Tiktok Ads - jak zacząć? Kompleksowy przewodnik

Marketing i promocja

TikTok to aplikacja, która w ciągu ostatnich kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie. Służy do udostępniania krótkich wideo, zdobyła ogromną popularność na całym świecie. W ciągu krótkiego czasu od swojego debiutu w 2016 roku (pod nazwą Douyin w Chinach), TikTok stał się jedną z najbardziej pobieranych aplikacji mobilnych na świecie. W chwili obecnej stała się idealnym miejscem do promocji dla wielu marek i firm. W artykule tym przedstawimy kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci zacząć korzystać z TikTok Ads. Dowiesz się, jak działa ta platforma reklamowa, jakie są jej zalety, jak stworzyć kampanię reklamową i jakie strategie reklamowe wykorzystać, aby osiągnąć sukces w Twojej działalności marketingowej.

Tiktok Ads - jak zacząć? Kompleksowy przewodnik

Czym są TikTok Ads i dlaczego warto z nich skorzystać?

TikTok Ads to platforma reklamowa, która umożliwia firmom i marketerom promowanie swoich produktów, usług i treści na platformie społecznościowej TikTok. TikTok to popularna aplikacja mobilna, która umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie krótkich wideo o długości od 15 do 60 sekund. Dzięki swojej ogromnej popularności i zasięgowi, TikTok stał się atrakcyjnym miejscem do docierania do szerokiej grupy docelowej, zwłaszcza młodszej generacji.

TikTok Ads oferuje różne formaty reklamowe, które firmy mogą wykorzystać do komunikowania się z użytkownikami TikToka. Niektóre z popularnych formatów reklamowych na TikToku to:

In-Feed Ads: To reklamy wyświetlane w strumieniu wideo TikToka między treściami użytkowników, podobnie jak standardowe wideo TikToka. Użytkownicy mogą przewijać te reklamy lub kliknąć, aby uzyskać więcej informacji.

Branded Hashtag Challenges: Firma tworzy własny hashtag challenge (wyzwanie z hasztagiem) i zachęca użytkowników do tworzenia treści związanych z tym hasztagiem. To może generować duże zaangażowanie i rozpoznawalność marki.

TopView Ads: Reklamy TopView to wideo, które jest pierwszą rzeczą, którą użytkownik widzi po otwarciu aplikacji TikTok. Stanowią one doskonałe narzędzie do przyciągania uwagi i prezentowania kluczowej treści.

Branded Effects: To filtry, efekty wizualne lub dźwiękowe, które użytkownicy mogą używać w swoich wideo. Firma może stworzyć własny efekt, który jest powiązany z jej marką lub kampanią.

Influencer Collaborations: Współpraca z popularnymi influencerami TikToka, którzy tworzą treści promujące produkty lub usługi firmy.

Dynamic Ads: Reklamy oparte na danym użytkownika, takie jak zachowanie czy preferencje, dostarczające spersonalizowaną treść.

TikTok Ads umożliwiają również dokładne targetowanie grupy docelowej na podstawie demografii, zachowań użytkowników, lokalizacji geograficznej i innych kryteriów. Platforma oferuje narzędzia analityczne, dzięki którym firmy mogą monitorować skuteczność swoich kampanii i dostosowywać strategie reklamowe.

TikTok wyróżnia się licznymi zaletami. Z płatnych reklam tym serwisie warto skorzystać z wielu powodów. Najważniejsze z nich to m.in.: duża liczba użytkowników, wysoka skuteczność reklam, ciekawa publiczność, wzrost popularności TikToka oraz wysoka jakość danych. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Duża liczba użytkowników

TikTok ma ponad miliard użytkowników na całym świecie, co czyni go jednym z największych serwisów społecznościowych. Dzięki temu możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców z różnych grup wiekowych i regionów geograficznych.

Wysoka skuteczność reklam

TikTok Ads oferuje wiele opcji reklamowych, które mogą przyciągnąć uwagę użytkowników, m.in.:

 • interaktywne reklamy,
 • kampanie hashtagowe
 • sponsoring wyzwań.

Wszystkie te funkcje pomagają przyciągnąć uwagę odbiorców i zwiększyć skuteczność reklam.

Ciekawa publiczność

TikTok to platforma, na której użytkownicy tworzą krótkie filmy, często oparte na humorze lub oryginalnych pomysłach. Dlatego reklamy na TikToku często odwołują się do wyobraźni i emocji użytkowników, a nie tylko do informacji. Może to być interesujące wyzwanie dla marketerów, którzy chcą wzmocnić swoją kreatywność.

