Linkowanie wewnętrzne dla e-commerce - jak do tego podejść?

Strony internetowe

Linkowanie wewnętrzne odgrywa kluczową rolę w skutecznej strategii SEO dla sklepów e-commerce. Przy odpowiednim podejściu do tzw. internal linkingu, można nie tylko usprawnić nawigację użytkowników, ale także poprawić widoczność w wyszukiwarkach i zwiększyć skuteczność sprzedażową swojej witryny. W tym artykule skupimy się na omówieniu najlepszych praktyk linkowania wewnętrznego, które mogą być zastosowane w kontekście branży e-commerce. Dowiesz się, dlaczego internal linking jest ważny, jakie korzyści płyną z jego optymalizacji, a także jak skutecznie podejść do tworzenia struktury linków wewnętrznych.

Linkowanie wewnętrzne dla e-commerce - jak do tego podejść?

Linkowanie wewnętrzne e-commerce - co to jest?

Linkowanie wewnętrzne odnosi się do praktyki tworzenia linków pomiędzy różnymi stronami w ramach tego samego sklepu internetowego lub platformy e-commerce. Polega na łączeniu odpowiednich stron, kategorii produktów, tagów lub innych elementów wewnętrznych za pomocą hiperłączy.

Jaki jest cel linkowania wewnętrznego?

Celem linkowania wewnętrznego jest usprawnienie nawigacji w obrębie witryny, umożliwienie łatwego dostępu do różnych sekcji sklepu oraz zwiększenie widoczności i skuteczności SEO (ang. Search Engine Optimization).

Linkowanie wewnętrzne w e-commerce - dlaczego warto zadbać o ten aspekt?

Powody, dla których warto zadbać o linkowanie wewnętrzne to m.in.:

 • usprawnienie nawigacji serwisu,
 • poprawa struktury witryny,
 • wzrost czasu spędzonego na stronie,
 • wzrost widoczności w wyszukiwarkach,
 • promocja powiązanych produktów i treści.

Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Usprawnienie nawigacji serwisu

Skuteczne linkowanie wewnętrzne umożliwia użytkownikom łatwe przechodzenie pomiędzy różnymi stronami, kategoriami produktów lub tagami w ramach sklepu internetowego. Dzięki temu potencjalni kupujący mogą szybko znaleźć potrzebne informacje i produkty, co poprawia ich doświadczenie i zwiększa szanse na zrealizowanie zakupu.

Prawidłowo wdrożone linkowanie wewnętrzne w sklepie Sephora dotyczące głównej podstrony "Pielęgnacja twarzy". Ułatwia to poruszanie się po poszczególnych strukturach witryny.

Źródło: https://www.sephora.pl/

 

      Screen sklepu internetowego z kosmetykami Sephora                                      

Poprawa struktury witryny

Linkowanie wewnętrzne wpływa na strukturę witryny, pomagając w zrozumieniu hierarchii stron i powiązań między nimi. To ważne dla zarówno użytkowników, jak i robotów Google (tzw. crawlerów), ponieważ umożliwia łatwe poruszanie się po stronie oraz skuteczne indeksowanie przez wyszukiwarki.

Wzrost czasu spędzonego na stronie

Dobrze zaprojektowane linkowanie wewnętrzne zachęca użytkowników do eksplorowania innych treści i produktów na stronie, co może zwiększyć czas, jaki spędzają na stronie. To z kolei wpływa pozytywnie na zaangażowanie użytkowników oraz maksymalizuje konwersje (np. w postaci zapisania się do newslettera, zakupu produktu lub udostępnienia treści w mediach społecznościowych).

Wzrost widoczności w wyszukiwarkach

Skuteczne linkowanie wewnętrzne przyczynia się do poprawy struktury strony, co jest ważne pod kątem optymalizacji SEO. Wyszukiwarki korzystają z linków wewnętrznych do zrozumienia, w jaki sposób poszczególne serwisy zostały ze sobą powiązane. Poprawna struktura odnośników wewnętrznych może przyczynić się do lepszego indeksowania stron przez wyszukiwarki i poprawy pozycji w wynikach organicznych (tzw. SERP-ach).

Promocja powiązanych produktów i treści

Linkowanie wewnętrzne w e-commerce wykorzystasz również do promocji powiązanych produktów, ofert specjalnych, artykułów blogowych lub innych treści. Dzięki temu skierujesz uwagę użytkowników na inne interesujące i wartościowe elementy sklepu, co doprowadzi do poprawy sprzedaży i większych zysków Twojego e-commerce.

