Dopasowania słów kluczowych i odmiany zbliżone w Google Ads

Google Ads i inne kampanie CPC

W trakcie przeprowadzania audytów kont Google Ads często natrafiamy na błąd, który wiele firm popełnia przy konfiguracji swoich kampanii – tworzą listy słów kluczowych, które nie wykorzystują w pełni potencjału systemu dopasowań, ignorując fakt, że Google Ads jest w stanie rozpoznać i dopasować zbliżone odmiany słów kluczowych. Przypuszczamy, że każda agencja wie (albo powinna wiedzieć - jeśli nie wie, uciekaj czym prędzej!), że w kampaniach płatnych Google Ads, w sieci wyszukiwania, istnieją 3 rodzaje dopasowań słowa kluczowego. Niekoniecznie wiedzą to przedsiębiorcy, a już tym bardziej mało kto zwraca uwagę na sposób wykorzystywania Google zbliżonych odmian słów kluczowych!

Dopasowania słów kluczowych i odmiany zbliżone w Google Ads

Słowa kluczowe - istotne ogniwo w kampaniach w sieci wyszukiwania

W związku z faktem, że często sami przedsiębiorcy starają się samodzielnie taką kampanię reklamową ustawić, zanim zagłębimy się w temat dopasowania i zbliżonej odmiany, zaczniemy od najprostszej definicji. Czym są słowa kluczowe w kampaniach Google Ads? Słowa kluczowe w kampaniach w sieci wyszukiwania Google Ads są terminami lub frazami używanymi do łączenia reklam z zapytaniami wprowadzanymi przez użytkowników w Google. Te słowa lub wyrażenia pozwalają reklamodawcom na celowanie w konkretnych użytkowników, którzy szukają produktów, usług lub informacji związanych z ich ofertą. Istnieje kilka typów dopasowań słów kluczowych, które umożliwiają regulację tego, jak ściśle słowo kluczowe musi odpowiadać zapytaniu użytkownika, aby reklama mogła pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Przypomnijmy sobie jakie mamy możliwości wyboru dopasowania słów kluczowych:

 • dopasowanie ścisłe
 • dopasowanie do wyrażenia
 • dopasowanie przybliżone

Rodzaje dopasowania słów kluczowych w Google Ads

Słowa kluczowe z dopasowaniem przybliżonym

Dopasowanie przybliżone (szerokie) pozwala na wyświetlanie reklamy przy szerokim zakresie wyszukiwań, nawet słabo powiązanych z wybranym słowem kluczowym, co może zwiększyć zasięg kampanii. Jest to tzw. kompleksowe dopasowanie, inaczej mówiąc, to elastyczny sposób na docieranie do użytkowników, których zapytania wyszukiwania są luźno powiązane z Twoimi słowami kluczowymi, nawet jeśli te zapytania nie zawierają dokładnie tych samych słów lub fraz. Jest to domyślny typ dopasowania dla wszystkich słów kluczowych podczas tworzenia kampanii w Google. Zapewnia najszerszy zasięg potencjalnych wyszukiwań, które mogą prowadzić do wyświetlenia Twoich reklam. Dzięki temu typowi dopasowania, możesz przyciągnąć więcej użytkowników na swoją stronę, minimalizując jednocześnie czas i wysiłek potrzebny na tworzenie rozległych list słów kluczowych.

Jak działa dopasowanie przybliżone?
Dopasowanie przybliżone wykorzystuje szereg czynników do decydowania, czy i kiedy wyświetlić reklamę w odpowiedzi na dane zapytanie wyszukiwania. Takimi czynnikami są:

 • ostatnie wyszukiwania użytkownika: Google bierze pod uwagę historię wyszukiwania użytkownika, aby lepiej zrozumieć jego intencje.
 • zawartość strony docelowej: Treść na Twojej stronie docelowej pomaga Google ocenić, czy Twoja oferta jest relewantna dla zapytania użytkownika.
 • inne słowa kluczowe w grupie reklam: Google analizuje wszystkie słowa kluczowe, które umieściłeś w danej grupie reklam, aby lepiej zinterpretować zamiary stojące za poszczególnymi słowami kluczowymi.

