Jak zaktualizować pliki P H P na serwerze

Technologie IT

Chcesz mieć nowoczesną, bezpieczną stronę WWW? Pamiętaj o jej regularnych aktualizacjach! W tym wpisie pokażemy, jak wykonać update PHP.

Jak zaktualizować pliki P H P na serwerze

Zamieszczona w sieci strona WWW musi podlegać okresowym przeglądom i aktualizacjom. Zwłaszcza gdy jest to witryna firmowa, zbierająca dane klientów czy prezentująca działalność marki. Jednym z fundamentów, który wpływa na jej działanie, jest kod źródłowy w PHP wraz z jego interpreterem. Jak zaktualizować to narzędzie i co to da? Zobacz!

Interpreter PHP na serwerze – za co odpowiada?

Podobnie jak inne komponenty, również język programowania PHP pełni kluczowe funkcje dla funkcjonowania strony internetowej. Jego interpreter:

  • odczytuje pliki z kodem źródłowym (samego CMS, używanego motywu i rozszerzeń),
  • wykonuje ten kod – linijka po linijce,
  • w efekcie – widzimy gotową, w pełni działającą witrynę.

Jednak tylko bieżąca wersja interpretera może w 100% dokładnie odczytać i wykonać kod, przygotowany zgodnie z najnowszą wersją standardu PHP. To on jest bowiem rdzeniem, istotnym dla właściwego działania strony pod wieloma względami. W ten sposób przechodzimy do kolejnego zagadnienia...

Dlaczego trzeba dbać o aktualizacje PHP?

Masz stronę internetową, wykonaną na WordPressie? Zapewne od czasu do czasu aktualizujesz więc jego wersję. Wykonujesz też update używanego motywu i wszelkich wtyczek. Wszystko po to, aby witryna była bezpieczna. Podobnie wygląda sprawa z PHP. Wsparcie techniczne dla interpreterów jest zapewnione przez 2 lata w pełni, a następnie rok – częściowo. Czyni to starsze wersje bardziej narażonymi na hakerskie ataki. A przecież nie byłoby dobrze, gdyby ktoś włamał się na Twój sklep online czy stronę, przejmując dane Twoje i klientów…

Aktualizacje, o których w tym tekście mowa, dotyczą tak naprawdę interpretera PHP. Ewentualne luki w tym narzędziu mogą być bramą dla włamów na witrynę. A nawet jeśli do nich nie dojdzie – są w stanie utrudnić życie, psując wybrane elementy na stronie i zaburzając jej odbiór.

Druga kwestia to szybkość działania witryny. Jednym z powodów tworzenia kolejnych wersji PHP (i interpreterów) jest optymalizacja tempa ładowania się contentu na stronie internetowej. A to z kolei wpływa m.in. na rezultaty pozycjonowania. Obecnie Google bierze pod uwagę tzw. Core Web Vitals, czyli kluczowe dla indeksowania czynniki. Uwzględniają one właśnie m.in. czas, w jakim witryna prezentuje swoją treść i reaguje na akcje użytkownika. Zatem – warto zadbać o aktualność strony w wielu aspektach – również w tym związanym z PHP.

Jak zaktualizować PHP?

Skoro wiesz już, dlaczego opłaca się to robić – przejdźmy do kwestii technicznych. W jaki sposób dokonać aktualizacji PHP na serwerze? Czy trzeba wzywać programistę? Niekoniecznie. Oto kroki, które możesz wykonać samodzielnie!

Sprawdź, jaka wersja jest obecnie wdrożona

Na początek dobrze jest wiedzieć, który interpreter w danej chwili jest działający. Można to sprawdzić w panelu klienta, udostępnionym przez dostawcę hostingu. Inny sposób to przygotowanie w notatniku jednej z wersji następującego kodu i zapisanie go na swoim serwerze jako pliku z rozszerzeniem .php:

1.                    

phpinfo();

?>

2.                    

echo phpversion();

?>

PHP

Następnie wystarczy podać w pasku przeglądarki domenę, w której umieszczono plik oraz jego nazwę, np. https://domain.com/test.php.