Najlepsze praktyki linkowania wewnętrznego w e-commerce - 7 wskazówek

Poniżej przedstawiamy 7 najlepszych praktyk linkowania wewnętrznego w e-commerce:

1.   Planowanie struktury linków wewnętrznych

Przed rozpoczęciem linkowania wewnętrznego warto dokładnie zaplanować strukturę strony i hierarchię kategorii. Upewnij się, że strony są logicznie powiązane, a linki zostały umieszczone w odpowiednich miejscach, ułatwiających użytkownikom nawigację (np. przy odpowiednim anchorze dotyczącym danego zagadnienia blogowego, w menu nawigacyjnym lub stopce strony).

2.   Wykorzystywanie słów kluczowych w linkach anchor

Anchory powinny zawierać odpowiednie słowa kluczowe. To pomaga wyszukiwarkom zrozumieć treść strony docelowej oraz zwiększa jej znaczenie dla określonych fraz wyszukiwania.

 

Prawidłowe wykorzystanie słów kluczowych we właściwych linkach anchor przez firmę Inglot. Pozwala to dodatkowo zareklamować najpopularniejsze produkty.

Źródło bloga inglot/blog/143_kosmetyki-na-wiosne-lato-2023-ktorych-nie-mozesz-przegapic

3.   Unikanie nadmiernego użycia linków

Ważne jest, aby stosować linki tylko tam, gdzie są potrzebne i mają sens. Nadmierne linkowanie wewnętrzne może wprowadzać zamieszanie i zniechęcać użytkowników do dalszych interakcji z serwisem (obniża się wówczas aspekt UX).

4.   Tworzenie linków w kontekście treści

Umieszczając linki wewnętrzne, zwracaj uwagę na kontekst treści. Odnośniki powinny być naturalnie wpisane w tekst i mieć związek z tematem omawianym na danym serwisie. To pozwala użytkownikom płynnie przechodzić między powiązanymi treściami.

5.   Dbanie o spójność anchorów

Gdy korzystasz z tych samych słów kluczowych lub fraz jako linki anchor na różnych stronach, pamiętaj o zachowaniu spójności. Unikaj zmieniania anchorów w sposób niekonsekwentny, ponieważ może to być mylące zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek.

6.   Wykorzystywanie menu nawigacyjnego i stopki

Menu nawigacyjne i stopka są idealnymi miejscami do umieszczania linków wewnętrznych. Upewnij się, że menu jest łatwe do zrozumienia i zawiera linki do najważniejszych sekcji sklepu (np. "Warunki dostawy", "Kontakt", "Promocje"). Stopka może zawierać linki do stron informacyjnych, takich jak "Polityka prywatności" czy "Regulamin".

 

Firma Douglas wykorzystująca prawidłowo stopkę strony do wdrożenia linków wewnętrznych usprawniających nawigację po serwisie. Jest to pozytywnym aspektem zarówno użytkownikom (pod kątem UX), jak i robotom Google (usprawnia indeksowanie).

 

7.   Regularne monitorowanie i aktualizowanie linków

Regularnie sprawdzaj linki wewnętrzne, aby upewnić się, że są aktywne i prowadzą do odpowiednich stron. Usuń niedziałające linki lub wykonaj odpowiednie przekierowania (301 lub 303). W innym przypadku zmniejszy się konwersja i zdecydowanie zwiększy współczynnik odrzuceń (tzw. bounce rate).

Analiza i optymalizacja linkowania wewnętrznego - co warto wiedzieć?

Analiza i optymalizacja linkowania wewnętrznego są kluczowymi elementami skutecznej strategii SEO dla sklepów e-commerce. Istotne informacje dotyczące analizy i optymalizacji linków wewnętrznych:

Monitorowanie ruchu generowanego przez linki - korzystaj z narzędzi analitycznych (np. Google Analytics), aby śledzić ruch generowany przez linki wewnętrzne. Analizuj dane dotyczące kliknięć, czasu spędzonego na stronach docelowych i wskaźników konwersji. To pozwoli ocenić skuteczność poszczególnych linków oraz zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji. Możesz wykorzystać darmowe narzędzie Google Analytics 4 do badania konwersji.

Wykorzystanie narzędzie Google Analytics 4 celem mierzenia konwersji sprzedażowych

 

