Google Discover - co to jest i jak włączyć

Marketing i promocja

Google Discover to funkcja dostępna w aplikacji Google na smartfony oraz na stronie głównej wyszukiwarki Google. Pozwala na odkrywanie interesujących treści z różnych źródeł (np. artykuły, filmy, zdjęcia, aktualności), dostosowanych do preferencji użytkowników. W tym artykule przedstawimy, czym dokładnie jest Google Discover, jakie są jego funkcje i jak można włączyć tę funkcjonalność na swoim urządzeniu z oprogramowaniem Android lub iOS. Dowiesz się również, jak spersonalizować swoje ustawienia, aby otrzymywać bardziej dopasowane treści. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zachęcamy do lektury tego artykułu.

Google Discover - co to jest i jak włączyć

Co to jest Google Discover i jak działa?

Google Discover jest narzędziem umożliwiającym użytkownikom odkrywanie interesujących treści na podstawie ich zainteresowań oraz aktywności online. To osobisty "strumień" artykułów, filmów, zdjęć i innych materiałów, które Google prezentuje na podstawie algorytmów uczenia maszynowego, analizujących zachowanie użytkowników w internecie.

 

Algorytmy Google Discover analizują historię przeglądania użytkownika, wyszukiwania, lokalizację, język i wiele innych czynników, aby dopasować prezentowane treści do indywidualnych preferencji i potrzeb. Dzięki temu użytkownik otrzymuje spersonalizowany przepływ treści, który może obejmować artykuły z różnych źródeł, filmy, zdjęcia, wpisy na blogach i wiele innych.

Google Discover działa w oparciu o wiele źródeł informacji, takich jak witryny internetowe, blogi, portale społecznościowe i wiele innych. Wszystkie te treści są indeksowane i analizowane przez Google, a następnie dopasowywane do indywidualnych preferencji odbiorców.

Google Discover jest dostępne na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aby skorzystać z tego narzędzia, użytkownicy muszą mieć zainstalowaną aplikację Google lub korzystać z wyszukiwarki Google w przeglądarce internetowej.

 

Dlaczego warto korzystać z Google Discover? - 5 powodów

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z Google Discover. Są to m.in.:

 • personalizacja treści,
 • odkrywanie nowych treści,
 • wygoda,
 • bezpieczeństwo,
 • dostępność.
 1. Personalizacja treści

Google Discover dostarcza spersonalizowany strumień treści, który odpowiada indywidualnym zainteresowaniom i potrzebom użytkownika. Dzięki temu odbiorca otrzymuje tylko te informacje, które go interesują.

 1. Odkrywanie nowych treści

Google Discover umożliwia odkrywanie nowych treści i źródeł informacji, których potencjalny klient wcześniej nie znał. Algorytmy Google Discover sugerują treści zgodne z upodobaniami użytkownika, ale jednocześnie wprowadzają go w świat nowych tematów i perspektyw.

 1. Wygoda

Google Discover umożliwia dostęp do spersonalizowanego przepływu treści bez konieczności przeszukiwania sieci w poszukiwaniu interesujących informacji. Dzięki temu użytkownik oszczędza czas i wysiłek, a jednocześnie pozostaje na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i informacjami.

 1. Bezpieczeństwo

Google Discover zapewnia użytkownikom dostęp do treści tylko z zaufanych źródeł, co oznacza, że są one mniej podatne na ataki phishingowe i złośliwe oprogramowanie.

 1. Dostępność

Google Discover jest dostępny na wielu platformach, w tym na smartfonach, tabletach i komputerach, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z niego w dowolnym miejscu i czasie.

Jak włączyć Google Discover?

Aby włączyć Google Discover na swoim urządzeniu, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Upewnij się, że używasz najnowszej wersji aplikacji Google (możesz ją pobrać z Google Play Store).

 2. Zaloguj się na swoje konto Google, aby móc spersonalizować swoje doświadczenia Discover.

 3. Na ekranie głównym swojego urządzenia dotknij i przytrzymaj pusty obszar ekranu.

 4. Wybierz opcję "Ustawienia tapety i ekranu głównego".

 5. Przewiń w dół, aby znaleźć opcję "Discover".

 6. Dotknij przycisku, aby włączyć funkcję Discover.

 7. Jeśli widzisz opcję "Personalizuj Discover", dotknij jej, aby wybrać swoje preferencje dotyczące treści i źródeł.

 8. Możesz również dostosować ustawienia Discover, takie jak język i region, w ustawieniach swojego konta Google.

Teraz powinieneś zobaczyć karty Discover na swoim ekranie głównym lub w aplikacji Google.

