Alphabet INC - jakie firmy, oprócz Google wchodzą w skład holdingu?

Technologie IT

Posunięcie Google o którym zostali poinformowani internauci na oficjalnym blogu amerykańskiego giganta wzbudziło wiele kontrowersji. Tak radykalne działanie w momencie, gdy korporacja nie ma kłopotów finansowych zdziwiło wielu ekspertów, natomiast Google zapewniło, że to umocni jego pozycję na rynku. Opinie w tym przypadku mogą być jedynie domysłami, dopóki nie mamy wglądu w niedostępne dla ogółu statystyki. Możemy jednak przeanalizować tę tematykę od innej strony, dokładnie weryfikując, jakie firmy, oprócz Google wchodzą w skład holdingu.

Alphabet INC - jakie firmy, oprócz Google wchodzą w skład holdingu?

Czym są podmioty zależne?

Podmioty zależne to najprościej ujmując spółki kontrolowane przez wyżej postawione jednostki nazywane w tzw. branżowym slangu jednostkami dominującymi. W tym przypadku możemy przedstawić to zjawisko jako sytuację, w której dane przedsiębiorstwo posiada większość udziałów, w wyniku czego może kontrolować inne firmy, decydując również o ich polityce finansowej czy też operacyjnej. Tego typu sytuacja dotknęła Google w 2015 roku, gdy to właśnie Alphabet INC objęło kontrolę nad Google.

Jak podział w Google wyglądał kiedyś, a jak po stworzeniu Alphabet?

Własnymi projektami przedsiębiorstwa Google były kiedyś wyłącznie:

 • wyszukiwarka Google,
 • Google Apps,
 • Google Maps,
 • system Android,
 • i inne mniejsze lub większe projekty bez których obecnie nie wyobrażamy sobie życia.

Po istotnej zmianie 10 sierpnia 2015 roku ogłoszonej przez jednego z założycieli Google - Larrego Page'a internauci mogli się dowiedzieć o holdingu Alphabet. Dzięki restrukturyzacji, nieprzystające tematycznie i branżowo projekty zostały odseparowane od tzw. głównego wątku przedsiębiorstwa. Wówczas w skład nowego przedsiębiorstwa weszły jednostki zależne od giganta z Mountain View oraz samo Google, m.in.:

 • Calico 

przedsiębiorstwo zajmujące się biotechnologią, założone 18 września 2013 przez firmę Google oraz Arthura D. Levinsona w celu zwalczania starzenia się i chorób związanych z wiekiem. W Liście Założycielskim Google 2013, Larry Page opisał firmę Calico jako firmę zajmującą się „zdrowiem, samopoczuciem i długowiecznością”. Nazwa firmy jest skrótem „California Life Company”

 • Google Capital

to niezależny fundusz wzrostu w ramach Alphabet Inc. Założony w 2013 r., koncentruje się na większych firmach technologicznych na etapie wzrostu i inwestuje dla zysku, a nie strategicznie dla Google. Oprócz inwestycji kapitałowych podejście Capital G obejmuje zapewnienie spółkom portfelowym dostępu do ludzi, wiedzy i kultury Google w celu wspierania ich rozwoju i oferowania im wskazówek.

 • Nest Labs

obecnie Google Nest, została założona w 2010 roku przez byłych inżynierów Apple Tony’ego Fadella i Matta Rogersa. Producentów programowalnej, samouczącej się, sterowanej czujnikami automatyki domowej, termostatów obsługujących wi-fi, czujniki dymu i innych systemów zabezpieczeń.

 • YouTube

serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Serwis używa technologii HTML5 i FLV do wyświetlania filmów zamieszczonych przez użytkowników, takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy.

 • DoubleClick

DoubleClick to firma zajmująca się reklamami w Internecie w postaci różnego rodzaju banerów, animacji itp. W 2008 roku została przejęta przez Google, tworząc usługę Google Doubleclick. W jej ramach uruchomiono platformę DoubleClick Digital Manager, która miała ułatwić prowadzenie i analizowanie kampanii reklamowych przeprowadzanych w Google Ads (dawniej AdWords).

 • Slide.com

była firmą Web 2.0 założoną przez Maxa Levchina. Utworzona w celu tworzenia oprogramowania do udostępniania zdjęć dla serwisów społecznościowych, takich jak MySpace. Firma odniosła spory sukces jako największy twórca zewnętrznych aplikacji dla Facebooka.  Została przejęta przez Google 4 sierpnia 2010 roku.

 • Waze

dawniej FreeMap Israel, jest spółką zależną Google, która dostarcza oprogramowanie do nawigacji satelitarnej na smartfony i inne komputery obsługujące Globalny System Pozycjonowania. Pozwala nie tylko wyznaczać trasy przejazdu, ale też informuje o różnego rodzaju utrudnieniach na drodze czy kontrolach prędkości.

 • Firebase

to platforma Google do kompleksowego tworzenia nowoczesnych aplikacji mobilnych. Jest narzędziem, które oferuje szereg usług związanych z programowaniem aplikacji, ich analizą, monitorowaniem jakości i stabilności oraz osiąganiem określonych celów biznesowych. Bazuje na usługach chmurowych Google Cloud Platform (GCP).