Wzrost popularności TikToka

TikTok stał się jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych w ostatnich latach, szczególnie wśród młodszej grupy odbiorców. Reklamy w tym medium pomogą stać się rozpoznawalnym w obrębie osób, które mają pomiędzy 16 a 24 lata.

Wysoka jakość danych

TikTok Ads oferuje dokładne raporty z kampanii reklamowych, co pozwala na śledzenie wyników i optymalizację działań marketingowych. To bardzo pomocne w dostosowaniu kampanii do potrzeb i preferencji odbiorców.

Jak działa TikTok Ads? Podstawowe informacje o platformie reklamowej.

TikTok Ads to platforma reklamowa, która umożliwia firmom i marketerom wyświetlanie płatnych reklam na serwisie TikTok. Podstawowe informacje o tym, jak działa TikTok Ads:

 1. Rodzaje reklam - TikTok Ads oferuje różne rodzaje reklam, w tym reklamy wideo, reklamy w formacie obrazków oraz kampanie hashtagowe. Reklamy wideo są najpopularniejsze i pozwalają na wyświetlenie 15-sekundowych filmików w pionowym formacie.
 2. Docelowa grupa odbiorców - TikTok Ads umożliwia targetowanie reklam na podstawie różnych kryteriów, takich jak wiek, płeć, lokalizacja geograficzna, zainteresowania i zachowania użytkowników.
 3. Opcje wyświetlania reklam - TikTok Ads oferuje różne opcje wyświetlania reklam, m.in. kampanie Brand Takeover, TopView, In-Feed Ads, Branded Hashtag Challenge i Branded Effects. Każda z tych opcji umożliwia prezentowanie reklam na wiele sposobów, w różnych częściach ekranu.
 4. Budżet reklamowy - TikTok Ads umożliwia ustalenie budżetu reklamowego, co pozwala na kontrolowanie kosztów kampanii reklamowej. Firma może ustalić kwotę, jaką chce wydać na reklamy, a TikTok Ads automatycznie zoptymalizuje kampanię pod kątem maksymalizacji wyników przy minimalnym koszcie.
 5. Monitorowanie wyników - TikTok Ads oferuje narzędzia monitorowania wyników reklam, dzięki którym można śledzić liczbę wyświetleń, reakcji i interakcji z reklamą, co pozwala na optymalizację kampanii reklamowej.

Tworzenie kampanii reklamowej na TikToku - krok po kroku.

Poniżej przedstawiamy, jak powinien wyglądać proces tworzenia kampanii reklamowej na TikToku krok po kroku.

Krok 1: Utworzenie konta reklamowego

Aby utworzyć kampanię reklamową na TikToku, należy najpierw utworzyć konto reklamowe. Można to zrobić na stronie TikTok Ads (ads.tiktok.com). Po utworzeniu konta dodaj dane płatnicze.

Krok 2: Wybór celu reklamowego

TikTok Ads oferuje wiele celów reklamowych. Spośród najpopularniejszych możesz wybrać m.in. generowanie ruchu na stronie internetowej, zwiększenie zasięgu, liczby instalacji aplikacji, a także interakcji z profilem na TikToku.

Krok 3: Wybór formatu reklamowego

TikTok Ads oferuje m.in. reklamy wideo, reklamy w formacie obrazków, kampanie hashtagowe, a także kampanie wyzwań.

Krok 4: Targetowanie grupy odbiorców

Po wyborze formatu reklamowego należy ustawić grupę docelową, czyli grupę odbiorców, którzy zobaczą reklamę. TikTok Ads umożliwia targetowanie reklam na podstawie różnych kryteriów, takich jak wiek, płeć, lokalizacja geograficzna, zainteresowania i zachowania użytkowników.

Krok 5: Określenie budżetu reklamowego

Następnie należy ustawić budżet reklamowy, czyli kwotę, jaką firma jest gotowa wydać na kampanię reklamową na TikToku. Można zdecydować się na budżet dzienny lub całkowity.

Krok 6: Tworzenie treści reklamowej

Po wyborze grupy docelowej i określeniu budżetu należy utworzyć treść reklamową, która będzie wyświetlana użytkownikom. Może ona zawierać wideo, grafiki, tekst, a także hashtagi, które pomogą w zwiększeniu widoczności reklamy.

