe, reklama online, marketing treści, e-mail marketing i wiele innych narzędzi online.
 3. Cel kampanii:

  • Agencja reklamowa: Głównym celem agencji reklamowej jest zwiększenie widoczności marki, promocja produktów lub usług oraz budowanie świadomości marki.
  • Agencja interaktywna: Agencje interaktywne koncentrują się na budowaniu interakcji i zaangażowania użytkowników online, generowaniu leadów, zwiększaniu konwersji, tworzeniu spersonalizowanych doświadczeń dla klientów oraz śledzeniu i analizie danych dotyczących zachowań użytkowników.

Warto zaznaczyć, że w dzisiejszym świecie marketingu często obie te kategorie firm współpracują ze sobą, aby stworzyć kompleksowe kampanie reklamowe, które wykorzystują zarówno tradycyjne, jak i interaktywne narzędzia. Dla wielu klientów istotne jest połączenie różnych aspektów reklamy i marketingu w celu osiągnięcia najlepszych wyników. Często nazewnictwo używane jest zamiennie, więc w praktyce nie ma jasnego rozgraniczenia!

Agencja marketingowa - button do umówienia się na bezpłatną konsultację

Agencja marketingowa - w czym się specjalizuje?

Agencja marketingowa to firma specjalizująca się w świadczeniu usług marketingowych dla swoich klientów. Jej głównym celem jest pomaganie interesantom w promowaniu swojej marki, produktów lub usług oraz osiąganiu określonych celów biznesowych.

Agencje marketingowe oferują szeroki zakres specjalizacji, które mogą się różnić w zależności od konkretnej agencji. Spośród najpopularniejszych obszarów usługowych agencji marketingowych wyróżniamy m.in.:

 • badania rynku,
 • branding i strategia marki,
 • kampanie reklamowe,
 • marketing internetowy,
 • public relations (PR),
 • marketing cyfrowy w mediach społecznościowych.

Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Badania rynku

Agencje marketingowe przeprowadzają badania rynku, które pomagają klientom zrozumieć ich grupy docelowe, trendy rynkowe, konkurencję i preferencje konsumentów. Na podstawie tych danych dostosowują strategie marketingowe do konkretnych założeń.

Branding i strategia marki

Agencje marketingowe zajmują się budowaniem i zarządzaniem marką. Pomagają klientom w opracowywaniu strategii marki, tworzeniu wizerunku marki, targetowaniu misji i wartości marki, a także budowaniu spójności komunikacji marki.

Kampanie reklamowe

Agencje marketingowe projektują i zarządzają kampaniami reklamowymi w różnych mediach, takich jak telewizja, radio, prasa, media społecznościowe czy też reklamy online. Tworzą koncepcje, projektują materiały reklamowe, planują dystrybucję i monitorują wyniki kampanii.

Marketing internetowy

Agencje marketingowe specjalizujące się w marketingu internetowym pomagają klientom w osiąganiu celów online. Oferują usługi związane z optymalizacją stron pod kątem wyszukiwarek (SEO), reklamami w wyszukiwarkach (SEM), a także e-mail marketingu.

Public relations (PR)

Agencje marketingowe zajmujące się public relations pomagają klientom w budowaniu i utrzymywaniu pozytywnego wizerunku marki poprzez relacje z mediami, tworzenie strategii komunikacyjnych, zarządzanie kryzysowe i organizację wydarzeń prasowych.

Marketing cyfrowy dla mediów społecznościowych

Agencje marketingowe specjalizujące się w mediach społecznościowych pomagają klientom w budowaniu i zarządzaniu ich obecności w mediach społecznościowych. Projektują strategie, tworzą treści, zarządzają kampaniami reklamowymi i monitorują wyniki dla platform takich jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn itp.

Warto zauważyć, że niektóre agencje marketingowe mogą specjalizować się w jednym konkretnym obszarze, podczas gdy inne oferują usługi z zakresu wielu dziedzin marketingu. Wybór odpowiedniej agencji marketingowej zależy od potrzeb i celów klienta.