Jak dostosować ustawienia Google Discover do swoich preferencji?

Aby dostosować ustawienia Google Discover do swoich preferencji, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Otwórz aplikację Google lub Google Chrome.

 2. Dotknij ikony "Trzy kreski" w prawym górnym rogu ekranu.

 3. Przewiń w dół i dotknij "Ustawienia".

 4. W sekcji "Wyszukiwanie" dotknij "Google Discover".

 5. Możesz dostosować następujące ustawienia:

  - Włączanie i wyłączanie Google Discover - włącz lub wyłącz Google Discover, przesuwając przełącznik obok opcji "Włączony".
  - Tematy wyświetlanych treści - wybierz interesujące Cię tematy, dotykając "Zarządzaj tematami" i zaznacz wybrane kategorie. Możesz również dotknąć "Dowiedz się więcej" obok każdej kategorii, aby poznać więcej szczegółów na temat danego tematu.
  - Zarządzanie kartami Discover - możesz dostosować sposób wyświetlania kart Discover, takie jak sortowanie kart według najnowszych, alfabetycznie lub tematycznie.
  - Powiadomienia - możesz wyłączyć lub włączyć powiadomienia o nowych treściach, dotykając przełącznika obok opcji "Powiadomienia".

 1. Po zakończeniu dostosowywania ustawień, możesz zamknąć aplikację Google.

Dzięki dostosowaniu ustawień Google Discover do swoich preferencji, możesz uzyskać spersonalizowany strumień treści, który odpowiada Twoim zainteresowaniom i potrzebom.

Czy korzystanie z Google Discover ma wpływ na prywatność użytkowników?

Korzystanie z Google Discover może mieć pewien wpływ na prywatność użytkowników, ale Google zapewnia, że stosuje odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby chronić prywatność użytkowników.

Google korzysta z algorytmów uczenia maszynowego, aby dopasować prezentowane treści do indywidualnych preferencji użytkowników. Algorytmy te analizują m.in. historię przeglądania użytkownika, wyszukiwania, lokalizację oraz język, Jednak Google zapewnia, że nie zbiera żadnych informacji identyfikujących użytkownika, takich jak nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu.

W ramach ochrony prywatności użytkowników, Google umożliwia również wyłączenie personalizacji treści w Google Discover. Aby to zrobić, użytkownik musi przejść do ustawień swojego konta Google i wyłączyć personalizację reklam. Opcja ta zapobiegnie zbieraniu informacji o użytkowniku w celu personalizacji treści w Google Discover.

Jakie są alternatywy dla Google Discover?

Istnieją alternatywy dla Google Discover, które oferują podobne funkcjonalności, a jednocześnie mogą pomóc w odkrywaniu nowych treści na podstawie zainteresowań użytkowników. Są to m.in.:

 

Apple NEWS

Aplikacja na urządzenia z systemem iOS umożliwiająca użytkownikom dostęp do spersonalizowanego strumienia artykułów, wideo i zdjęć z różnych źródeł. Apple News wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, aby dopasować treści do indywidualnych preferencji użytkowników.

Apple News+ zapewnia użytkownikom dostęp do ponad 300 popularnych czasopism i gazet, takich jak The New Yorker, National Geographic, Vogue, The Wall Street Journal i wiele innych. Subskrybenci mogą czytać pełne wydania tych publikacji w wersji cyfrowej, w tym artykuły, zdjęcia, grafiki i inne treści.

Apple News+

 

 Feedly

 

Feedly

Aplikacja na urządzenia z systemami Android i iOS umożliwiająca użytkownikom przeglądanie treści z różnych źródeł, takich jak blogi, strony internetowe, kanały RSS. Feedly oferuje spersonalizowane sugestie treści, które odpowiadają zainteresowaniom użytkowników.

