Jakie formaty plików multimedialnych są najlepsze pod kątem optymalizacji stron www?

Strony internetowe

Strony internetowe zawierające duże ilości plików multimedialnych (np. obrazy, wideo, audio, animacje i wektory 3D) mogą być bardzo "ciężkie" i wyróżniać się dłuższymi czasami ładowania. Istnieje szansa, żeby tego uniknąć. Wystarczy wybór odpowiednich formatów plików multimedialnych oraz ich właściwą optymalizację, zachowując niski rozmiar przy jak najwyższej jakości. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie formaty plików multimedialnych wybrać na swoją stronę internetową. Opiszemy również nowoczesne formaty graficzne i udzielimy praktycznych wskazówek odnośnie wyboru konkretnych rozwiązań! Miłej lektury.

Jakie formaty plików multimedialnych są najlepsze pod kątem optymalizacji stron www?

Jakie formaty plików multimedialnych wybrać na swoją stronę internetową?

Najlepsze formaty plików multimedialnych pod kątem optymalizacji stron internetowych zapewniają najmniejszy rozmiar przy zachowaniu jak najlepszej jakości. Poniżej przedstawiamy 5 formatów plików multimedialnych wykorzystywanych najczęściej do optymalizacji serwisów WWW.

1. Obrazy - JPEG, PNG i WebP

Pliki graficzne dzielone są na tak zwane formaty rastrowe i wektorowe. W niniejszym artykule zajmiejmy się tylko grafiką rastrową, która używana jest na stronach internetowych. Te z kolei dzieli się na takie, które można kompresować bez strat, ze stratą lub kompresować w ogóle nie można. 

JPEG jest formatem idealnym do przechowywania fotografii, ale można go również wykorzystać do przechowywania grafik. PNG to dobre rozwiązanie dla obrazów przezroczystych, natomiast WebP jest formatem opracowanym specjalnie dla stron internetowych, który zapewnia znacznie mniejsze rozmiary plików niż JPEG i PNG przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu.

2. Wideo - MP4 z kompresją H.264 lub H.265

Format MP4 jest jednym z najpopularniejszych formatów wideo, a kompresja H.264 lub H.265 pozwala zdecydowanie zmniejszyć rozmiar pliku bez utraty jakości obrazu i dźwięku

3. Audio - MP3 z niskim bitrate

MP3 jest formatem audio o niskiej wadze, ale jeśli chodzi o optymalizację stron www, warto wybrać wersję z niskim bitrate, co pozwoli zmniejszyć rozmiar pliku bez utraty jakości dźwięku.

 

4. Animacje - Format GIF o niskiej rozdzielczości lub animacje SVG

 

Format GIF jest idealny do tworzenia prostych animacji, natomiast warto w tym przypadku wybrać mniejszą rozdzielczość w celu minimalizacji "wagi". Alternatywą dla animacji GIF są animacje SVG - wektorowe, zajmujące mniej miejsca niż rastrowe animacje GIF.

5. 3D - OBJ, FBX, COLLADA 

Każdy plik 3D zdecydowanie zwiększa rozmiar strony internetowej. Aby uzyskać maksymalną wydajność serwisu przy jak najmniejszym obciążeniu, należy zastosować kilka technik optymalizacyjnych minimalizujących rozmiar plików 3D (np. technologia WebGL pozwalająca użytkownikom przeglądać pliki 3D bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania lub wdrożenie standardowej kompresji).

Nowoczesne formaty graficzne - co możemy wyróżnić?

Spośród nowoczesnych formatów graficznych możemy wyróżnić wcześniej wspomniany WebP, a także JPEG 2000 i JPEG XR.

WebP 

Format opracowany przez Google zapewniający lepszą jakość przy mniejszych rozmiarach plików w porównaniu ze standardowymi formatami takimi jak JPG czy PNG. Dzięki temu strony internetowe załadowane z obrazami WebP mogą wczytywać się znacznie szybciej.