Krok 7: Wdrożenie kampanii reklamowej

Po utworzeniu treści reklamowej należy wdrożyć kampanię reklamową na TikToku. TikTok Ads oferuje narzędzia do monitorowania wyników kampanii, co pozwala na optymalizację kampanii reklamowej i dostosowanie jej do potrzeb odbiorców.

Jakie strategie reklamowe wykorzystać na TikToku? Przykłady skutecznych kampanii.

Strategie reklamowe, które można wykorzystać na TikToku, wraz z przykładami skutecznych kampanii:

Reklamy wideo

Źródło: https://www.tiktok.com/

Marki modowe często wykorzystują TikTok jako narzędzie do docierania do młodszej grupy docelowej za pomocą kreatywnych treści wideo. 

Marka Guess, znana z odzieży, akcesoriów i mody, działała również na platformie TikTok i korzystała z tej platformy do promocji swoich produktów i budowania świadomości marki wśród młodszych konsumentów.  Reklamy marki Guess pokazywały modelki w modnych ubraniach, wykonujące różne trendy tańca. Reklamy te zyskały ponad 30 milionów wyświetleń i ponad 4 miliony polubień.

 Kampanie hashtagowe na titoku

Kampanie hashtagowe

Źródło: https://www.tiktok.com/

Kampanie hashtagowe na TikToku polegają na zachęcaniu użytkowników do tworzenia treści związanych z danym hashtagiem. Przykładem skutecznej kampanii hashtagowej jest kampania marki Chipotle, która zachęcała użytkowników do tworzenia filmów o swoich ulubionych przepisach z użyciem hasztaga #ChipotleLidFlip. Zyskała ponad 100 milionów wyświetleń i przyciągnęła uwagę milionów użytkowników.

TIP 

Przy tworzeniu kampanii hashtagowych określ główny cel kampanii: czy chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki, promować nowy produkt, zachęcić do uczestnictwa w konkursie czy coś innego?

Ważny jest odpowiedni hasztag. Wybierz unikalny, zwięzły i łatwo zapamiętywalny hasztag, który będzie reprezentował Twoją kampanię. Upewnij się, że hasztag jest związany z treścią i celami kampanii.

 

 Kampanie wyzwań - challenge

Kampanie wyzwań na TikToku polegają na zachęcaniu użytkowników do udziału w konkursach lub zabawnych wyzwaniach związanych z marką, lub produktem. Przykładem skutecznej kampanii wyzwań na TikToku jest kampania marki Hype Energy, która zachęcała użytkowników do tworzenia filmów z wykorzystaniem filtra Hype Energy i dodania ich do specjalnego wyzwania. Kampania ta zyskała ponad 70 milionów wyświetleń i ponad 30 tysięcy filmów stworzonych przez użytkowników.

 

Wspomina już wcześniej marka Guess stworzyła wyzwanie, w którym użytkownicy prezentowali swoje stylizacje z wykorzystaniem produktów z dżinsu marki Guess. Wyzwanie zdobyło ogromną popularność, a użytkownicy masowo tworzyli kreatywne filmy prezentujące różne sposoby noszenia dżinsowych ubrań. #InMyDenim Challenge by Guess

 Challenge campaign na przykładzie hypeeenergydrinks

 

Fentybeauty - prodil firmy na tiktoku

 

 Reklamy influencerów

Reklamy influencerów na TikToku polegają na wykorzystaniu popularnych użytkowników serwisu do promowania marki lub produktu. Przykładem skutecznej kampanii reklamowej z wykorzystaniem influencerów na TikToku jest kampania marki Fenty Beauty, w której popularne influencerki tworzyły filmy prezentujące produkty marki. Kampania ta zyskała ponad 10 milionów wyświetleń.

 

W jaki sposób można współpracować z influencerami? W zależności od rodzaju prowadzonej działalności kooperacja może obejmować:

Unboxing i recenzje (influencer może otrzymać produkt od marki i stworzyć film, w którym otwiera opakowanie i recenzuje produkt. To pozwala na autentyczne wyrażenie opinii i doświadczeń związanych z produktem)

 LIVE współpraca Influencer może przeprowadzić transmisję na żywo (LIVE) na TikToku, podczas której prezentuje produkt lub usługę marki, odpowiada na pytania od widzów i udostępnia swoje wrażenia.

Demonstracje użytkowania Influencer może pokazać, jak używać produktu lub korzystać z usługi w codziennych sytuacjach. To może pomóc potencjalnym klientom zrozumieć, jak produkt lub usługa może poprawić ich życie.