Główną funkcją Feedly jest organizacja i prezentacja treści w sposób uporządkowany i łatwy do przeglądania. Użytkownicy mogą utworzyć własne kategorie i przypisać źródła do tych kategorii, co pomaga w zarządzaniu różnymi rodzajami treści i zapewnia szybki dostęp do informacji zainteresujących daną osobę. Feedly zapewnia także funkcje filtrowania, sortowania i wyszukiwania, aby ułatwić użytkownikom znalezienie konkretnych artykułów czy tematów.

Dodatkowo, Feedly oferuje możliwość synchronizacji konta między różnymi urządzeniami, dzięki czemu użytkownicy mogą mieć dostęp do swoich subskrypcji i zapamiętanych artykułów zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Istnieje również opcja udostępniania treści z Feedly za pośrednictwem mediów społecznościowych lub narzędzi do zapisywania treści, takich jak Pocket czy Instapaper.

Feedly posiada wersję darmową, która zapewnia podstawowe funkcje, oraz płatną wersję Pro, która oferuje dodatkowe funkcje, takie jak integracje z narzędziami do zarządzania zadaniami czy automatyczne archiwizowanie artykułów. W sumie, Feedly jest użytecznym narzędziem dla osób, które chcą śledzić wiele różnych źródeł informacji i mieć wszystko w jednym miejscu.

 Flipboard

Flipboard umożliwia użytkownikom personalizację swojego doświadczenia czytania i odkrywania treści poprzez agregację artykułów, wiadomości, zdjęć i innych treści z różnych źródeł w jednym miejscu.

Główną cechą wyróżniającą Flipboard jest sposób prezentacji treści w formie interaktywnych magazynów. Użytkownicy mogą wybrać kategorie tematyczne, takie jak technologia, sport, sztuka, zdrowie, podróże itp., a następnie Flipboard dostarcza im kuratowane artykuły i wiadomości z tych obszarów. Można również dodawać konkretne źródła informacji lub subskrybować konkretne magazyny, które odpowiadają zainteresowaniom użytkownika.

Flipboard wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego i sztuczną inteligencję, aby dostarczać spersonalizowane rekomendacje treści, uwzględniając preferencje czytelnika i zachowania użytkownika. Dodatkowo, użytkownicy mogą również tworzyć własne magazyny, dodawać artykuły i treści, które ich interesują, i udostępniać je innym użytkownikom.

W porównaniu do Discover Google, Flipboard oferuje bardziej zindywidualizowane i kuratowane doświadczenie, które jest dostosowane do preferencji i zainteresowań użytkownika. Może to być atrakcyjne dla osób, które poszukują bardziej spersonalizowanych i nietypowych treści niż te, które są dostępne w standardowych kanałach informacyjnych.

Warto zauważyć, że Flipboard jest dostępny jako aplikacja mobilna na systemy iOS i Android, a także jako witryna internetowa, co pozwala użytkownikom korzystać z niego na różnych platformach i urządzeniach.

 Flipboard

 

Strona Pocket

 

 Pocket

Pocket może stanowić alternatywę dla funkcji Discover Google, zwłaszcza jeśli chodzi o zapisywanie i organizację interesujących treści. 

Główną funkcją Pocket jest umożliwienie użytkownikom zbierania treści do późniejszego odczytania w dogodnym czasie. Po zapisaniu artykułów lub innych treści w Pocket, użytkownicy mogą przeglądać je w trybie offline, co jest przydatne w przypadku braku dostępu do internetu lub gdy chcą oszczędzić transfer danych.

Dodatkowo, Pocket oferuje funkcje organizacji i oznaczania zapisanych treści. Użytkownicy mogą tworzyć własne kategorie, oznaczać treści etykietami i wykonywać wyszukiwania wśród zapisanych elementów. Dzięki temu można łatwo odnaleźć wcześniej zapisane treści na podstawie tematu, tagów czy słów kluczowych.

Pocket korzysta również z algorytmów rekomendacyjnych, aby sugerować użytkownikom nowe treści na podstawie ich zainteresowań i zachowań. W ten sposób można odkrywać nowe artykuły i materiały zgodne z preferencjami czytelnika.