Czy agencja interaktywna i marketingowa jest tym samym?

Agencja interaktywna i agencja marketingowa to dwie różne kategorie podmiotów reklamowych, choć często ich usługi mogą się pokrywać. Główne różnice między nimi:

Zakres usług

Agencje interaktywne skupiają się głównie na projektowaniu, tworzeniu i zarządzaniu interaktywnymi rozwiązaniami cyfrowymi. Są to przykładowo strony internetowe, aplikacje mobilne oraz interfejsy użytkowników. Ich głównym celem jest tworzenie wartościowych interakcji z użytkownikami.

Natomiast agencje marketingowe oferują szerszy zakres usług marketingowych, związany również z badaniami rynku, brandingiem, kampaniami reklamowymi, marketingiem internetowym oraz działaniami PR. Ich celem jest skuteczne promowanie marki, produktów lub usług.

Specjalizacje

Agencje interaktywne są bardziej skoncentrowane na aspektach technologicznych i projektowych (np. projektowanie UX/UI, rozwijanie aplikacji, optymalizacja strony internetowej pod kątem responsywności i użyteczności).

Agencje marketingowe mają szeroki zakres specjalizacji, które obejmują badania rynku, strategię marki, zarządzanie kampaniami reklamowymi, marketing internetowy, public relations i inne.

Podejście

Agencje interaktywne często skupiają się na tworzeniu interaktywnych i angażujących doświadczeń dla użytkowników, mających na celu wzmocnienie wizerunku marki i zwiększenie zaangażowania. Agencje marketingowe koncentrują się na osiąganiu celów marketingowych obejmujących m.in. zwiększenie świadomości marki, generowanie sprzedaży oraz budowanie relacji z klientami.

Warto wiedzieć!

Granice między agencjami interaktywnymi a agencjami marketingowymi mogą się zacierać, a wiele agencji oferuje usługi z obu tych obszarów. W dzisiejszym cyfrowym środowisku wiele agencji marketingowych oferuje również usługi interaktywne, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb klientów i rozwijać nowoczesne rozwiązania cyfrowe.

Rodzaje agencji reklamowych - jak to wygląda w praktyce?

W praktyce istnieje wiele rodzajów agencji reklamowych, które specjalizują się w różnych obszarach i oferują różnorodne usługi. Popularne rodzaje agencji reklamowych przedstawiamy w kolejnych akapitach.

Agencja 360

Jest to agencja, która oferuje pełen pakiet usług reklamowych. Termin "360" odnosi się do idei pełnej obsługi klienta, czyli działania na wszystkich frontach marketingowych i reklamowych. Zajmuje się strategią reklamową, tworzeniem koncepcji kreatywnych, produkcją materiałów reklamowych, zakupem mediów, marketingiem internetowym i innymi aspektami związanymi z promocją. Tego rodzaju agencje mają zespoły specjalistów z różnych dziedzin marketingu. Agencje 360 są odpowiednie dla klientów, którzy poszukują jednego partnera, który może zarządzać wszystkimi aspektami ich strategii marketingowej i reklamowej. Dzięki takiemu podejściu klienci mogą oszczędzić czas i wysiłek na koordynację wielu dostawców usług i mają pewność, że ich działania marketingowe są spójne i efektywne.

Agencja kreatywna

Skupia się głównie na tworzeniu koncepcji reklamowych i projektowaniu materiałów reklamowych. Mają silne umiejętności w zakresie projektowania graficznego, copywritingu i kreowania oryginalnych kampanii reklamowych. Skupiają się na pomysłach  i sztuce tworzenia atrakcyjnych i oryginalnych treści. Agencje kreatywne często pracują nad tworzeniem kampanii reklamowych, ale niekoniecznie oferują pełny zakres usług marketingowych. Ich nacisk jest głównie na stronie twórczej procesu.