O czym warto pamiętać?

 1. Dopasowanie przybliżone a ustawianie stawki za kliknięcie
  • W przypadku dopasowania przybliżonego, wg wsparcia Google, kluczowe jest stosowanie inteligentnego określania stawek. Każde zapytanie jest unikalne, dlatego stawki powinny odzwierciedlać kontekstowe sygnały występujące w czasie aukcji. Inteligentne określanie stawek wykorzystuje te sygnały, dostosowując stawki w czasie rzeczywistym, aby Twoje reklamy były wyświetlane tylko w najbardziej odpowiednich aukcjach, dla najbardziej odpowiednich użytkowników, z optymalną stawką.
 2. Unikanie duplikacji słów kluczowych
  • Google Ads zaleca unikanie dodawania bardzo podobnych słów kluczowych do jednej grupy reklam, takich jak „niebieska torebka” i „torebka niebieska” lub “niebieskie torebki”, ponieważ system traktuje je jako duplikaty. W takich przypadkach użyte zostanie to słowo kluczowe, które ma wyższy ranking reklamy.

Słowa kluczowe w dopasowaniu do wyrażenia

Dopasowanie do wyrażenia jest jednym z rodzajów dopasowania słów kluczowych w reklamie internetowej, które pozwala na większą kontrolę nad tym, kiedy Twoje reklamy są wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Jest to typ dopasowania bardziej elastyczny niż dopasowanie ścisłe, ale bardziej restrykcyjny niż dopasowanie przybliżone. Pozwala on na docieranie do użytkowników, którzy używają fraz zawierających Twoje słowo kluczowe lub wyrażenia o podobnym znaczeniu, zachowując przy tym istotę intencji zapytania. W dopasowaniu do wyrażenia słowa kluczowe są umieszczane w cudzysłowie (np. „buty do tenisa”), co sygnalizuje, że reklama powinna się wyświetlać tylko wtedy, gdy wyszukiwana fraza zawiera te słowa w bardzo podobnej formie lub w formie, która zachowuje zamierzone przez reklamodawcę znaczenie.

Dopasowanie do wyrażenia oferuje reklamodawcom precyzję w docieraniu do odbiorców, która jest większa niż w przypadku dopasowania przybliżonego, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie reklam osobom dokładnie szukającym określonych produktów lub usług lub używającym zapytań bardzo bliskich podanemu wyrażeniu. Ta metoda zapewnia elastyczność, umożliwiając docieranie do użytkowników, którzy w drobny sposób modyfikują słowo kluczowe, ale nadal poszukują tego samego zapotrzebowania lub mają podobną intencję. Dodatkowo, dopasowanie do wyrażenia pozwala na lepszą kontrolę nad wyświetlaniem reklam, ograniczając ich pojawianie się przy nieistotnych zapytaniach, co może przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania budżetu reklamowego.

O czym warto pamiętać?

Jeśli Twoje słowem kluczowym jest „przejazdy z Polski do Niemiec” i używasz dopasowania do wyrażenia, Twoje reklamy mogą się wyświetlać na zapytania takie jak „tanie przejazdy z Polski na Niemcy” lub „Polskie busy przejazd Niemcy”. To oznacza, że niezależnie od dodatkowych słów w zapytaniu (takich jak „tania” czy „busy”) lub ich kolejności, reklamy będą się wyświetlać, o ile nie zmienią one podstawowego znaczenia frazy. Kolejność słów w zapytaniu ma znaczenie, ale Google Ads rozumie również zapytania, w których kolejność nie zmienia znaczenia intencji użytkownika. To znaczy, że pewna elastyczność w kolejności słów jest akceptowana.
Uwaga! Jeśli zmiana słów w zapytaniu wyszukiwania zmienia znaczenie (np. „przejazd z Niemiec do Polski”), reklama nie zostanie wyświetlona, ponieważ intencja zapytania jest odwrotna do tego, co sugeruje słowo kluczowe.