Podobnie jak w przypadku Flipboard, Pocket jest dostępny jako aplikacja mobilna na systemy iOS i Android, a także jako wtyczka do przeglądarek internetowych. Istnieje również wersja internetowa, która umożliwia dostęp do zapisanych treści na różnych urządzeniach.

 

 Microsoft News

Aplikacja na urządzenia z systemem Windows i urządzenia mobilne z systemami Android i iOS pozwalająca użytkownikom na dostęp do spersonalizowanego strumienia artykułów i wiadomości z różnych źródeł. Microsoft News również wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, aby dopasować treści do indywidualnych preferencji użytkowników.

Google Discover jest głęboko zintegrowany z systemem Android i dostępny jako osobna karta w launcherze na wielu urządzeniach. Z kolei Microsoft News jest dostępny na różnych platformach, w tym na systemach Windows, iOS, Android i jako część pakietu Office 365

 

 SmartNews

Platforma, która agreguje informacje z różnych źródeł, w tym z popularnych serwisów informacyjnych i portali społecznościowych. Aplikacja oferuje spersonalizowane treści, dostosowane do preferencji użytkownika.

 

News360

Platforma, która korzysta z sztucznej inteligencji i analizy danych, aby dostarczyć spersonalizowane treści. Użytkownicy mogą wybierać kategorie tematyczne i tematy, które ich interesują - dzięki temu otrzymają artykuły z różnych źródeł.

 

 

BuzzFeed News

BuzzFeed News to platforma informacyjna skupiająca się na aktualnościach, raportach i artykułach z różnych dziedzin, takich jak polityka, kultura, technologia, rozrywka itp. Jeśli interesują Cię głównie najnowsze wiadomości i trendy, BuzzFeed News może dostarczyć Ci spersonalizowane treści informacyjne. Podobnie jak Google Discover, BuzzFeed News oferuje kuratowane treści, które są selekcjonowane przez redaktorów.

BuzzFeed News często koncentruje się na tematach i treściach, które są popularne w społeczności online. Może to obejmować artykuły o virale, memach, najnowszych trendach kulturowych i innych tematach interesujących dla młodszego pokolenia. Jest znany z tworzenia oryginalnych treści, reportaży i głębokich artykułów na tematy społeczne, polityczne i kulturalne. 

Digg

Pierwotnie Digg był serwisem społecznościowym, gdzie użytkownicy mogli zgłaszać i głosować na różnego rodzaju treści, takie jak artykuły, zdjęcia, filmy, blogi i wiele innych. Użytkownicy mieli możliwość "kopania" (digging) treści, czyli głosowania na nie, co przyczyniało się do ich popularności na platformie. Najpopularniejsze treści pojawiały się na stronie głównej Digg, przyciągając uwagę większej liczby użytkowników.

W 2012 roku Digg został dość mocno zmodyfikowany i dziś ma całkowicie inną formę. Obecnie platforma agreguje artykuły z różnych źródeł i prezentuje je w formie przystępnej listy. Użytkownicy mogą głosować na treści, co pozwala na wybieranie najpopularniejszych artykułów na podstawie preferencji społeczności.

Warto również zaznaczyć, że Digg ma swoje własne narzędzia do monitorowania i analizowania popularności treści w Internecie, co może być przydatne dla redaktorów i twórców treści.

 

 

Czy warto korzystać z Google Discover i jakie są jego największe zalety? Podsumowanie

Google Discover to narzędzie udostępniające spersonalizowany strumień treści odpowiadających indywidualnym zainteresowaniom użytkowników. Rozwiązanie to korzysta z algorytmów uczenia maszynowego, aby dostarczać internautom content dopasowany do ich preferencji, jednocześnie dbając o prywatność użytkowników.

Przynosi także wiele korzyści dla właścicieli stron i sklepów internetowych. 

 1. Zwiększona widoczność: Google Discover może dostarczyć większej widoczności dla treści firmowych. Jeśli firma regularnie publikuje wartościowe, atrakcyjne i zgodne z zainteresowaniami użytkowników treści, istnieje szansa, że zostaną one wyświetlone w sekcji Discover na urządzeniach mobilnych użytkowników. 