 1. Analiza zachowań użytkowników - przeanalizuj zachowania użytkowników po kliknięciu konkretnych linków wewnętrznych. Sprawdź, ile przebywają na tzw. stronach docelowych i czy dokonują konwersji. W tym celu wykorzystaj Google Analytics 4 (wejdź w "Zdarzenia" lub "Cele").
 2. Optymalizacja na podstawie analizy danych - na podstawie zebranych danych podejmuj działania optymalizacyjne. Możesz eksperymentować z różnymi linkami anchor, umiejscowieniem linków na stronie, treścią linków i strukturą linków wewnętrznych. Monitoruj wyniki, dokonując również zmian strategicznych w oparciu o analizę danych.
 3. Uwzględnianie strategii linkowania wewnętrznego podczas tworzenia nowych treści - podczas tworzenia nowego contentu (np. blogowego), pamiętaj o linkowaniu wewnętrznym. Stosuj odnośniki do powiązanych produktów, wpisów na blogu lub innych stron, które mogą zainteresować czytelników. Ułatwi to nawigację użytkownikom i poprawi strukturę witryny.
 4. Utrzymywanie spójności i aktualizacja linków - sprawdź, czy linki wewnętrzne są spójne i aktualne. Upewnij się, że linki prowadzą do odpowiednich stron, szczególnie w przypadku zmian w strukturze witryny. Regularnie monitoruj linki i dostosowuj je do ewentualnych zmian.
 5. Dbałość o mobilną wersję strony - linki wewnętrzne powinny być odpowiednio dostosowane do mobilnej wersji strony. Sprawdź, czy wszystkie odnośniki można łatwo kliknąć na urządzeniach mobilnych i czy nie powodują problemów z nawigacją (np. poprzez prowadzenie do nieprawidłowej kategorii). Obecnie ze smartfonów i tabletów korzysta ponad 50% klientów e-commerce. W konsekwencji zadbanie o responsywność serwisu pomoże zdecydowanie zwiększyć sprzedaż.
 6. Wykorzystywanie optymalnych atrybutów linków - dobrze zdefiniowane atrybuty linków, takie jak "title" i "rel", mogą mieć istotne znaczenie pod kątem SEO. Dzięki temu pomożesz wyszukiwarkom zrozumieć znaczenie i cel linków wewnętrznych.
 7. Testowanie A/B - przeprowadzaj testy A/B, aby porównać różne warianty linkowania wewnętrznego i ocenić ich wpływ na użytkowników oraz wskaźniki konwersji. Eksperymentuj z różnymi elementami, takimi jak miejsce umieszczenia linków, anchor text czy też liczba linków na stronę. Znajdź odpowiednie rozwiązanie, a następnie je zaimplementuj, regularnie weryfikując jego skuteczność.
 8. Śledzenie zmian - pamiętaj, że SEO i optymalizacja linków wewnętrznych to długotrwały proces. Śledź zmiany, które wprowadzasz, i monitoruj ich wpływ na ruch, wskaźniki konwersji i pozycje w wyszukiwarkach. Regularnie analizuj wyniki i dostosowuj strategię linkowania wewnętrznego w oparciu o zebrane dane.

 

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [Linkowanie wewnętrzne dla e-commerce]

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat linkowania wewnętrznego dla e-commerce.

1. Dlaczego linkowanie wewnętrzne jest ważne dla sklepów e-commerce?

Linkowanie wewnętrzne jest ważne dla sklepów e-commerce, ponieważ ułatwia nawigację po serwisie, poprawia strukturę witryny, zwiększa czas spędzony na stronie, wpływa pozytywnie na widoczność w wyszukiwarkach i pomaga w promocji powiązanych produktów.

2. Jakie są najlepsze praktyki linkowania wewnętrznego dla sklepów e-commerce?

Najlepsze praktyki linkowania wewnętrznego w e-commerce obejmują m.in.:

 • planowanie struktury linków,
 • wykorzystywanie słów kluczowych w linkach anchor,
 • unikanie nadmiernego linkowania,
 • tworzenie linków w kontekście treści,
 • wykorzystywanie menu nawigacyjnego i stopki,
 • regularne monitorowanie i aktualizowanie linków

Ważne jest również dbanie o spójność i mobilną wersję strony - projektowanie strony zgodnie z podejściem mobile-first może znacząco wpłynąć na konwersje i obniżenie wskaźnika odrzuceń (tzw. bounce rate).

3. Czy linkowanie wewnętrzne wpływa na SEO?

Linkowanie wewnętrzne ma wpływ na SEO. Poprawna struktura internal linków pomaga wyszukiwarkom zrozumieć hierarchię i powiązania między stronami.

4. Jak często powinienem sprawdzać linki wewnętrzne w moim sklepie e-commerce?

Zaleca się regularne sprawdzanie linków wewnętrznych w sklepie e-commerce. Możesz to robić na bieżąco przy dodawaniu nowych treści lub stron, a także przeprowadzać regularne audyty w celu wykrycia nieaktywnych linków.

5. Czy linkowanie wewnętrzne powinno być stałym elementem strategii SEO dla sklepów e-commerce?

Linkowanie wewnętrzne powinno być stałym elementem strategii SEO dla sklepów e-commerce. Poprawna struktura odnośników wewnętrznych pomaga zarówno wpływa pozytywnie zarówno na doświadczenia użytkowników, ale także na sprawność indeksowania poszczególnych podstron.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x