Nagłówek informacji, które zostaną zwrócone w tabeli – w przypadku kodu 1 – zawiera potrzebne Ci dane o wersji PHP. W przypadku kodu 2 wyświetla się natomiast tylko wiadomość zwrotna z bieżącą wersją.

Wybór interpretera – panel hostingodawcy

Najprostszym sposobem na zmianę wersji PHP jest zalogowanie się do panelu klienta. Jako korzystający z usług hostingowania z pewnością masz do niego dostęp. Wiele firm, oferujących miejsca na serwerze, pozwala na uaktualnienie interpretera właśnie z poziomu panelu. Zazwyczaj jest to tylko kilka kliknięć. Można w nim też sprawdzić, jakie wersje są dostępne i wybrać tę najnowszą. Obecnie (11.2021) jest to PHP 8.0.12.

W razie wątpliwości, jak to zrobić – zalecamy kontakt z pomocą techniczną firmy hostingowej. Wykwalifikowani pracownicy z pewnością pomogą!

Zmiana tylko dla wybranej domeny? To możliwe!

Jeżeli zdecydujesz się na aktualizację poprzez panel, obejmie ona najpewniej wszystkie domeny na danym serwerze. A co w sytuacji, gdy chcesz jej poddać tylko jedną ze stron? Albo nawet dokonać zmian wyłącznie w jednym pliku? W takim przypadku zazwyczaj konieczna będzie modyfikacja pliku .htaccess w wybranym katalogu. Wymaga to znajomości pewnych aspektów technicznych. Gdy nie zajmujesz się programowaniem, dla bezpieczeństwa możesz zlecić to zadanie specjaliście.

Wybór sposobu i czasu aktualizacji

Zanim dokonasz uaktualnienia wersji PHP, zastanów się, kiedy najlepiej to zrobić. Gdy np. prowadzisz sklep internetowy, nie chcesz zapewne uniemożliwić klientom dokonywania zakupów. Podobnie z często odwiedzaną stroną ofertową… Dlatego prace techniczne w internetowych godzinach szczytu nie są dobrym pomysłem. Warto sprawdzić ruch na stronie za pomocą Google Analytics i zobaczyć, w jakich godzinach najmniej użytkowników wchodzi na stronę. Zapewne będą to godziny nocne. Zaplanuj zatem działania modernizacyjne na ten czas, o ile to możliwe.

Kiedy nie ma takiej opcji, warto zacząć od zrobienia kopii zapasowej strony. Następnie można zaktualizować interpreter dla samej kopii – poprzez zmodyfikowanie w odpowiednim katalogu wspomnianego wyżej pliku .htaccess. Wówczas przychodzi czas na testy. Upewnij się, że takie elementy jak:

  • przyciski na stronie,
  • pola formularzy,
  • linki,
  • nawigacja,
  • ładowanie się contentu

– działają poprawnie. Gdy przetestujesz całość i wiesz, że wszystko funkcjonuje jak należy, możesz w taki sam sposób zaktualizować docelową witrynę. W ten sposób zmniejszasz szansę, że odbiorcy napotkają na utrudnienia – np. przy zakupie online lub wysyłaniu zapytania ofertowego.

Aktualizacja PHP na serwerze nie jest kłopotliwa, gdy wykonuje się ją z poziomu panelu klienta firmy, udostępniającej hosting. Nieco trudniejszym zadaniem jest uaktualnienie w wybranych katalogach. W razie potrzeby warto zwrócić się po pomoc do doświadczonych specjalistów IT. W Idea4me.pl świadczymy usługi udostępniania hostingu i opieki nad stroną internetową. Zapraszamy zatem do kontaktu  – miej zawsze bezpieczną, aktualną i nowoczesną witrynę!

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x