 • Applied Semantics

Przejęcie Applied Semantics miało na celu ulepszenie wyszukiwania reklam i programów reklamy internetowej firmy. Podstawową koncepcją biznesową Applied Semantics jest rozwój oprogramowania, które jest sprzedawane firmom, aby pomóc kategoryzować i podsumowywać artykuły.

 • Google X

to amerykański półtajny ośrodek badawczo-rozwojowy i organizacja założona przez Google w 2010 r., która obecnie działa jako spółka zależna Alphabet Inc. Misją X jest wynalezienie i uruchomienie technologii „moonshot”, których celem jest uczynienie świata radykalnie lepszym.

 • FeedBurner

serwis do zarządzania kanałami RSS/Atom uruchomiony w lutym 2004 roku. 3 czerwca 2007 FeedBurner został zakupiony przez Google jako jeden z elementów RSS marketingu publikując treści na blogu

 • Motorola Mobility

to amerykański producent elektroniki użytkowej, produkujący przede wszystkim smartfony i inne urządzenia mobilne z systemem Android. Jest spółką zależną chińskiej międzynarodowej firmy technologicznej Lenovo. W maju 2012 r. Google przejął firmę Motorola Mobility.

 • reCAPTCHA

rozwiązanie informatyczne, dzięki któremu rozproszona aktywność użytkowników Internetu jest wykorzystywana do pomocy przy rozpoznawaniu fragmentów zeskanowanego tekstu, z których odczytaniem nie poradziło sobie oprogramowanie OCR. Zadania CAPTCHA są generowane automatycznie przez odpowiednie programy.

 • Google Fiber

jest częścią działu Access firmy Alphabet Inc. Świadczy usługi światłowodowe w Stanach Zjednoczonych, zapewniając szerokopasmowy Internet i IPTV w niewielkiej i powoli rosnącej liczbie lokalizacji. W ramach planu restrukturyzacji, Google Fiber miała stać się spółką zależną Alphabet oraz częścią Access i jednostką biznesową Energia.

 • Google Ventures

jest oddziałem Alphabet Inc. zajmującym się inwestycjami typu venture capital, założonym przez Billa Marisa, który zapewnia firmom technologicznym finansowanie w fazie zalążkowej typu venture oraz  fazie wzrostu. GV stara się inwestować w start-upy w różnych dziedzinach: od Internetu, oprogramowania i sprzętu, po naukę, opiekę zdrowotną, sztuczną inteligencję, transport i rolnictwo.

 • Picasa

menedżer i przeglądarka plików graficznych do organizowania kolekcji zdjęć cyfrowych i wykonywania na nich prostych edycji. Picasa została wydana w październiku 2002 roku przez firmę Lifescape, związaną ze startupem Idealab. W 2004 została przejęta przez Google.Od stycznia 2006 Picasa działała także w polskiej wersji językowej.

 • Looker

to amerykańska firma zajmująca się oprogramowaniem komputerowym z siedzibą w Santa Cruz w Kalifornii. Został przejęty przez Google w 2019 roku i jest teraz częścią Google Cloud Platform. Looker sprzedaje platformę Business Intelligence do eksploracji i odkrywania danych. Bazując na danych historycznych pozwala przewidywać trendy mogące wystąpić w przyszłości.

 • allPAY

to innowacyjna aplikacja płatnicza, dająca bezpieczne rozwiązanie i wygodny sposób dokonywania płatności online. Aplikację można pobrać ze strony Sklep z aplikacjami Apple i  Google Play, umożliwiając użytkownikom opłacanie rachunków ze smartfona Apple lub Android. Została uruchomiona w 2012 roku.

 • Kaggle

to internetowa platforma społecznościowa dla analityków danych i entuzjastów uczenia maszynowego. Kaggle umożliwia użytkownikom współpracę z innymi użytkownikami, znajdowanie i publikowanie zestawów danych, korzystanie z notebooków zintegrowanych z GPU oraz konkurowanie z innymi analitykami danych w rozwiązywaniu problemów związanych z nauką o danych.

Przedsiębiorstwa, które kupowało Google i Alphabet INC pochodziły z różnych stron świata. Były to oczywiście Stany Zjednoczone, ale również Australia, Brazylia, Tajwan, Ukraina, Kanada, Niemcy czy też Izrael.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat Alphabet INC i Google?

#1 Kto jest aktualnie dyrektorem generalnym i prezesem Alphabetu?

Obecnie dyrektorem generalnym Alphabetu jest Sundar Pichai (CEO). To spółka publiczna, na której czele przewodzi również prezes Sergey Bin.

#2 Czy struktura kapitału grupy Alphabet INC po przejęciu Google uległa zmianie?

Larry Page zapewnił, że struktura grupy bazująca na liczbie akcji i wynikających z nich uprawnieniach nie ulegnie zmianie. Alphabet INC zastąpił jedynie Google INC w notowaniach giełdowych.

#3 Jak brzmi nowa nazwa konglomeratu i co jest głównymi częściami Google?

Nowa nazwa konglomeratu to Alphabet INC. Jego głównymi częściami jest nie tylko Google INC, ale również Google X, Google Capital, Calico, Google Ventures i wiele innych.

#4 Czy restrukturyzacja Google jest w przypadku amerykańskiego giganta dobrym rozwiązaniem?

Biorąc pod uwagę aktualne standardy, restrukturyzacja Google okazuje się dobrą opcją. Dzięki temu, nie tematyczne i nie branżowe projekty, zostały właściwie oddzielone od głównego wątku przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x