JPEG 2000

JPEG 2000 jest zdecydowanie bardziej wydajny niż klasyczny standard zapisu obrazu JPEG. Wyróżnia się dużą złożonością obliczeniową, przez co nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku urządzeń mobilnych. Pliki JPEG cechują 3 główne rozszerzenia: .jp2, .jpx, mj2.

JPEG XR

JPEG XR jest formatem obrazów rastrowych, który został wprowadzony jako następca JPEG i JPEG 2000. Charakteryzuje on lepszą kompresją niż jego poprzednicy, co oznacza, że pliki JPEG XR zajmują mniej miejsca na dysku niż JPEG lub JPEG 2000. 

Co więcej, JPEG XR obsługuje różne funkcje, takie jak kompresja bezstratna, kanał alfa (stopniowana przezroczystość). Cechuje go 48-bitowa głębia kolorów. W odróżnieniu od innych formatów, JPEG XR oferuje wysoką jakość obrazu przy mniejszych rozmiarach plików, co sprawia, że jest to popularny wybór wśród serwisów dla fotografów i grafików. Rozszerzenia plików JPEG XR to: .jxr, .hdp, .wdp.

Wybór formatów plików multimedialnych pod kątem SEO - podsumowanie

Wybierając konkretne formaty plików multimedialnych na swoją stronę internetową, warto zwrócić uwagę na optymalizację pod kątem rozmiaru pliku w celu zapewnienia szybszego ładowania strony, co z kolei przekłada się na lepszą wydajność i doświadczenia użytkowników. W przypadku obrazów, należy zdecydować się na JPEG (najlepiej standard XR), PNG lub WebP. Dla wideo - MP4 z kompresją H.264 lub H.265. Jeżeli natomiast zależy nam na audio - MP3 z niskim bitrate będzie dobrym rozwiązaniem. Z kolei animacje - format GIF o niskiej rozdzielczości lub SVG. W przypadku plików 3D - OBJ, FBX lub COLLADA z zastosowaniem technik optymalizacyjnych minimalizujących rozmiary.


FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce formatów plików multimedialnych?

1. Dlaczego warto optymalizować formaty plików multimedialnych na stronie internetowej?

Strony internetowe zawierające dużą ilość plików multimedialnych (takich jak obrazy, wideo, audio, animacje i wektory 3D) mogą mieć dłuższe czasy ładowania, co negatywnie wpływa na doświadczenia użytkowników. Optymalizacja może zmniejszyć rozmiar plików przy zachowaniu jak najlepszej jakości (proces ten przyspieszy ładowanie strony).

2. Jakie formaty plików multimedialnych najlepiej nadają się do optymalizacji strony internetowej?

Najlepsze formaty plików multimedialnych do optymalizacji stron internetowych to:

  • Obrazy: JPEG, PNG i WebP;

  • Wideo: MP4 z kompresją H.264 lub H.265;

  • Audio: MP3 z niskim bitrate;

  • Animacje: Format GIF o niskiej rozdzielczości lub animacje SVG;

  • 3D: OBJ, FBX, COLLADA.

3. Jakie są nowoczesne formaty graficzne?

Wśród nowoczesnych formatów graficznych można wyróżnić:

  • WebP,

  • JPEG 2000,

  • JPEG XR.

4. Jakie formaty plików multimedialnych są najbardziej odpowiednie pod kątem SEO?

Aby zwiększyć wydajność strony pod kątem SEO, warto wybrać formaty plików multimedialnych, które mają mniejszy rozmiar pliku przy zachowaniu wysokiej jakości. W przypadku obrazów, najlepiej użyć standardu JPEG XR, PNG lub WebP. Dla wideo, format MP4 z kompresją H.264 lub H.265. W przypadku audio wykorzystajmy MP3 z niskim bitrate. Jeśli chodzi o animacje, należy wybrać format GIF o niskiej rozdzielczości lub SVG.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x