Optymalizacja kampanii reklamowej na TikToku - jak osiągnąć sukces?

Najpopularniejsze sposoby optymalizacji kampanii reklamowych na TikToku:

 1. Testowanie różnych opcji - TikTok Ads oferuje różne opcje reklamowe, m.in. kampanie hashtagowe, kampanie wyzwań, reklamy wideo i reklamy influencerów. Rekomendujemy przetestować wszystkie opcje, aby zobaczyć, które działają najlepiej dla danej marki i grupy docelowej.
 2. Targetowanie grupy docelowej - Warto dokładnie ustalić grupę docelową i targetować reklamy na podstawie różnych kryteriów, takich jak wiek, płeć, lokalizacja geograficzna, zainteresowania i zachowania użytkowników. Dzięki temu reklamy będą docierać do właściwej grupy odbiorców, co zwiększy skuteczność kampanii.
 3. Optymalizacja treści reklamowej - Treść reklamowa powinna być interesująca, angażująca i dopasowana do grupy docelowej. Warto przetestować różne warianty treści reklamowej, takie jak różne wersje tekstu, obrazów lub wideo, aby zobaczyć, co działa najlepiej.
 4. Ustawienie budżetu i monitorowanie wyników - Rekomendujemy ustawić budżet reklamowy zgodnie z celami kampanii i monitorować wyniki, aby zoptymalizować kampanię pod kątem maksymalizacji wyników przy minimalnym koszcie. TikTok Ads oferuje narzędzia do monitorowania wyników kampanii, takie jak liczba wyświetleń, reakcji i interakcji z reklamą.
 5. Częste aktualizacje - TikTok to platforma, na której treści szybko się zmieniają, dlatego ważne jest, aby często aktualizować kampanię reklamową i dostosowywać ją do potrzeb oraz preferencji odbiorców. Warto przetestować różne warianty kampanii, aby zobaczyć, co działa najlepiej.

Narzędzia analityczne na TikToku - jak mierzyć skuteczność kampanii?

TikTok oferuje kilka praktycznych narzędzi analitycznych, które pomagają mierzyć skuteczność kampanii marketingowych. Warto także zdecydować się na dodatkowe rozwiązania zewnętrznych firm - jako użyteczną alternatywę.

Narzędzia analityczne na TikToku

Narzędzia analityczne do mierzenia skuteczności TikTok Ads od producenta:

1.    TikTok Analytics

Oficjalne narzędzie analityczne TikToka, które pozwala na śledzenie statystyk konta. Zawiera informacje o m.in.:

 • liczbie wyświetleń,
 • lajków,
 • komentarzy,
 • udostępnień,
 • odtworzeń filmów.

Narzędzie to umożliwia również analizę danych demograficznych widzów, takich jak wiek, płeć i pochodzenie geograficzne.

2.    TikTok Creator Fund

Program TikTok Creator Fund pozwala twórcom zarabiać na swoich filmach. W ramach programu twórcy otrzymują dostęp do narzędzi analitycznych umożliwiających śledzenie zarobków, wyświetleń, lajków i innych danych dotyczących ich konta.

3.    TikTok Ads Manager

To platforma reklamowa TikToka, która umożliwia tworzenie i uruchamianie kampanii reklamowych na platformie. Narzędzie pozwala monitorować skuteczność kampanii, analizować dane dot. widowni i optymalizować kampanie na podstawie wyników.

4.    TikTok Pixel

Narzędzie analityczne pozwalające na śledzenie działań użytkowników po kliknięciu reklamy na TikToku. Pixel umożliwia śledzenie konwersji, korzystanie z retargetingu i dostosowywanie kampanii reklamowych na podstawie działań użytkowników.

Narzędzia analityczne do TikTok Ads od firm zewnętrznych

Oprócz wymienionych wcześniej narzędzi analitycznych, istnieją również narzędzia dostarczane przez firmy zewnętrzne, które pozwalają na jeszcze bardziej zaawansowaną analizę i optymalizację kampanii na TikToku.

Hootsuite

Oferuje rozwiązania analityczne do śledzenia i raportowania wyników na TikToku.

Hootsuite

Sprout Social 

Oferuje rozwiązania analityczne do śledzenia i raportowania wyników na TikToku.

Sprout social - strona główna narzędzia

Socialbakers

Oferuje analizę wyników kampanii na TikToku oraz narzędzia do przewidywania trendów i monitorowania konkurencji.