 2. Spersonalizowane rekomendacje: Google Discover wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, aby personalizować rekomendacje treści dla użytkowników. Dzięki temu firma ma możliwość dostarczania spersonalizowanych i dopasowanych treści do konkretnych grup docelowych. To z kolei prowadzi do większego zaangażowania użytkowników i wzmacnia relacje z klientami.

 3. Lepsza retencja użytkowników: Korzystanie z Google Discover może pomóc w budowaniu lojalności użytkowników. Jeśli firma regularnie dostarcza wartościowe i interesujące treści, użytkownicy mogą częściej wracać do strony lub sklepu online. To z kolei prowadzi do większej retencji klientów i powtarzalnych transakcji.

 4. Ruch na stronie internetowej: Google Discover może generować znaczący ruch na stronie internetowej firmy. Gdy użytkownicy klikają na treści wyświetlane w sekcji Discover, są przekierowywani na stronę lub artykuł, co może prowadzić do większej liczby odwiedzin, interakcji i konwersji.

 5. Promowanie nowych produktów i promocji: Jeśli firma wprowadza nowe produkty, usługi lub promocje, Google Discover może być skutecznym narzędziem do ich promocji. Umieszczenie odpowiednich treści w sekcji Discover może pomóc w dotarciu do odpowiedniej grupy odbiorców i zwiększeniu świadomości na temat nowych ofert.

 

Warto jednak pamiętać, że Google Discover to platforma, na której treści są wybierane automatycznie na podstawie preferencji użytkowników i algorytmów. Aby wykorzystać tę funkcję dla firmowej strony internetowej lub sklepu online, ważne jest regularne publikowanie wartościowych treści, optymalizacja SEO i dostosowanie do preferencji użytkowników.

Należy również pamiętać, że Google Discover nie jest gwarantem sukcesu biznesowego i powinien być traktowany jako część większej strategii marketingowej. Inne działania, takie jak kampanie reklamowe, działania na mediach społecznościowych i e-mail marketing, również odgrywają ważną rolę w promocji firmy i zwiększaniu ruchu na stronie internetowej.

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania - koniecznie napisz do nas maila lub zadzwoń. Chętnie udzielimy merytorycznych porad.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

 1. Co to jest Google Discover?

  Google Discover to funkcja w aplikacji Google, która wyświetla spersonalizowane treści, takie jak artykuły, filmy, zdjęcia, wiadomości, sport, rozrywkę itp. w oparciu o preferencje użytkownika i historię przeglądania.

 2. Jak wyłączyć Google Discover?

  Aby wyłączyć Google Discover:

  1. Otwórz aplikację Google na swoim urządzeniu.
  2. Kliknij ikonę swojego profilu w prawym górnym rogu ekranu.
  3. Wybierz opcję "Ustawienia" z menu.
  4. Przewiń w dół do sekcji "Ogólne".
  5. Wybierz opcję "Discover".
  6. Przesuń przełącznik obok opcji "Włączono" w pozycję "Wyłączone".

  Po wykonaniu tych kroków Google Discover zostanie wyłączone na Twoim urządzeniu. Ponowne włączenie jest możliwe w każdej chwili, powtarzając te same kroki i zmieniając ustawienie przełącznika na "Włączone".

 3. Jakie są kryteria wyświetlania treści na Google Discover?

  Google wykorzystuje wiele czynników do wyświetlania treści na Discover, w tym historię przeglądania, aktywność w wyszukiwaniu, lokalizację, język i preferencje użytkownika.

 4. Czy mogę dostosować treści wyświetlane na Google Discover?

  Użytkownicy mogą dostosować swoje preferencje tematyczne, wybierając z dostępnych kategorii lub dodając własne tematy. Można również ukrywać treści, które nie odpowiadają odbiorcy.

 5. Czy Google Discover jest bezpieczne?

  Google Discover jest bezpieczne, ponieważ gigant z Mountain View stosuje wiele środków ochrony prywatności, takich jak szyfrowanie i zabezpieczenia przed phishingiem.

 6. Czy mogę korzystać z Google Discover na różnych urządzeniach?

  Google Discover jest dostępne na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety i komputery. Treści wyświetlane na Google Discover są synchronizowane między urządzeniami w celu zachowania spójności.

 7. Czy korzystanie z Google Discover jest płatne?

  Korzystanie z Google Discover jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji ani logowania.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x