Słowa kluczowe w dopasowaniu ścisłym

Dopasowanie ścisłe to strategia w kampaniach reklamowych, która zapewnia najwyższy poziom kontroli nad tym, kto zobaczy Twoją reklamę. W tym przypadku skupiamy się na użytkownikach dokładnie pasujących do określonego zamiaru wyszukiwania lub znaczenia Twojego słowa kluczowego. Używając tej metody, reklamodawcy mogą precyzyjnie targetować swoje reklamy, ograniczając ich wyświetlanie tylko do zapytań o dokładnie tym samym znaczeniu lub bardzo blisko związanym z zamiarem, co podane słowo kluczowe. Stosując składnię z nawiasami kwadratowymi, np. [czarna bluza], reklamodawca może upewnić się, że jego reklama pojawi się tylko wtedy, gdy użytkownik szuka dokładnie „czarnej bluzt” lub zapytań bardzo ściśle powiązanych z tym produktem, uwzględniając przy tym błędy pisowni, formy liczby pojedynczej i mnogiej, wyrazy pokrewne, skróty oraz znaki diakrytyczne.

Takie ograniczenie zasięgu oznacza, że dopasowanie ścisłe dociera do mniejszej liczby użytkowników niż dopasowanie do wyrażenia i przybliżone, ale za to zapewnia potencjalnie wyższą jakość ruchu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju dopasowania możemy zwiększyć skuteczność swoich kampanii i poprawić ROI - reklamy są wyświetlane użytkownikom o wysokim potencjale zainteresowania konkretnym produktem lub usługą. Strategia ta minimalizuje również ryzyko wyświetlania reklam przy nieistotnych zapytaniach, co może prowadzić do lepszego wykorzystania budżetu reklamowego i zwiększenia ogólnej efektywności kampanii reklamowych.

Wszystko wydaje się na razie proste? To idziemy nieco poziom wyżej, do…

Zbliżona odmiana słów kluczowych we wszystkich 3 typach dopasowania!

Analizując konta naszych klientów wysuwamy taką hipotezę, że o ile podział dopasowania jest znany, mało kto bierze pod uwagę również fakt istnienia zbliżonych odmian słów kluczowych. Nie ma potrzeby tworzenia przeeedługich list słów kluczowych, które muszą zawierać wszystkie warianty wyrazów, z błędami, bez polskich znaków, w liczbie pojedycznej i liczbie mnogiej. Nawet jeśli nasze słowo kluczowe jest w dopasowaniu ścisłym, i tak zadziała funkcja zbliżonej odmiany. Przykłady? Proszę bardzo!

Nasze wyjściowe słowo kluczowe to BUTY SPORTOWE

Wyniki wyszukiwania a wybór dopasowania słowa kluczowego

Typ dopasowania Słowo kluczowePrzykładowe zbliżone odmiany 
przybliżone buty sportowe

Kup tanie buty do biegania

Sportowe obuwie dla mężczyzn

Najlepsze buty do ćwiczeń

Buty do tenisa

Sklep z butami sportowymi

Pasta do butów skórzanych

do wyrażenia  "buty sportowe"

Kupić buty sportowe online

Czarne buty sportowe dla kobiet

Buty czarne sportowe

Recenzje butów sportowych

Buty do uprawiania sportów

Obuwie sportowe

dokładne [buty sportowe]

Buty sportowe

Sportowe buty

buty do sportowe

Obuwie sportowe 

Buty do uprawiania sportów

Zauważyliście coś dziwnego? Dlaczego w wyszukiwaniu dokładnym pojawiły się takie sformułowania jak obuwie sportowe i buty do uprawiania sportów? Synonimy i parafrazy są jednym z elementów wchodzącym w skład zbliżonych odmian słowa kluczowego i opcja ta też obejmuje dopasowanie ścisłe. I tak samo słowa z taką samą intencją wyszukiwania (buty do uprawiania sportów) należą do zbliżonej odmiany w obrębie dopasowania ścisłego.

KOLEJNY PRZYKŁAD

Pokażemy jeszcze jeden przykład. Dla lepszego zobrazowania, stworzyliśmy listę w formie graficznej. Załóżmy, że prowadzimy kampanię dla sklepu oferującego specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy. Słowo kluczowe to „karabinki wspinaczkowe”. W tym przypadku uwzględnimy błąd ortograficzny oraz słowa funkcyjne, które mogą pojawić się w zapytaniach użytkowników.

