Jak dobrze skracać linki? - kompleksowy poradnik!

Marketing i promocja

Dlaczego warto poprawnie skracać linki i śledzić je w mediach społecznościowych? Kliknij tutaj - poznaj 9 najlepszych narzędzi do skracania linków!

Jak dobrze skracać linki? - kompleksowy poradnik!

Dlaczego warto poprawnie skracać linki?

Skracanie linków to przede wszystkim większa czytelność postów w mediach społecznościowych, możliwość spersonalizowania odnośnika w taki sposób, aby zwiększał wiarygodność Twojej marki. Dodatkowo dbamy o bezpieczeństwo - jeżeli skrócisz link pod własną domeną, wzbudzisz zaufanie wśród internautów i zwiększysz współczynnik klikalności.

Linki skracane przypadkowo (za pomocą ogólnodostępnych skracaczy linków) są szczególnie nadużywane w marketingu afiliacyjnym. Użytkownicy nie czują się w takiej sytuacji bezpieczni, ponieważ mają świadomość, że dany odnośnik może nie prowadzić do wartościowej witryny, a zamiast tego do złośliwego oprogramowania.

Jak dobrze skracać linki?

Aby dobrze skracać linki za pomocą dostępnych narzędzi, należy w pierwszej kolejności wybrać nazwę domeny (powinna ona być łatwa do zapamiętania). Pamiętaj, aby domena kojarzyła się również z Twoją marką, nawiązując do niej także fonetycznie. Możesz się zasugerować poniższymi przykładami:

 • Mozilla - mzl.la;
 • Google - googl.gl;
 • Pepsi - pep.si.

Nie wszystkie są takie proste, ale każdy z nich ma coś wspólnego z danym brandem (np. mcDonalds - mc.to lub Red Bull - win.gs).

Nie stawiaj na standardowe domeny. Spraw, żeby wszystko razem tworzyło spójną całość (np. tak, jak pepsi - pep.si lub example - examp.le).

Skracanie linków - jak wybrać odpowiednią nazwę domeny do skracania linków?

W pierwszej kolejności powinieneś usunąć wszystkie samogłoski z danego wyrazu. Dla przykładu - zamiast BuzzFeed zrób bzfd.it. Możesz też wykorzystać prosty i bardzo intuicyjny generator nazw, czyli Domainr. Wystarczy, że wpiszesz w nim interesujące słowa - następnie narzędzie sprawdzi dostępność domen i zaproponuje konkretne rozwiązania.

Jakie są narzędzia do skracania linków - TOP 9

Mężczyzna wskazujący na coś na monitorze

Jednym z najbardziej renomowanych narzędzi do skracania linków są m.in.:

 • bit.ly,
 • cutt.ly,
 • tinyurl.com,
 • ow.ly,
 • linkd.pl,
 • utn.pl,
 • tinny.pl.

Dobrym rozwiązaniem jest także Rebrandly oraz wtyczka do Chrome - Google URL Shortener.

Ranking trzech najpopularniejszych skracaczy linków

Biorąc pod uwagę obecne standardy, możemy wyróżnić trzy praktyczne, intuicyjne i użyteczne skracacze linków, czyli bit.ly, cutt.ly oraz tinyurl.com. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

1.   Bit.ly - najpopularniejsze narzędzie do skracania linków w Internecie

Zrzut ekranu Bitly

Źródło zdjęcia: https://bitly.com/

Bit.ly to doskonałe narzędzie do skracania linków dla każdego. Skorzystają na nim m.in.:

 • niewymagający internauci,
 • firmy średniej wielkości,
 • duże marki.

Warto wspomnieć, iż w przypadku bit.ly linki można skracać anonimowo - bez rejestracji. Jeżeli natomiast interesują nas szczegółowe statystyki, wystarczy założyć konto.

W płatnej wersji tego programu jesteśmy w stanie tworzyć nieograniczoną liczbę linków. Bit.ly to serwis znany nie tylko wśród przedsiębiorstw, ale również celebrytów i influencerów, którzy korzystają z niego na co dzień do skracania linków w mediach społecznościowych.