Agencja digitalowa

Specjalizuje się w reklamie cyfrowej i marketingu internetowym. Oferuje usługi powiązane z reklamą w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych, content marketingiem, SEO i SEM oraz renomowane rozwiązania audytorskie (np. audyty SEO lub SXO). Jej głównym celem jest pomoc klientom w wykorzystaniu możliwości, jakie oferuje internet, w celu promocji ich marki, produktów lub usług. Agencje digitalowe często oferują bardziej elastyczne rozwiązania cenowe, które można dostosować do konkretnych potrzeb niż jest to w przypadku np. agencji 360 - które skierowane są przede wszystkim do dużych klientów. 

Agencja PR

Skupia się na budowaniu wizerunku marki, relacjach z mediami i komunikacji zewnętrznej. Pomaga klientom w zarządzaniu reputacją, organizowaniu wydarzeń prasowych, tworzeniu treści PR i prowadzeniu działań public relations.

Agencja mediowa

Specjalizuje się w planowaniu i zakupie mediów reklamowych. Eksperci pracujący w tego typu firmach mają wiedzę i doświadczenie w wybieraniu odpowiednich kanałów reklamowych, negocjowaniu cen i zakupie miejsca reklamowego w telewizji, radiu, prasie, oraz Internecie.

Agencja eventowa

Koncentruje się na organizacji i zarządzaniu wydarzeniami promocyjnymi i marketingowymi. Pomaga w planowaniu, projektowaniu, promocji i realizacji eventów, takich jak konferencje, targi oraz imprezy firmowe.

Agencja SEO

Skupia się na optymalizacji stron internetowych w celu poprawy ich widoczności w wynikach wyszukiwania organicznego, czyli w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Są to agencje o wąskiej specjalizacji, a zakres działań będzie zależnu od potrzeb i celów klienta. Agencje SEO zazwyczaj zajmują się obszarami: audyt SEO, słowa kluczowe, optymalizacja strony www, optymalizacja off-page (link building, monit social media) i copywriting, analizwa wyników. Czasami zajmują się również kampaniami reklamowymi, pozycjonowaniem lokalnym w Wizytówce Google oraz obsługą mediów społecznościowych. Warto podkreślić, że efekty działań agencji SEO mogą być widoczne po pewnym czasie, ponieważ poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania wymaga cierpliwości i systematyczności. Dlatego ważne jest, aby współpracować z zaufaną agencją SEO, która będzie dostarczać skuteczne i zrównoważone wyniki.

Agencja video marketingowa

Specjalizuje się w produkcji i promocji materiałów wideo, takich jak:

 • reklamy wideo,
 • filmy korporacyjne,
 • wideo na platformach społecznościowych.

Agencja influencer marketingowa

Skupia się na współpracy z influencerami w celu promocji marki, produktów lub usług. Pomaga w identyfikacji odpowiednich influencerów, negocjowaniu umów i monitorowaniu wyników kampanii.

Agencja content marketingowa

Specjalizuje się w tworzeniu i dystrybucji wartościowych treści, takich jak artykuły, blogi, e-booki czy też podcasty, które mają na celu przyciągnięcie, zaangażowanie i zbudowanie lojalności u odbiorców.

Agencja e-mail marketingowa

Skupia się na tworzeniu i realizacji kampanii e-mail marketingowych. Pomaga w budowaniu listy subskrybentów, tworzeniu treści e-maili, automatyzacji procesów oraz monitorowaniu i analizowaniu skuteczności kampanii.

Agencja graficzna

Specjalizuje się w projektowaniu graficznym i wizualnym, tworzeniu logotypów, identyfikacji wizualnej, materiałów reklamowych, opakowań produktów i innych elementów wizualnych.

Agencja SEM (Search Engine Marketing)

Koncentruje się na reklamie w wyszukiwarkach dotyczącej Google Ads (w tym reklamy tekstowe, reklamy w sieci reklamowej Google oraz remarketing).