 Na jakie wyniki wyszukiwania pojawi się reklama z danym dopasowaniem słowa kluczowego

Dopasowanie Szerokie - Słowo kluczowe: karabinki wspinaczkowe

Przykładowe zbliżone odmiany:

 • Kupno karabinków do wspinaczki
 • Błędne „karabiny wspinaczkowe” – błąd ortograficzny, ale Google rozumie intencję
 • Sprzęt wspinaczkowy i akcesoria

Dopasowanie szerokie pozwala na największą elastyczność, wyświetlając reklamy na zapytania zawierające słowa kluczowe, ich warianty, synonimy, błędy ortograficzne, i inne związane z nimi frazy.

Dopasowanie Frazowe - Słowo kluczowe: "karabinki wspinaczkowe"

Przykładowe zbliżone odmiany:

 • Gdzie kupić karabinki wspinaczkowe
 • Recenzje karabinków wspinaczkowych
 • Najlepsze karabinki do wspinaczki skałkowej

Dopasowanie frazowe ogranicza wyświetlanie reklam do wyszukiwań zawierających dokładną frazę kluczową lub jej bliskie warianty, nawet jeśli zawierają dodatkowe słowa przed lub po. Błędy ortograficzne i słowa funkcyjne mogą być uwzględnione, o ile nie zmieniają znaczenia frazy.

Dopasowanie Dokładne - Słowo kluczowe: [karabinki wspinaczkowe]

Przykładowe zbliżone odmiany:

 • Karabinki do wspinaczki
 • Karabinki wspinaczkowe (z małymi wariantami ortograficznymi lub słowami funkcyjnymi nie zmieniającymi znaczenia)


Podsumowanie 

Zarządzanie kampanią reklamową w Google Ads wymaga strategicznego podejścia, zwłaszcza w kontekście wyboru i dopasowania słów kluczowych. Jak widzimy, istnieją różne metody dopasowania - od ścisłego, przez dopasowanie do wyrażenia, aż po przybliżone, każda z nich oferująca unikalne możliwości i wyzwania. Wybór odpowiedniego typu dopasowania ma kluczowe znaczenie dla może nie tyle dla samego stricte sukcesu kampanii (zależy co jest celem), ale także dla poniesionych wydatków i skuteczności kampanii, ponieważ wpływa na to, jak i kiedy Twoje reklamy są wyświetlane potencjalnym klientom. Odpowiednie więc zarządzanie tymi opcjami pozwala nie tylko na dotarcie do szerszej grupy odbiorców, ale także na zwiększenie efektywności wydatków reklamowych.

Na początku każdej kampanii niezbędne jest przemyślane skonstruowanie listy słów kluczowych oraz dokonanie wyboru typu dopasowania, który najlepiej odpowiada celom marketingowym. Warto również mieć na uwadze, że dopasowanie przybliżone może przynieść znacznie szerszy zasięg, ale nie zawsze dokładnie docelową grupę odbiorców. Z kolei dopasowanie do wyrażenia i ścisłe zapewniają większą kontrolę nad trafnością wyświetlanych reklam, co może przekładać się na wyższą jakość ruchu i lepsze wyniki.

Odpowiedni dobór i dopasowanie słów kluczowych to fundament skutecznej kampanii w Google Ads, ale rozumiemy, że może to być złożone i czasochłonne. Nie każdy ma czas lub zasoby, aby zgłębiać tajniki efektywnego marketingu w wyszukiwarkach. Właśnie dlatego, jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w tej dziedzinie lub dotychczasowe działania nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, nasza agencja jest gotowa pomóc.

Naszym celem jest dostarczanie personalizowanych strategii dopasowanych do unikalnych potrzeb każdego klienta. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z Google Ads, czy poszukujesz nowych sposobów na optymalizację istniejących kampanii, nasi specjaliści są tutaj, aby wspierać Twój rozwój. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspólnie osiągnąć Twoje cele marketingowe.

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x