Socialbakers

BrandWatch

Narzędzie analityczne umożliwiające śledzenie wzmianek o firmie na TikToku oraz analizę opinii i sentymentu użytkowników

 Brandwatch

Jakie są koszty reklam na TikToku?

Koszty reklam na TikToku zależą od kilku czynników, takich jak lokalizacja, grupa docelowa, czas trwania kampanii, rodzaj reklamy i budżet reklamowy.

TikTok oferuje różne rodzaje reklam, w tym m.in.:

 • reklamy wideo,
 • reklamy efektów,
 • reklamy marki,
 • reklamy produktowe

Zależnie od własnych preferencji, możesz się zdecydować na różne sposoby prezentacji reklamy, takie jak wyświetlenia, interakcje, instalacje aplikacji, konwersje i wiele innych.

Podobnie jak w przypadku innych platform reklamowych, na TikToku korzysta się z modelu aukcyjnego. Oznacza to, że reklamodawcy licytują o miejsca reklamowe, a koszt reklamy jest uzależniony od konkurencji oraz budżetu, który chcą przeznaczyć na kampanię.

Ceny reklam na TikToku są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Biorąc pod uwagę obecne standardy, minimalny budżet na TikToku to ok. 200-400 zł miesięcznie. Aby uzyskać konkretną informację o kosztach reklam, najlepiej skontaktować się z naszymi specjalistami. Udzielimy merytorycznych porad i doradzimy w zakresie reklamy online.

Czy warto inwestować w TikTok Ads? - podsumowanie

TikTok to dynamicznie rozwijająca się platforma społecznościowa, która przyciąga coraz więcej użytkowników z różnych grup wiekowych. Oferuje szereg narzędzi reklamowych, takich jak reklamy wideo, kampanie hashtagowe, kampanie wyzwań i reklamy influencerów, które pozwalają firmom dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców i zwiększyć świadomość marki.

W TikTok Ads warto inwestować, ponieważ platforma ta umożliwia skuteczną promocję marki, produktów lub usług za pomocą różnych formatów reklamowych. TikTok Ads oferuje również narzędzia analityczne, które umożliwiają monitorowanie wyników kampanii reklamowych i optymalizację kampanii pod kątem maksymalizacji wyników przy minimalnym koszcie.

Inwestowanie w TikTok Ads może być szczególnie skuteczne dla firm, które chcą dotrzeć do młodszej grupy odbiorców, ponieważ TikTok jest szczególnie popularny wśród osób w wieku 16-24 lat.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [TikTok Ads - jak zacząć?]

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat rozpoczęcia przygody z TikTok Ads.

1. Co to są TikTok Ads?

TikTok Ads to platforma reklamowa, która umożliwia reklamodawcom promowanie swoich produktów lub usług na TikToku. Dzięki TikTok Ads możesz tworzyć kampanie reklamowe, wybierać grupy docelowe i monitorować wyniki swoich działań.

2. Jak mogę założyć konto TikTok Ads?

Aby założyć konto TikTok Ads, musisz przejść na stronę reklamową TikToka i zarejestrować się. Następnie wypełnij formularz rejestracyjny, w którym podasz informacje na temat swojej firmy oraz celów reklamowych.

3. Jakie są rodzaje kampanii reklamowych dostępne na TikTok Ads?

Za pomocą TikTok Ads możesz tworzyć kampanie reklamowe wideo, kampanie reklamowe w formie banerów oraz kampanie reklamowe w formie sponsorowanych hashtagów. Każdy rodzaj kampanii ma swoje unikalne cechy i może być dostosowany do różnych celów reklamowych.

4. Jakie są koszty reklamowania się na TikToku?

Koszty reklamowania się na TikToku zależą od wielu czynników, takich jak wybór rodzaju kampanii, grupy docelowej i długości kampanii. Możesz również ustawić określony budżet i licytować za wyświetlenia lub interakcje z Twoją reklamą.

5. Jakie narzędzia są dostępne na TikTok Ads, aby monitorować i analizować wyniki kampanii reklamowych?

TikTok Ads oferuje wiele narzędzi analitycznych, które pozwalają monitorować wyniki kampanii reklamowych w czasie rzeczywistym. Możesz zobaczyć, ile razy Twoja reklama została wyświetlona, ile interakcji wywołała oraz jakie grupy docelowe reagowały najlepiej na Twoją kampanię.

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x