Jak wybrać agencję interaktywną do współpracy? - najważniejsze zasady

Wybór agencji interaktywnej do współpracy może mieć istotny wpływ na sukces Twojego projektu. Aby podjąć właściwą decyzję:

 1. Określ swoje cele i wymagania - zanim rozpoczniesz poszukiwania agencji, dobrze zdefiniuj swoje cele, oczekiwania i budżet. Określ, jakie usługi potrzebujesz i jakie cele chcesz osiągnąć dzięki współpracy z agencją interaktywną. To pomoże Ci w znalezieniu agencji, która najlepiej spełni Twoje potrzeby.
 2. Przeanalizuj portfolio agencji - sprawdź portfolio agencji, aby ocenić ich umiejętności i doświadczenie w obszarze, który Cię interesuje. Przyjrzyj się ich wcześniejszym projektom, zobacz, czy ich styl i jakość pracy odpowiadają Twoim oczekiwaniom. To pomoże ocenić, czy agencja ma odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby zrealizować Twój projekt.
 3. Sprawdź referencje i opinie - poszukaj opinii i referencji od innych klientów agencji. Przeczytaj opinie online, skontaktuj się z wcześniejszymi klientami agencji, jeśli to możliwe, aby dowiedzieć się więcej o ich doświadczeniu pracy z daną agencją. Dzięki temu ocenisz, w jaki sposób agencja radzi sobie z obsługą klientów i realizacją projektów.
 4. Zrozum ich specjalizacje i kompetencje - Skonsultuj się z nimi, aby dowiedzieć się, w jakich obszarach są najlepsi i jakie rozwiązania technologiczne oferują. Powinni być zaznajomieni z najnowszymi trendami i narzędziami w branży interaktywnej.
 5. Zwróć uwagę na dodatkowe rozwiązania - przyjrzyj się, jakie dodatkowe usługi może zaoferować dana agencja. Może proponują doradztwo strategiczne, analizę danych lub wsparcie posprzedażowe gwarantujące dodatkową wartość Twojemu projektowi?
 6. Porównaj oferty i budżet - poproś o oferty od kilku agencji i porównaj je pod względem zakresu usług, jakości, czasu realizacji i budżetu. Wybierz agencję, która oferuje wartość w odpowiednim zakresie cenowym i jest w stanie dostosować się do Twoich potrzeb finansowych.
 7. Podpisz umowę i śledź postępy - przed rozpoczęciem współpracy, upewnij się, że masz jasną umowę, określającą zakres usług, terminy, warunki płatności i inne szczegóły. Śledź postępy projektu, utrzymuj regularny kontakt z agencją i monitoruj jakość ich pracy.

Pamiętaj, że wybór agencji interaktywnej to ważna decyzja, dlatego warto poświęcić czas na dokładne zrozumienie własnych potrzeb i znalezienie odpowiedniego podmiotu, który będzie najlepiej odpowiadać Twoim celom. W razie pytań, specjaliści Idea4me pozostają do dyspozycji. Chętnie doradzimy i nawiążemy długofalową współpracę mającą na celu wyskalować Twój biznes.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

 1. Jakiej agencji szukać, jeśli chcemy reklamować się w Internecie?

  Wyszukaj agencję reklamową specjalizującą się w marketingu internetowym lub cyfrowym, która ma doświadczenie w kampaniach online i potrafi obsłużyć firmy w zakresie reklamy w wyszukiwarkach, mediów społecznościowych oraz reklam displayowych.

 2. Jakie są korzyści wykorzystania agencji reklamowej do kampanii internetowych?

  Korzystanie z agencji reklamowej do kampanii internetowych wiąże się z licznymi korzyściami, m.in.:

  • dostęp do specjalistów od marketingu internetowego,
  • skoncentrowane planowanie,
  • optymalizacja kampanii.

  To także wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii reklamowych oraz analiza danych, w celu lepszego zrozumienia skuteczności kampanii.

 3. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze agencji reklamowej internetowej?

  Przy wyborze agencji reklamowej internetowej warto uwzględnić czynniki takie jak:

  • doświadczenie i specjalizacja w reklamie internetowej;
  • portfolio i referencje od innych klientów;
  • umiejętności w obszarach, które Cię interesują.

  Ważny jest także budżet oraz sposób komunikacji i współpracy z zespołem wybranej agencji.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x