1.   Cutt.ly - alternatywa dla bit.ly

Strona narzędzia do skracania linków Cuttly

Źródło: https://cutt.ly/

Cutt.ly nie różni się w większości od najpopularniejszego skracacza linków, jakim jest bit.ly. Tutaj też możemy anonimowo skracać odnośniki bez rejestracji. Warto jednak pamiętać, iż cutt.ly ma mniej zaawansowanych opcji śledzenia - większość istotnych funkcjonalności jest dostępnych dopiero po wykupieniu płatnej wersji.

1.   TinyURL.com - skracacz linków umożliwiający skrupulatną personalizację i bezterminowe generowanie odnośników

Strona do skracania linków tinyurl

Źródło: https://tinyurl.com/app

W TinyURL.com skrócone linki możemy generować bezterminowo i co najważniejsze personalizować je zgodnie ze swoją domeną. Rozwiązanie to rekomendujemy dla osób, które:

 • prowadzą marketing marki w Internecie,
 • planują długofalowe działania w mediach społecznościowych,
 • chcą personalizować każdy element związany z własną marką (nawet URL-e).

Do TinyURL.com warto się zarejestrować. Pomimo tego, że narzędzie to oferuje mnóstwo darmowych funkcjonalności bez rejestracji - jeżeli liczysz się z detalami, przynajmniej załóż konto (pozwala to korzystać z dodatkowych opcji tego programu).

Śledzenie i skracanie linków w social mediach - o czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć!

W przeszłości każda osoba, która otrzymała od nas odnośnik widziała publicznie statystyki kliknięć. Wystarczyło dodać znak "+" przed linkiem lub frazę "info" - zależnie od konkretnego narzędzia, z którego pochodził dany odnośnik. Obecnie nie ma takiej możliwości, a jedyne co możemy podejrzeć to pełny adres URL.

Podsumowanie

Skracanie adresów URL jest niezwykle przydatne. Rozwiązania omawiane w dzisiejszym artykule warto wykorzystać podczas tworzenia postów do mediów społecznościowych, wysyłania SMS-ów dla klientów, a dodatkowo w content marketingu - skrócone linki lepiej prezentują się m.in. na infografikach, w materiałach wideo czy też w artykułach sponsorowanych. Pamiętaj, aby nie skracać już skróconych linków - to po prostu zbędne, wówczas tworzymy tzw. pętlę przekierowań wpływającą negatywnie na doświadczenia użytkowników (UX - User Experience).

 

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [skracanie linków]

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat skracania linków?

#1 Ile trwa skracanie linków?

Cały proces zajmie mniej niż 30 sekund. Wystarczy, że posłużymy się dowolnym narzędziem (np. bit.ly), a następnie wkleimy w odpowiednie miejsce odnośnik, który chcemy skrócić.

#2 Jak najlepiej skracać linki?

Linki najlepiej skracać bazując na swojej domenie oraz renomowanym narzędziu do skracania odnośników (np. bit.ly, cutt.ly lub tinyurl.com). Można również skorzystać z oficjalnej wtyczki do Chrome, czyli Google URL Shortener.

#3 Dlaczego warto skracać linki?

Linki warto skracać przede wszystkim w celu stworzenia czytelnego posta na social media lub bardziej intuicyjnej i użytecznej infografiki do wpisu blogowego.

#4 Skracanie linków - czego należy się wystrzegać?

Nie skracaj linków podwójnie. To zupełnie bezużyteczne, a tworzy pętlę przekierowań skutkującą większą irytacją użytkowników ze względu na dłuższy czas ładowania, co przekłada się także na obniżenie wrażeń użytkowników (aspekt UX).

#5 Jakie są najlepsze narzędzia do skracania linków?

Jakie są najlepsze narzędzia do skracania linków? Biorąc pod uwagę aktualne standardy, absolutną czołówką, czyli TOP 3 programów do skracania linków to bit.ly, cutt.ly oraz tinyurl.com. Warto również zdecydować się na zagraniczne narzędzie - Rebrandly. Jeżeli interesuje Cię coś innego, wybierz ow.ly lub utn.pl.

 

Źródła:

 1. https://moz.com/blog/using-bitly-url-shortening-for-traffic-analysis
 2. https://developers.googleblog.com/2018/03/transitioning-google-url-shortener.html
 3. https://buffer.com/library/url-shorteners/

 

Zobacz także

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x